Popis Stanovništva 2011

User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Pošto se bliži popis stanovništva...

Izvor: http://www.popis2011.com
U 2011. godini posle 10 godina biće sproveden popis stanovništva Srbije od 1. do 15. oktobra.

Nacionalna pripadnost i veroispovest su dve potpuno odvojene kategorije. Svidelo se to nekima ili ne, postoje Srbi koji nisu pravoslavci. Rečenica da “biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac” je pored toga što je neviđeno uvredljiva, apsolutno netačna.

2002. godine, 85% stanovništva je obeleženo kao “pravoslavno”. Postoje mnoge izjave građana da su ljudi koji su vršili popis automatski i bez pitanja upisivali “pravoslavan”, naročito kada se osoba izjasni kao Srbin, kao i da nisu dozvoljavali da se upiše “nereligiozan” ili “ateista” uz izgovor da “MORA RELIGIJA”.

Kao posledica takvih političkih manipulacija, na popisu je upisano više pravoslavaca (85%) nego što ima ukupno svih Srba (82.9%), Roma(1.4%), Bugara(0.27%) i Rusina(0.03%) zajedno. Skoro nikome ko je Srbin nije bilo dozvoljeno da se upiše drugačije nego kao “pravoslavac”, što je jednoumlje kakvo se danas postiže na nekom izjašnjavanju samo još u Severnoj Koreji.


I Na popisu ne smete dozvoliti nekome da umesto vas upiše vašu veroispovest, ili da vas ubedjuje da u toj rubrici mora da stoji neka religija. Insistirajte na svom izjašnjavanju, kakvo god da je.

II Obavestite ljude koje poznajete da niko ne sme da vrši pritisak na njih, i da ne moraju da se izjasne kao pravoslavci.

III Svet je danas drugačiji, i slobodniji nego ikada, za vreme popisa slobodno pripremite svoju kameru na mobilnom telefonu ili fotoaparatu i budite spremni da zabeležite svaki oblik zloupotrebe, pritiska ili pretnje.

IV Ako ste članovi nekog udruženja, ili ako niste, povežite se i uključite u kampanju obaveštavanja javnosti da se na popisu slobodno mogu izjasniti kao nereligiozni. Ako je neko nereligiozan zašto bi se pobogu izjašnjavao kao pravoslavan? Do popisa je ostalo više od 6 meseci, dovoljno vremena da se ljudi upoznaju sa svojim pravima prilikom izjašnjavanja.

