Đavolji pakt

Post Reply
User avatar
pametnica88
Forumski student
Posts: 37
Joined: Thu Sep 02, 2010 1:15 am

Đavolji pakt

Post by pametnica88 »

O čemu se radi? O tajnom paktu između studenata i profesora koji postoji od kad postoji medicinski fakultet, a koji se sastoji u sledećem: njega mrzi da vam drži predavanje ili vežbu, vi jedva dočekate da odete na kaficu ili ponovo u krevet. I tako dan za danom, godina za godinom, mrzite i pljujete profesore koji vas teraju da radite, koji vas prozivaju na vežbama i teraju vas da dođete, a volite i veličate neradnike. Neradnici su za vas kraljevi, carevi, likovi... A onda nakon nekog vremena ,kada neko ko nekakvim slučajem zasluži vaše poštovanje i pred kim vas bude sramota sopstvenog neznanja, krenete da se žalite da vas taj neko nije naučio, da ste vi jako patili dok ste sedeli na kafici što gubite vežbu, da je sistem loš, da su profesori loši... A da li ste vi loši? Da li vam je ikad u životu bilo žao što ste izgubili vežbu?
Imala sam tu sreću da sam uvek imala pristojne ili perfektne asistente, ljude koji su me naučili toliko toga, i o medicini i o životu, svaki put kada sam izgubila vežbu kod njih bila sam jako tužna, jer sam znala da mi niko nikada neće vratiti ta 2-3 sata i da ono što sam mogla videti i čuti vredi mnogo više od blejanja na kafi. Slušam ljude, koji su na vežbe interne medicine dosli 10 puta za celu godinu, koji se žale da ne umeju da palpiraju abdomen. Kako vas nije sramota? Mene je taj isti doktor načio da palpiram abdomen, samo ti nisi bila tu da to vidiš, i hvala Bogu što nisi bila, jer nisi meni smetala da naučim. Da se ja pitam, na našem fakultetu ništa ne bi bilo obavezno, tako bi ljudi koji imaju želju da nauče nešto mogli na miru to i da urade. A tako bi nas sve poštedeli odlazaka na predavanja koja drže ljudi koji su apsolutno nesposobni da nekome prenesu znanje. Eh, da se ja pitam, svaki ispit bi bio isključivo praktični, bez izvlačenja pitanja, bez verovatnoće da dobijieš 10 jer si izvukao neko od onih 20% pitanja koja si naučio. Da se ja pitam, niko ne bi mogao da kupi ispit. Jer mi svi dobro znamo takve ljude, i meni je zaista dosta ljudi koji treću ili četvrtu godinu medicine očiste u julu, ja znam da je tako nešto nemoguće učiniti na osnovu znanja, uz nepojmljivu pomoć sreće ili uz malo razmniju pomoć eura i te kako jeste.
Ovaj pakt ne postoji samo na medicinskom fakultetu, postoji svuda, ali ovde nekako najviše boli. Boli, jer iako možda neki od nas to još uvek ne shvataju ljudski životi će zavisiti od našeg znanja ili neznanja. Ako vam savest nije umrla, ako još uvek imate vremena, ako medicinu studirate sa namerom da se bavite klinikom, ne trudite se da promenite sistem, promenite sebe, verujte mi na reč- sve ćete naučiti.
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Đavolji pakt

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Слажем се са свим што си написала, али мислим да си мало претерала са коментаром како је немогуће дати годину у јулу на основу знања.
User avatar
pametnica88
Forumski student
Posts: 37
Joined: Thu Sep 02, 2010 1:15 am

Re: Đavolji pakt

Post by pametnica88 »

mislis da je moguce u dva roka poloziti neurologiju, internu, infektivne i psihijatriju na osnovu znanja? mozda sam ja glupa, ali ja recimo tako nesto nikad ne bih mogla...:)
mislim, nije poenta samo poloziti, poenta je da nesto od toga i ostane u glavi nakon sto ti sekretarica udari pecat da si polozio....
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Đavolji pakt

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Неурологија је једносеместрална. Тако, да у једном року интерна у другом нпр. инфективне. То је услов и буџет. Не видим што би то био толики проблем, али добро... Ионако то није тема, али, кажем ти, са свим осталим што си написала се слажем у потпуности...
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Đavolji pakt

Post by dradmin1 »

Dobar je naslov - Đavolji pakt!
I slažem se sa svim napisanim. Ne zato što sam ja neki čistunac koji je išao na sve vežbe i predavanja sa osmehom, nego zato što si realno u pravu.

E sad, ono što treba zaboraviti jeste "idila", gde će studenti terati profesore i asistente da budu dobri, a svoje kolege da ne izostaju. Dakle, odluka pripada onoj osobi koja ima autoritet, snagu, poluge "vlasti", da promeni sistem. A takvu osobu ne zanimaju ove stvari.
Šta dalje?
User avatar
pametnica88
Forumski student
Posts: 37
Joined: Thu Sep 02, 2010 1:15 am

Re: Đavolji pakt

Post by pametnica88 »

jao,zeljko, pa ja pricam o tome da neki ljudi poloze 4 ispita u 2 roka, i kazem da je tako nesto nemoguce uciniti na osnovu znanja, bar onako kako ja znanje zamisljam...
A sta dalje?
Pa to nista cudno nije, u Srbiji retko ko posteno zaradi platu koju dobija, i normalno je da profesor/asistent nece da se lomi oko potpuno nezaintetresovane mase... Ja prva ne bih, zato bih ja lepo oslobodila takve osobe dolazaka na vezbe, bilo bi nas manje i vise bismo naucili, jer takvi ljudi samo smetaju, nista drugo. Nije tesko biti fin :) Mene kad nesto ne zanima dam prostora ljudima koje zanima, a ne pokusavam da na svaki nacin sabotiram sve sto ima veze sa doticnim predmetom.
Mislim da nekim ljudima nedostaje elementarno vaspitanje.
Ja ne planiram nikoga nista da teram, niti mislim da je moguce osobu koja ima 22 ili 23 godine moguce naterati na nesto, a da pri tome to da nekakav rezultat... Sve sto mozemo je da radimo na sebi, a to je dovoljno tezak posao.
User avatar
xechasiar
Forumski specijalista
Posts: 1245
Joined: Wed Mar 13, 2024 9:27 am

Re: Đavolji pakt

Post by xechasiar »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Post Reply