Preporučite mi telefon

browseri, problemi, mobilni telefoni, mp3 plejeri, ...
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Drugari,

Pošto se moja Nokia N95 bukvalno raspada (danas mi je otišlo dođavola dugme za pojačavanje i utišavanje zvuka), voleo bih da mi preporučite telefon. Znači, da sutra moram da kupim novi mobilni, šta mislite da je najbolje.
Ovo su moji stavovi o telefonu:

1. Nokia N95 mi se sviđala (čak i dugmići, i softver, itd...) :) Inače volim jako NOKIJE!!!
2. Važno mi je da imam WiFi, GPS, microSD mem. karticu.
3. Važno mi je da ne moram da punim telefon 3 puta dnevno.
4. Nisam baš ljubitelj Touch Screen-a, ali sam spreman da pokušam.
5. Nisam ljubitelj upotrebe iTunes-a i volim da mogu da instaliram šta ja hoću, kako hoću, na telefon (znači više sam za Android što se tiče softvera)
6. Nisam nikada bio nežan sa telefonima, držim ih u džepu, ostavljam na stolu, ponekad mi ispadne ili sklizne sa stola...

Ako ima nekih pitanja, rado ću odgovoriti!

Hvala unapred na pomoći!

PS: nisam rekao cenu, zato što nemam cenu na umu. Nisam sigurno spreman da platim telefon 600-700 evra, ali nisam ni ograničen na 100-200 evra. Voleo bih da, ako već plaćam telefon puno (znači preko 300 evra), da znam ZAŠTO ga toliko plaćam (sigurno ne zato što je lep, važnije mi je da ne moram da kupujem novi za godinu dana).
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Preporučite mi telefon

Post by nikolav »

Pa ti još nisi kupio telefon :D?! Jel' ovo deja vu il' smo mi već vodili ovu raspravu :?? Bilo koji HTC ili Samsung Android telefon u tom cenovnom rangu, po mogućstvu da se zna da će dobiti update na ICS će ti raditi posao. Čuj raditi posao - ma razbijaće ga! Možda eventualno neka Xperia ili Motorola, ali ja sam više za prva dva brenda, pouzdaniji su. Ne znam konkretno modele, ima zilion verzija Galaxy-ja i Sensation-a, pogledaj, pa odaberi dva-tri i prezentuj nam, mi ćemo ti pomoći da se odlučiš :). Mislim da će ti Ceftriaxone dati bolji odgovor, on ima te skuplje modele, ja preferiram ove sirotinjske Androide :D.

I da - oprosti se sa Nokiom, održi joj opelo, pomen i daću, možeš i prigodan govor da održiš i okreni se budućnosti... pri čemu, mislim na brend, ne na tvoju staru N95... ;)

Samo da dodam:
1. Vidi pasus iznad :D.
2. Svaki Android to ima
3. Svaki Android ćeš puniti svaki dan, eventualno svaki drugi, ako ga koristiš onako kako treba, a ne za ukras.
4. Nisam ni ja, ali živ čovek se na sve navikne ;)
5. Odličan je iPhone, ali ja bih uvek pre uzeo Galaxy Nexus ako bih mogao da biram...
6. Nisu ni telefoni baš toliko osetljivi, uprkos velikom ekranu, Gorilla Glass je čudo

"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

A kada bih rekao da pod istim uslovima (ugovor) mogu da uzmem iPhone 4s ili Galaxy S2 ili Galaxy Nexus?
I ako bih, recimo posle 2 godine korišćenja (ako preživi) hteo da ga prodam...?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Preporučite mi telefon

Post by nikolav »

Eh taj truli zapad... :D

Uh, težak izbor, ali ja ne bih uzeo iPhone, već jedan od ova dva, evo ti poređenje, pa vidi u čemu se razlikuju i vidi šta ti je od tih razlika važnije:

http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=3621
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Ali mislim da ignorišeš činjenicu da iPhone i za 2 godine mogu da prodam za dobre pare, a Samsung bilo koji gubi odmah 50% vrednosti!!! Zar ne?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

I nešto me interesuje u vezi sa Android softverom...
Ako sam dobro shvatio, kada kupiš telefon sa npr. Android 2.2 OS, kada izađe Android 3 ti ne možeš da se apdejtuješ... Ako sada uzmem Galaxy S2, ja ne mogu da ga apdejtujem na onaj novi SENDVIČ što je postao aktuelan???
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Preporučite mi telefon

Post by nikolav »

Za Galaxy S II je predviđen update na ICS (4.0). To ti sve zavisi od proizvođača. Uglavnom se daje podrška za sledeću verziju Androida, dalje od toga teško, mada ti realno nije ni mnogo potrebno. Android 3 (Honeycomb) je samo za tablete, tako da verzije za telefone idu (1.5->1.6->2.1->)2.2->2.3->4.0.