V Pišite. Vršite pritisak na zvaničnike Evropske Unije kao i političke vlasti u Srbiji, svojim pismima, elektronskom postom, komentarima preko socijalnih medija, i izrazite svoje nezadovoljstvo, zabrinutost i neophodnost jake kontrole ovog procesa kojim se manipulisalo u prošlosti.
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Dradmin1, ovo sto si postavio nema nikakvu tezinu jer nisu navedeni konkretni dokazi da je na popisu bilo tako ozbiljnih i masovnih zloupotreba kaznjivih zakonom. Sve se svodi na "rekla kazala", pa ovaj tekst ne zasluzuje da se njime ozbiljno bavimo.
S obzirom da je popis ogroman projekat, naravno da je bilo pojedinacnih nepravilnosti. Posto ti nisu radio na njemu, kako mozes da znas da je to istina? Jel neko dokazao? I kako je moguce da se uzima vec 10ak godina kao relevantan u zemlji i inostranstvu?
Kao posledica takvih političkih manipulacija, na popisu je upisano više pravoslavaca (85%) nego što ima ukupno svih Srba (82.9%), Roma(1.4%), Bugara(0.27%) i Rusina(0.03%) zajedno.
A gde su ostali pravoslavni: Crnogorci, Vlasi, Rumuni, Makedonci, Jugosloveni...?
Srba ima oko 83%. Ostalih pravoslavnih naroda nesto manje od 5 %. Ako treba mogu da navedem kog naroda ima koliko (uslovno racunajuci i Jugoslovene). Kad se sve to sabere dodje skoro 88% gradjana iz pravoslavnih naroda. Po kojoj je onda logici nemoguce da bude 85 % pravoslavnih?! Tako je skovana recenica da treba da navede upravo na takvu pomisao. Zato su namerno izostavljeni ostali narodi.
Naglasavam da nisam pristalica takvog pristupa, jer to sto je neko Srbin ne znaci da je pravoslavni vernik. To nije ispravno. Pored toga, to sto je neko Madjar ili Slovak ne znaci da se ne moze izjasniti kao pravoslavac...ti ako hoces moze da se izjasnis kao Srbin Sajentolog. To niko ne moz' da ti zabrani, jer je to smisao popisa.
Skoro nikome ko je Srbin nije bilo dozvoljeno da se upiše drugačije nego kao “pravoslavac”, što je jednoumlje kakvo se danas postiže na nekom izjašnjavanju samo još u Severnoj Koreji.
Ja sam najbolji primer da ovo nije tacno, posto sam radio kao popisivac pre 9 godina. Bilo je i par slucajeva da su Srbi ateisti ili agnostici. Prethodno smo svi dobili jasne instrukcije da skrenemo paznju gradjanima da uopste ne moraju da ze izjasnjavaju oko veroispovesti. Koliko znam, svi su u mojoj mesnoj zajednici to postovali.
Pada u vodu ta nebulozna prica...koja i ne zaslucuje ovoliki komentar. Mozda drugi put razmislis pre nego sto objavis ovako nesto. Ja sam mislio da je ovo mesto za argumentovanu diskusiju, ali ti pokazujes da nije tako.

Izjasni se kako 'oces i pusti druge da urade kako hoce!
Ostaje ti da ovoga puta ni po cenu zivota ne dozvolis da te upisu kao pravoslavca jer bi to znacilo vracanje u mracno doba srednjeg veka i bla, bla, bla...ma najbolje budi dzedajske vere! To ti tako stoji.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Ja ću pokušati da se izjasnim kao Džedaj, a ako ne uspe, onda definitivno kao ateista! :)

Što se tiče teksta, on je samo poziv ljudima da se obaveste o svojim pravima, i ako nisu pravoslavci, da se tako izjasne! I to je bila njegova poenta. Sledeći put se ovakav izbor pred nas postavlja za 10 godina...
User avatar
Elanor
Forumski specijalizant
Posts: 239
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:58 pm
Location: Beograd

Re: Medicina i religija

Post by Elanor »

Mozes da pokusas i kao pastafarionista :mrgreen: The Flying Spaghetti Monster! :D Mozemo da pokusamo i kao pirati :D
I'm too f***in' good, and f***in' proud...
Image
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Sve zavisi da li je otvoreno ili zatvoreno pitanje... I da li mora ćirilicom, da ne bude Флајинг Шпагети Монстр! :)
Ipak mislim da je poenta uklopiti se u nešto čega će biti dovoljno za bar 1-2% stanovništva. Džedaji su dobra ideja! Ili pirati, ali oni sa ThePirateBay-a... Njihovu ideologiju podržavam!
User avatar
Elanor
Forumski specijalizant
Posts: 239
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:58 pm
Location: Beograd

Re: Medicina i religija

Post by Elanor »

Naravno da mislim na Zalivske pirate :D
I'm too f***in' good, and f***in' proud...
Image
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Medicina i religija

