George Orwell

Post Reply
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

George Orwell

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Otvorio sam temu, jer me zanima šta mislite o trendu postavljanja kamera na svakom mestu? Da li je ta, toliko puta ponovljena, reč "bezbednost" samo trend, ili je to neki novokomponovani sinonim za voajerizam?

Snimaju nas na ulici, snimaju nas na poslu, snimaju nas u prodavnici, kafićima, na fakultetu, počeli su i da nas snimaju po parkovima.

Znači li to da sada moramo biti savršeni? Nema češanja dupeta? Čačkanja nosa? Švalerisanja??? Alkoholisanja u parku?

Problem je što većina ljudi nemaju svest o ugroženosti sopstvene privatnosti pa se ne bune i ne vide da je sistem kontrole mnogo gori nego za vreme komunizma. Često čujem komentare tipa:

"Pa šta i ako me snimaju!"
"Ne radim ništa loše, nemam šta da krijem!"

Orvel je pogodio za Velikog Brata ali je pogrešio da će nadzor biti prisilan. On je dobrovoljan.
Nije problem u tome da li ti imaš ili nemaš nešto da kriješ, to nema veze sa ovim pitanjem. Problem je u tome što niko nema pravo da zadire u tvoju privatnost pod bilo kojim izgovorom i tu je tačka, kraj. Nisi ti kriminalac pa da moraju da te prate, TO JE POENTA.

Isti problem imaš i sa kreditnim karticama jer na taj način svako zna gde si se kretao, šta si kupovao, što je najgore zadiranje u ličnu privatnost, ali ti toga nisi ni svestan jer postajes zombi sistema.
User avatar
djomarija
Forumski specijalizant
Posts: 231
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:47 am
Location: Mladenovac

Re: George Orwell

Post by djomarija »

A ti bi da se svalerises? :D
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Re: George Orwell

Post by nikolav »

djomarija wrote:A ti bi da se svalerises? :D
L O L !!!!!

Prozrela si ga :lol:!

WF via TT
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: George Orwell

Post by Ceftriaxone »

Жељко, ако ниси гледао, погледај филм ,,Дигитални анђео- Жиг звери". Тамо заиста има свашта,али ако мало боље погледамо,све што користимо сада: мобилни,картице,чиповани пасоши и лк јесу средства за праћење и контролу.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: George Orwell

Post by dradmin1 »

Jedan mladić je krenuo u interesantnu kontra-akciju "Snimite svog komunalca", išao je ulicom i snimao komunalne policajce kako rade (tj. ne rade ništa) i tako ih nervirao. Ali sada vidim da mu je zatvoren nalog na Youtube-u, a originalni tekst koji je celu akciju opisao na B92 blogu ne mogu da nađem.
Čovek je inače osnivač Piratske Partije Srbije!
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: George Orwell

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Ovaj lik je teška legenda!!! :clap: :clap: :clap:
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: George Orwell

Post by dradmin1 »

Car! I ja kažem!!!
Ali treba ih stvarno snimati... Ja čekam da se jednom nešto zakače za mene, npr. zato što šetam psa (koji je minijaturan i miran kao bubica) bez povoca, pa da im zagorčam život snimanjem njihovog nerada!!!
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: George Orwell

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: George Orwell

Post by dradmin1 »

A u čemu je problem?
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: George Orwell

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Pa gde je tu privatnost, ako svako može da ti zaviri u dugovanja? Da li je normalno da putem matičnog broja vidiš bilo koju informaciju o nekom na svetskoj globalnoj mreži? Tebi je normalno da svoja dugovanja prema određenim bankama ne možeš da sakriješ od svog poslovnog partnera.
Ide se ka tome da svako svakog može da kontroliše.
Pa kad se samo setim GSP-a gde je bilo dovoljno ukucati JMBG i videti da li imaš kaznu, jednu ili više? JMBG je nešto što je svima dostupno, daje se za razne potrebe, i tebi je normalno da na osnovu jebenog JMBG-a neko može i u creva da ti zaviri?

Sve je više i više informacija koje se na internetu mogu dobiti na osnovu matičnog broja, i sve će ih biti više.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: George Orwell

Post by dradmin1 »

Mislim da prerano paničiš...
Ako neko ukuca tvoj matični broj (ako ga zna) dobiće da nisi u bazi, pošto si fizičko lice.
Sa druge strane, ako ja rešim npr. da kupim stan preko neke firme, ili hoću da otvorim biznis a neka firma mi nudi usluge, logično je da hoću da proverim da li ta firma funkcioniše ili ne. Problem nije u proveravanju podataka, nego u tome što kod nas ima toliko rupa u raznim zakonima i "bazama podataka", da se dešavalo bezbroj puta da 4 osobe kupe isti stan, od propale firme, a da se to sazna tek kada je vlasnik odavno pobegao iz zemlje. Sada su krenuli malo da sređuju te stvari.

Naravno, ne kažem da je taj sistem bezgrešan (verovatno će morati da ga modifikuju malo), ali ne mislim da je to nešto katastrofalno.
User avatar
xechasiar
Forumski specijalista
Posts: 628
Joined: Wed Mar 13, 2024 9:27 am

Re: George Orwell

Post by xechasiar »

Post Reply