Što se prodaje tiče, teško da high-end modeli gube toliko na vrednosti, u odnosu na iPhone, možda ćeš Nexus/GS2 prodati za max 100eur manje. iPhone ćeš u Srbiji sigurno prodati za više novca zbog toga što ga nema ovde, a narod iskompleksiran... ali za 2 godine možda i bude u ponudi, pa ni ovde ne bude baš tolika ekskluziva...
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Preporučite mi telefon

Post by Ceftriaxone »

Е овако...
iphone- 1.мени треба већи екран
2. док не дође у Србију преко оператера или у некој овлашћеној
продавници ја га нећу узимати у обзир. Има још неких ситнијих ствати које ми сметају.

Кад узмемо у обзир андроид,ту у зависности од цене имамо велики избор.
Почињем од мог sgs2. Мени је давршен,користим га као телефон,компјутер,мр3,навигацију,...
све то може и са слабијим моделима,само што су неке перформансе слабије.
у тој класи су sensation и његове варијанте. омах за њима је se xperia arc s.
galaxy note сам чачкао мало, и за мој укус је ипак шревелик, овај galxy nexus нисам видео,али је по спецификацијама нешто бољи од мог изузев камере.
о моделима који долазе: galxy 3,lg,...нећу причати,јер неће изаћи још који месец.

Класа испод. Хм. Моја девојка има galaxy ace, а брат има zte skate. Они имају идентичне могићности као најјачи модели,али имају слабије перформансе. нпр. лошија камера,слабији одзив екрана, мање меморије за апликације,спорији рад...итд.
Да ли се исплати дати 100-200е више за најјачу класу? Зависи од особе до особе,тј. од њемог фетиша,лудила или нечег трећег.

HTC по мени има најлепши дизајн,и најквалитетније кућиште. Ал чак и такав ће се лако изгребати ако си непажљив- лично искуство;)
Зато лепо сваки тел у неку футролу и нема бриге.

Што се тиче верзије андроида, сваки произвођач има друкчију политику. Мада је неписано правило да мање више сви модели добију бар један upgrade. Ту долазимо до ствари која се зове кувани RОМ (верзија оперативмог система + ui). Укратко,на сајту xda-developers.com, скоро сви телефони имају своје теме. У зависности од популарности модела,тема ће бити више,број куваних ромова већи.

Сваки кувани ром има неке своје специфичности. Код неког имаш побољшано трајање батерије,код неког је камера боља... Телефони који не добију званични upgrade, готово увек имају неки неофицијални upgrade-ован ром.
Стављањем куваног рома губиш гаранцију. Исту можеш вратити тако што вратиш оригимални рпм.

Удавио сам, знам:D

Не знам како планираш и где да узмеш мобилни. Уколико га узимаш овде,не ослањај се на цене са мобилногсвета.
Телефони узети код оператера се окључавају без проблема. Ја сам их откључао више;)

Моји фаворити:
sgs2, galaxy nexus, xperia arc s,note

galxy s+,wildfire s, ace, zte skate,xperia pro

Мотороле нисам користио,али мислим да би и оне могле бити добра куповина (atrix 2,razr maxx,droid 4)


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Uf, hvala na dataljnim odgovorima! Nije davljenje, zahvalan sam!

Iako stvarno ne volim apple, mislim da trenutno naginjem najviše ka toj varijanti. Evo objašnjenja:

Cena mi je ista za Nexus ili iPhone 4s. Galaxy S2 mi je nešto malo jeftiniji. Uzimao bih u Italiji, sa ugovorom, gde mi je uključen i internet (jer mi ni jedan od tih telefona ne vredi ništa bez interneta). Nexus mi je preveliki, i plaši me toliki ekran.

Sviđa mi se apple zbog održavanja OS-a. Planiram da ga jailbreakujem, imam jednog "poznavaoca" apple proizvoda koji čuda pravi sa softverom i hardverom, ima gomile programa za besplatno slanje poruka, za sve živo. Znam da sve to postoji i za Android, ali mi je iPhone uvek delovao kao da mnogo bolje i brže "klizi". Šta ja znam.