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Pa znaš kako, građanima u Srbiji su još uvek nedostupne informacije. Preko medija bi trebalo više da se govori o tome, ali to nekima nije u interesu.
Na primer, ogromna većina građana misli da ako im je otac Srbin i majka Srpkinja, i oni moraju da se izjasne kao Srbi. Ljudi misle da je nacionalna pripadnost nešto što naslediš i što je nepromenljivo... Ja imam pravo da se izjasnim i kao Irac, ako tako želim i ako se tako osećam.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Željko, siguran sam da postoje neka pravila o tome na osnovu čega se izjašnjavaš kao Srbin ili Irac - nešto kao tradicija, običaji i kultura tog naroda. Ja se izjašnjavam kao Srbin jer prosto to jesam. Verujem da ne bi bio problem da se izjasniš kao Hrvat, iako ti se otac i majka izjašnjavaju kao Srbi, ako ti poštuješ i "upražnjavaš" hrvatsku kulturu, običaje, i osećaš se Hrvatom (situacija bi bila npr. da su ti roditelji zbog posle pre 30 godina došli u Srbiju i "posrbili se", ali se ti i dalje osećaš kao Hrvat). E sad, malo je teško na osnovu ovoga izjasniti se kao Irac, ali ja nemam ništa protiv...

PS: Splitovaću temu, da ne kvarimo ovu divotu od "Medicine i religije"
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Eriksimah »

Rečenica da “biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac” je pored toga što je neviđeno uvredljiva, apsolutno netačna.
Pravoslavlje možemo da tumačimo sa dva stanovišta: kao tradiciju srpskog naroda ili kao ličnu istinu pojedinca(koji ne mora da bude Srbin).

Naša tradicija je protkana pravoslavnim običajima, i želeli mi to ili ne, u kolektivnom nesvesnom našeg naroda su pravoslavne niti. A u osnovi svakog hrišćanskog običaja je sve suprotno od bilo kakvog vređanja.

Odgovori na pitanje lične istine koje donosi pravoslavlje (ili možda bolje reći hrišćanstvo) su pojedincu koji veruje suštinski. Kao što ih neko pronalazi u drugoj konfesiji, veroispovesti ili ateizmu. Mada, ateisti veruju da Boga nema, niko od njih uspeo da to i dokaže... tako da su i oni neka vrsta vernika. Čovek bez vere zaista ne može...

Mislim da je rečenica “biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac” čist dnevnopolitički iskaz, sa uspelim ciljem da dodatno podeli ljude, bez neke suštinske važnosti, jer niko iz Crkve (koja je jedini pastir pravoslavlja) nikoga ni na šta ne prisiljava, već samo saopštava istinu u koju veruje. Na čoveku je da napravi izbor...
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by nikolav »

Eriksimah wrote: Pravoslavlje možemo da tumačimo sa dva stanovišta: kao tradiciju srpskog naroda ili kao ličnu istinu pojedinca(koji ne mora da bude Srbin).

i želeli mi to ili ne, u kolektivnom nesvesnom našeg naroda su pravoslavne niti. A u osnovi svakog hrišćanskog običaja je sve suprotno od bilo kakvog vređanja.
Čist bla, bla, truć, koji ne znači ništa... a uz to je i glupost.
Mada, ateisti veruju da Boga nema, niko od njih uspeo da to i dokaže... tako da su i oni neka vrsta vernika. Čovek bez vere zaista ne može...
Potpuno površno i pogrešno shvatanje ateizma. Btw, dokazati nepostojanje tzv. boga je logički nemoguće, teret dokazivanja je na onome ko je hipotezu postavio, a obzirom da ta strana ničim nije istu dokazala, ovakvo spočitavanje je i krajnje licemerno.
Mislim da je rečenica “biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac” čist dnevnopolitički iskaz, sa uspelim ciljem da dodatno podeli ljude, bez neke suštinske važnosti, jer niko iz Crkve (koja je jedini pastir pravoslavlja) nikoga ni na šta ne prisiljava, već samo saopštava istinu u koju veruje. Na čoveku je da napravi izbor...
Aha, how yes no :):

Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac... Srbin ne može biti ateista... Srbin nekršten ne biva (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, 1998, prema pisanju lista Vreme, decembar 2002.)
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Medicinar wrote:Dradmin1, ovo sto si postavio nema nikakvu tezinu jer nisu navedeni konkretni dokazi da je na popisu bilo tako ozbiljnih i masovnih zloupotreba kaznjivih zakonom. Sve se svodi na "rekla kazala", pa ovaj tekst ne zasluzuje da se njime ozbiljno bavimo.
He, he, tipičan DSS-ovsko-Koštunijevska demagogija o legalitetu i legitimitetu. Ergo, npr. sve naše studentske priče o kurupciji na MF su samo rekla-kazala, konkretnih dokaza za istu nema, tako da korupcija na MF - ne postoji i njome ne treba ozbiljno da se bavimo :doh:. Medicinar, ne pravi se lud, znaš ti bolje.
A gde su ostali pravoslavni: Crnogorci, Vlasi, Rumuni, Makedonci, Jugosloveni...?
Srba ima oko 83%. Ostalih pravoslavnih naroda nesto manje od 5 %. Ako treba mogu da navedem kog naroda ima koliko (uslovno racunajuci i Jugoslovene). Kad se sve to sabere dodje skoro 88% gradjana iz pravoslavnih naroda. Po kojoj je onda logici nemoguce da bude 85 % pravoslavnih?! Tako je skovana recenica da treba da navede upravo na takvu pomisao. Zato su namerno izostavljeni ostali narodi.
Ne menja suštinu, a ona je da u Srbiji nema 85% pravoslavnih hrišćana.
Naglasavam da nisam pristalica takvog pristupa, jer to sto je neko Srbin ne znaci da je pravoslavni vernik.
Pa ti to protivrečiš svom ex Patrijarhu (vidi gornji post)? :clap:
Pada u vodu ta nebulozna prica...
Aha, samo na osnovu iskustva jednog popisivača, tj. tebe? Vidi se da su ti principi logičkog razmišljanja bliži kreacionizmu nego nauci ;).

Zajebanciju na stranu, preporučujem donji članak svakome da pročita, u njemu je jasno i argumentovano objašnjena opasnost klerikalizacije društva koje je već godinama u toku i sa tim u vezi i važnost rezultata popisa.
http://pescanik.net/content/view/7514/86/
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Eriksimah »

A kako da pravilno shvatim ateizam? Posmatrano kao odnos prema religiji, imam nekoliko opcija : ne razmišljam o Bogu; negiram postojanje Boga; ne prihvatam takvu mogućnost. To mi je nekako najbliže, pojasni mi svoj stav. Naravno da nije moguće dokazati tako nešto, ali kao što vernici veruju da Boga ima, tako i ateisti, svoj odnos prema religiji zasnivaju na veri u suprotno. Zar ne? Voljan sam da čujem objašnjenje.

I molim te, nema potrebe za rečima poput "glupost" i "licemerno", ja nikoga ne napadam i nikoga ne osuđujem, već želim da nešto zajedno pojasnimo. Dakle, mogu da načinim grešku u rečima i delima(i volim kada mi na nju ukažu, jer ću se tako ispraviti, kao što reče Buda), ali nisam pokazao nijednu lošu ljudsku osobinu, kojom sam zaslužio takve emotivno obojene reči. Nema ljutiš? :)

A za reči Patrijarha...pravoslavni hrišćani veruju da je u Hristu spas. I zato smatraju da je njihova dužnost da to znanje drugima prenesu. Nema tu prisile u srednjevekovnom smislu, lomača, anatema, pokrštavanja i sl.. Dakle, predstavljam ti spas u koji ja verujem, a ako ga ne želiš, moliću se za tebe, jer je to osnov moje vere.
Smatram da crkva i država moraju postojati odvojeno, baš da bi se izbegla i minimalna prisila o kojoj govorimo dakle, podržavam sekularno društveno uređenje. Put do lične istine zvala se ona Bog ili nekako drugačije mora poteći iz unutrašnjih napora pojedinca, a ne sistemskim vaspitanjem i indoktrinacijom. Dakle, sloboda izbora, na prvom mestu.
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by nikolav »