Kao što sam rekao pre, iPhonu najsporije opada cena. Pogotovo ako ga donesem kod nas ako me smori, siguran sam da mogu mnogo lakše da ga prodam.
IPhone mi se sviđa i zato što se softver pravi na Objective C jeziku. Znam da to nema veze ni sa čime, ali voleo bih da se malo igram sa programiranjem aplikacija, možda...

Ono što bukvalno prezirem jeste iTunes i nedostatak memorijske kartice. Ali ni Nexus nema mem. karticu...

Ne znam... Ako sam običan END-USER, mislim da mi ništa više od iPhone-a (jailbreakovanog) ne treba. Muzika, surfovanje, redovni apdejti, standarizovano sve...
Ako gledam novac-vrednost (u smislu prodaje i neke "percepcije" vrednosti), opet mi se iPhone čini kao najbolji izbor.
I konačno, sviđa mi se izgled iPhone-a više nego ovih drugih telefona. Držao sam u ruci Galaxy S2, i brz je definitivno, i lep je ekran, ali je lagan baš i imam osećaj kao da držim komad prazne plastike. Možda je to moj problem, što sam više "dodirni" tip. Meni je Galaxy S2 baš IZGLEDAO super, i specifikacija me je baš fascinirala. Ali kad sam ga uzeo u ruku baš sam se razočarao. Sa druge strane iPhone...

Ma ko će ga znati...
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Preporučite mi telefon

Post by Ceftriaxone »

ios је флуиднији,ту нема дилеме. Ако си већ тамо и узимао би легално,онда немаш фрке. Мени опет смета тај мали екран:D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Hehehehehe! A mene plaši da je ekran veći, pa kad sednem i zategnu mi se pantalone preko butina (ako mi je telefon u džepu) da ga ne prelomim na dva dela! :)
User avatar
dradmin2
Site Administrator
Posts: 388
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm
Contact:

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin2 »

никада нисам био за тај ајфон нити за било шта од епла јер је чисто узимање пара на име фирме...
ако си у недоумици узми неког кинеза са две картице и уживај, а за остатак пара узми таблет ако ти је баш неопходан нет и сл...
а батерија, хм, ту се нећеш усрећити никако јер у најбољем случају издржаће радни дан, било шта да је од наведених горе модела са екраном на додир.

а ја и даље користим финца тј модел е71 (смс, имејл, бежични нет, једино што је симбијан... а о батерији није вредно говорити, јер заборавиш и где ти је пуњач) :D

а ако ти је до програмирања, е па то ни једна батерија на телефонима неће издржати... :naughty:

успут какве су цене по Италији ових мобилних и какве тарифне пакете имају?
Image
Image
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Juče sam se igrao sa Siri (na tuđem telefonu) - mnogo je zabavno! Iako se vidi da je VEŠTAČKA inteligencija, ume pozitivno da te iznenadi. Npr. "Give me a map of New York" i ona mi izbaci google mapu... "Where does the president live?" i ona kaže "Please wait... maybe this will answer your question" i izbaci mi sliku bele kuće, sa kratkom istorijom, mapu Vašingtona... Mislim, uglavnom je beskorisno, ali zabavno!

Što se tiče tarifa i ponude u italiji, situacija je otprilike ovakva.

U prepaidu minut razgovora košta otprilike 12 centi (cena ide do 22 centa ako imate neki paket koji ne naplaćuje "uspostavljanje veze" ili naplaćuje po sekundi razgovora, a ne po minutu). Uspostavljanje veze može da košta isto do 12 centi. Poruka isto košta oko 12 centi (ima i za 10, u zavisnosti od paketa, ali je 12 neki kao standard). Poruka ka inostranstvu je 30 centi. Postoje razne ponude, mnogo više nego što mogu da opišem ovde (pogledajte http://www.tre.it ili http://www.vodafone.it ili http://www.tim.it ili http://www.wind.it), ali većina prepaid ponuda su tzv. nedeljne ponuda (npr. 2 evra nedeljno za 100 poruka), što liči na ono što nudi VIP kod nas, samo što ovde kad se prijaviš on ti automatski skida 2 evra nedeljno, dok imaš para na računu.
Još veća glupost je što ako aktivirate Delivery Report, on vam se naplaćuje kao jedna poruka!!! U suštini JAKO su sebični što se tiče poruka!