Eriksimah wrote:A kako da pravilno shvatim ateizam? Posmatrano kao odnos prema religiji, imam nekoliko opcija : ne razmišljam o Bogu; negiram postojanje Boga; ne prihvatam takvu mogućnost. To mi je nekako najbliže, pojasni mi svoj stav. Naravno da nije moguće dokazati tako nešto, ali kao što vernici veruju da Boga ima, tako i ateisti, svoj odnos prema religiji zasnivaju na veri u suprotno. Zar ne? Voljan sam da čujem objašnjenje.
Uprošćeno, ateista svoje stavove zasniva isključivo na naučnim i logičkim principima kritičkog mišljenja (al' sam ga skovao :) ). Zbog toga, ateista ne može da prihvati hipotezu da bog postoji kao tačnu jer za nju ne postoji nijedan validan dokaz i samim tim nema on šta tu da dokazuje da ona nije tačna, niti ima šta da se bakće s njom. To nije verovanje u suprotno, već jednostavno nedostatak dokaza koji govore u prilog hipotezi o postojanju boga. Znaš i sam kako funkcioniše nauka. Mogu i ja, lupam, da odvalim da se moje ćelije sastoje od čestica kriptonijuma, ali dok ne pružim neki dokaz u prilog toj tvrdnji, nijedan naučnik me neće ozbiljno shvatiti. Možeš ti to da protumačiš kao "neverovanje" u hipotezu da sam ja sastavljen od kriptonijuma, ali je to samo stvar logike i nauke. Ne prihvatam mogućnost postojanja boga zato što za istu ne postoji nijedan materijalni ili logički dokaz zasnovan na principima metodologije savremene nauke - bi bio moj odgovor.
I molim te, nema potrebe za rečima poput "glupost" i "licemerno", ja nikoga ne napadam i nikoga ne osuđujem, već želim da nešto zajedno pojasnimo.
"licemerno" se odnosilo na sve vernike koji prebacuju nauci da nije dokazala nepostojanje boga, ne tebi lično. Glupost - jbg, sorry na oštrijem rečniku, ali stvarno se ježim na takve metaforičko-filozofsko-duhovne konstrukcije za kojima nekako vernici uvek potegnu u nedostatku konkretnijih stvari, a koje su u suštini samo prazna priča. Mislim, šta znači "u kolektivnom nesvesnom našeg naroda su pravoslavne niti" i na koji način si ti stigao do takve teorije? Ok, jeste SPC igrala bitnu ulogu u istoriji našeg naroda, ali upravo takvim stavovima samo ističeš onu tezu da su srpski narod i SPC neodvojivi, što je po meni nonsens.
A za reči Patrijarha...pravoslavni hrišćani veruju da je u Hristu spas. I zato smatraju da je njihova dužnost da to znanje drugima prenesu. Nema tu prisile u srednjevekovnom smislu, lomača, anatema, pokrštavanja i sl.. Dakle, predstavljam ti spas u koji ja verujem, a ako ga ne želiš, moliću se za tebe, jer je to osnov moje vere.
Kakve veze sa tim ima nedvosmislen stav poglavara SPC da su svi Srbi pravoslavci? Opet potežeš one metaforičko-filozofsko-duhovne konstrukcije :), iliti političkim rečnikom - spinuješ.

Evo još jedne dobre analize ove priče (mislim na popis i zloupotrebu istog):

http://blog.b92.net/text/18634/Koliki-j ... -u-Srbiji/
Ako nisi religiozan, zaboga, reci tako!

U oktobru ove godine očekuje nas popis stanovništva Republike Srbije. Za nas, ateiste, predstojeći popis je od izuzetnog značaja, iz dva razloga. Prvi razlog je taj što će se nakon objavljivanja rezultata popisa videti koliko nas ima. Drugi razlog su, najblaže rečeno, čudne razlike u broju vernika i ateista na dva uzastopna popisa, 1991. i 2002. godine.