Što se tiče postpaida, najeftinije varijante su u mreži TRE (http://www.tre.it) koja nudi, ako već imate smartphone, paket za 15 evra mesečno (plus neka taksa od 5 evra), i za to dobijate 400 minuta, 100 poruka, i 2GB prenos podataka. Inače, tih 400 minuta morate da rasporedite podjednako na 4 nedelje, kao i poruke... Vrlo su zajebani sa tim pravilima, i mislim da niko normalan to ne može da prati. Znači ne možete da telefonirate 300 minuta jedne nedelje!
Evo google-translate prevoda na srpski kao primer (broj 3 je italijanska MREŽA TRE):
- Укупан обим саобраћаја (глас или СМС) месечно на једног оператера, а не 3, мора бити мањи од 60% од укупног одлазног саобраћаја;
- Укупан обим саобраћаја (глас или СМС) месечно према укупном распону оператера, а не 3, мање од 80% од укупног одлазног саобраћаја;
- Укупне месечне минута позива примљених од свих оператера, а не 3, мора бити већи од 10 одсто од укупног броја минута разговора направљених у току месеца;
- Укупан обим саобраћаја (глас или текст поруке) је месечна и / или примио у националном роамингу треба да буде мањи од 70% од укупног одлазног саобраћаја и / или долазни. Ако систем не понуде 3 је чак и задовољан је један од услова је горе наведено, након најаве купцу, 3 задржава право да примене економске услове утврђене ТуаНове позивање плана.
Što se tiče telefona, ima raznih varijanti, ali recimo za iPhone, ako se uzima sa ugovorom, najpovoljnija varijanta je za iPhone 4s 16GB, ugovor na 30 meseci, plaća se 30 evra mesečno (plus 5 evra neka taksa), i za to se dobija gorepomenutih 400 minuta, 100 poruka i 2GB podataka. Za ovu ponudu mi garantuju da je najbolja.
Ista je cena ako hoćete Samsug Galaxy Nexus.
Ako hoćete Samsung Galaxy SII, plaća se 150 evra u kešu, a onda 20 evra mesečno.
Naravno postoje i skuplji paketi (49 evra - 800 minuta; 59 evra 1600 minuta...).
Čisto da pomenem jeftinije modele, ako hoćeš da uzmeš Nokiu E72 sa postpaid ugovorom, plaćaš 0 za telefon, i 20 evra mesečno (plus taksa od 5 evra), ali je ugovor na 30 meseci. Znači razlika između uzimanja iPhone-a i Nokia E72 je 10 evra mesečno. Sve ide u prilog tome da uzmeš neki skuplji telefon...

Dobra stvar je, što kod nas nije zaživelo, da li zato što smo lenji ili zato što smo glupi, što možeš da prelaziš sa jedne mreže na drugu, i onda dobijaš razne popuste, ILI ti npr. 6 meseci ili godinu dana DUPLIRAJU KREDIT. Znači najviše ti se isplati ako si prepaid da šetaš sa jedne mreže na drugu svakih 6 meseci i da tako dobijaš dupli kredit (što znači popust od 50% na sve usluge).

I čisto radi poređenja, uz mnogo manje korišćenje SMS nego u Beogradu, ovde me košta PREPAID mesečno oko 20 evra (uglavnom manje od 20 evra). Ali telefon stvarno koristim duplo manje nego u Beogradu. Većina ljudi koje poznajem ima otprilike isti trošak, osim onih koji imaju iPhone, koji troše oko 30-35 evra za svoj postpaid.

Pa sad neka neko bude pametan i neka izabere šta je dobra varijanta... Ovde možeš satima da filozofiraš sa ljudima o troškovima i upotrebi, ali obrni-okreni mobilni operateri DERU!
User avatar
dradmin2
Site Administrator
Posts: 388
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm
Contact:

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin2 »

како имаш 2гб проток података, може ли скајп да се користи или су то онемогућили :shifty:

а и уговорна обавеза 30месеци...иха...купи било шта од телефона и шетај са мреже на мрежу :D
Image
Image
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

Možeš da koristiš skajp, bez problema... I YouTube, i live streaming fudbalskih utakmica... Ma bilo šta što te interesuje...

Što se tiče opcije šetanja sa mreže na mrežu:
Ako hoću jedan od onih smartphonova koji me interesuju, cene su 659 evra (iPhone 4s), 482 evra (Samsung Galaxy SII) ili 590 evra (Samsung Galaxy Nexus) - sve naravno u slobodnoj prodaji. E onda treba da uzmem dodatni "data plan", jer su svi ti telefoni beskorisni bez interneta... Tu treba istraživati i pretraživati... Može da izađe manje, ako sam pažljiv, ali recimo sa iPhone 4s i sa mesečnom potrošnjom od 20 evra (što je recimo moj prosek, ali bez data plana), ja sam već za 22 meseca stigao do 1100 evra (uf, koliko bacanje para!!!). A da uzmem sa ugovorom od 30 meseci, ukupno bi me izašlo 1050 evra za 30 meseci.
Ne isplati se čak i da uzmem Galaxy SII, jer bi sa ugovorom to ukupno izašlo 482 evra (telefon) + 20 evra mesečno za 22 meseca (recimo do kraja 2013) = 922 evra. A kad bih isto to uzimao sa ugovorom na 30 meseci (8 meseci više) 750 evra...

Sistem je napravljen tako da ti se najmanje isplati da uzmeš odvojeno smartphone i "paket".
User avatar
Merry
Forumski student
Posts: 67
Joined: Tue Dec 06, 2011 2:19 am
Location: Beograd

Re: Preporučite mi telefon

Post by Merry »

uzmi telefon regulara u nekoj radnji i uzivaj :D Sve te promocije su samo neka kradja :) ..nikada nisam bila za otplacivanje telefona. Nekako mi se cinilo manje bezbolno da pljunes odjednom neku sumu novca, nego da to teglis mesecima ..Kao neka omcha oko vrata.
Jesi li na kraju uzeo tel?
..mada, opet zavisi od tvojih potreba..nekome se to uzimanje tel.preko racuna i moze isplatiti... ;)
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by dradmin1 »

I ja sam uvek bio za tu logiku - pljuneš pare, pa posle možeš da radiš šta hoćeš... Ali nisu male pare, a usluge plaćam u svakom slučaju.

Ništa još nisam uradio, samo lamentiram!!! :)
User avatar
Merry
Forumski student
Posts: 67
Joined: Tue Dec 06, 2011 2:19 am
Location: Beograd

Re: Preporučite mi telefon

Post by Merry »

HTC- CHA-CHA :D

mada sam ja verni NOKIA korisnik :)..trenutno imam Nokia 700. ODLICAN JE! Sve sto pozelis :)
Mada onako mrshav je nesto skroz drugacije od tebi dragog N95 :D buckastog :D
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Preporučite mi telefon

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Moram da odem u oftopik, ali jednu stvar sam primetio. U Srbiji je prepaid mnogo povoljniji od postpaida a nigde nije tako. Spadam u korisnike koji mnogo pričaju, i u postpaidu, kada bih birao paket koji bi zadovoljio moje potrebe, to bi bila pretplata počev od 2000 pa naviše, i pri tom bih morao da pazim.

Na mts-u, na prepaid-u postoji tarifni paket gde su ti neograničeno besplatni razgovori prema tri F@F broja, koja takođe besplatno aktiviraš, a jedino što plaćaš je uspostava veze od 3 dinara.
Kupiš kineza sa dve kartice, i j+++e ti se za postpejd, za pretplatu i za sve, a za 200-300 dinara mesečno, odvališ se od korišćenja.

E, sad, za korisnike koji koriste net, pa im treba protok jer putuju pa ne hvataju svuda bežični net, jbg... Meni ova kombinacija savršeno šljaka poso.
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Preporučite mi telefon

Post by Medicinar »

ŽELJKO PRVAK SVETA je napisao:
U Srbiji je prepaid mnogo povoljniji od postpaida a nigde nije tako.
Zeljko, ne bih se slozio sa tobom. Bas naprotiv, svakome ko je iole informisan je jasno da je kod nas postpaid mnogo povoljniji od prepaida!
Nekada je postpaid bio tabu za veci deo populacije. Secam se kad sam ja razmisljao da predjem koliko su me ubedljivali da to ne cinim pricajuci mi sve i svasta. Ali, evo danas statistika kaze da broj korisnika prepaida nije mnogo veci od postpaida.

Inace, cene mobilnih operatera u Srbiji su dosta povoljne, verovatno spadaju u najnize u regionu. Mislim da za to u dobroj meri mozemo zahvaliti drzavnom Telekomu, posebno od kako je uveo popust od 50% na pretplatu za sve koji potpisu ugovor na 1 ili 2 godine.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
Post Reply