1991. godine je, uporedo sa popisom stanovništva u Jugoslaviji, urađeno i veliko sociološko istraživanje o stavovima stanovništva prema religiji. Istraživanje sprovedeno među 4.804 ispitanika srpske narodnosti sa prostora Jugoslavije, dalo je sledeće podatke o religioznosti Srba:
1. uvereni vernici - 8,5%
2. vernici koji ne prihvataju sve što vera uči - 16,2%
3. nisu sigurni da li veruju - 13%
4. ravnodušni prema religiji - 11,2%
5. nisu religiozni, ali nemaju ništa protiv religije - 47,3%
6. nisu religiozni i protivnici su religije - 3,4%
Dakle, ukupno 24,7% vernika i 74,9% ostalih. Ako izuzmemo nesigurne, ostaje 61,9% ateista.

Prema rezultatima popisa stanovništva Republike Srbije iz 2002. godine, odnos vernika i ateista je dramatično izmenjen:
1. vernici - 95% (od toga pravoslavni - 84,98%)
2. nisu vernici - 0,53%
3. nisu se izjasnili po tom pitanju - 2,63%
4. nije poznato - 1,84%
Ako izuzmemo neizjašnjene i nepoznate (pošto ih ne možemo svrstati ni na jednu stranu), u Republici Srbiji bi, od onih koji su se izjasnili po pitanju veroispovesti, bilo 99,44% vernika i 0,56% ateista.

Logično je da se zapitamo kako to da je za samo 11 godina broj ateista tako drastično opao.

Pre svega, Srbima je u tom periodu, od strane Srpske pravoslavne crkve i države, neprekidno nametano pogrešno uverenje da biti Srbin obavezno znači biti pravoslavan, tj. da onaj ko nije pravoslavan ne može biti Srbin, iako su narodnost i veroispovest dve potpuno odvojene kategorije. Svidelo se to nekome ili ne, postoje Srbi koji nisu pravoslavni, isto kao što postoje pravoslavci koji nisu Srbi.

Drugo, postoje mnoge izjave građana da su na popisu 2002. godine popisivači automatski i bez pitanja upisivali „pravoslavan", naročito kada bi se osoba izjasnila kao Srbin, kao i da nisu dozvoljavali da se upiše „ateista" ili „nereligiozan", uz izgovor da „mora religija". Skoro nikome ko je Srbin nije bilo dozvoljeno da se upiše drugačije nego kao „pravoslavan". Kao posledica takvih političkih manipulacija, na popisu 2002. godine je broj upisanih pravoslavaca (84,98%) bio za samo 0,42% manji od ukupnog broja Srba, Crnogoraca, Makedonaca, Bugara, Rumuna, Vlaha i Rusa zajedno (85,40%).

Međutim, u stvarnosti stvari stoje potpuno drugačije. Prema Galupovom istraživanju iz 2007/08, u Srbiji ima 45% nereligioznih. Kada se na to doda podatak da 47% školske dece u Srbiji ne pohađa versku nastavu, dolazi se do jasnog zaključka da se broj nereligioznih u Srbiji kreće između 45% i 47%.

Šta su nam konkretno ovakvi rezultati popisa iz 2002. godine doneli?

Doneli su nam, pre svega, kontinuirano kršenje Ustava Republike Srbije od strane same države i njenih organa i ustanova. Član 11 Ustava glasi:
Republika Srbija je svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države.
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

I pored ovako jasnih i nedvosmislenih odredbi Ustava, mi danas imamo: Ministarstvo vera Republike Srbije, versku nastavu u državnim obrazovnim ustanovama, versku službu u Vojsci Srbije, verske praznike za državne, krsne slave državnih ustanova i jedinica lokalne samouprave, vladiku SPC-a na mestu predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije, obavezne doplatne poštanske marke za izgradnju Hrama Svetog Save, neustavan Zakon o crkvama i verskim zajednicama, neustavan Zakon o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji itd.
Drugo, i za većinu građana mnogo bitnije, doneli su nam ogromna davanja iz bužeta Republike Srbije, AP Vojvodine i jedinica lokalne samouprave za crkve i verske zajednice, mahom za SPC. Prema podacima Centra za razvoj neprofitnog sektora, samo u 2009. godini, Srpskoj pravoslavnoj crkvi je iz budžeta Republike Srbije, AP Vojvodine i jedinica lokalne samouprave dato 649.792.706 dinara (oko 7 miliona evra). Zapravo, najveći pojedinačni dobitnik budžetskih sredstava iz linije 481 „dotacije nevladinim organizacijama" u 2009. godini je Srpska pravoslavna crkva, a sledeći je Crveni krst, koji dobija upola manje. Pri svemu tome, crkve i verske zajednice u Republici Srbiji oslobođene su plaćanja poreza.

Ovako velika budžetska davanja za Srpsku pravoslavnu crkvu, kao i veliki uticaj SPC-a na političke i druge odluke, država pravda (nerealno) velikim brojem pravoslavnih vernika na popisu iz 2002. godine.

Koliki uticaj je SPC ostvarila i kako se zloupotrebljavaju takvi rezultati popisa iz 2002. godine, pokazuju sledeća dva primera.
Na konferenciji za novinare povodom objavljivanja rezultata popisa stanovništva iz 2002. godine, tadašnji ministar vera Republike Srbije Vojislav Milovanović rekao je da veliki broj vernika, čak 95 odsto od ukupnog broja građana, osim što govori o odnosu građana prema veri, predstavlja i obavezu za državu, Vladu i Ministarstvo vera da se staraju o tim građanima. Inicijativu novosadske nevladine organizacije „Forum juris" za ocenu ustavnosti zakonskih odredbi kojima se verska nastava uvodi u državne škole, Milovanović je ocenio kao neumesnu i kao „teror manjine nad većinom". Milovanović je istakao da i visok procenat vernika i mali procenat ateista na popisu govore u prilog uvođenju verske nastave u škole.

2008. godine Četvrti opštinski sud u Beogradu osudio je Zorana Petakova na kaznu od 100.000 dinara zbog uvrede vladike bačkog Irineja. Petakov je 2005. godine u emisiji „Klopka", povodom upada pripadnika Nacionalnog stroja na Filozofski fakultet u Novom Sadu, kritički govorio o ulozi crkve u formiranju ekstremističkih desnih organizacija i tom prilikom četiri vladike (među njima i Irineja) označio kao „četiri jahača apokalipse". U obrazloženju presude istaknuto je da tvrdnja Petakova predstavlja izuzetno tešku uvredu, jer ona insinuira da vladika lično i kao episkop Srpske pravoslavne crkve ne teži dobru i pobedi dobra, „već zlu i pobedi zla, u smislu hrišćanske estahologije". Po oceni sudije Miroslava Bošnjaka, takvi vrednosni sudovi Petakova objektivno su mogli da povrede verska osećanja i drugih građana Srbije, koji su, po poslednjem popisu iz 2002. godine, 95 odsto vernici, a 85 odsto pravoslavci. Prilikom izricanja presude, sudija Bošnjak usmeno je obrazložio da uvreda vladike Irineja, koji je „besprekorna ličnost", predstavlja uvredu za sve hrišćanske vernike, kao i da se i on, „kao sudija i kao kršteno lice", oseća uvređenim.
Udruženje „Ateisti Srbije" pokrenulo je kampanju „Popis 2011", pod sloganom „Ako nisi religiozan, zaboga, reci tako!"

Prvenstveni cilj kampanje je informisanje građana koji nisu vernici zbog čega je važno da se na predstojećem popisu stanovništva izjasne kao nereligiozni, a ne kao pripadnici postojećih (ili nepostojećih) religija. Dosta ljudi koji nisu vernici smatra da je pripadnost određenoj religiji stvar tradicije, što je pogrešno. Verovanje u boga nije stvar tradicije, već religioznosti. Tradicija se održava u kući, a ne na državnom nivou. Takođe, sve je popularnije izjašnjavanje kao „džedaj", „pastafarijanac", „guglista" itd. pod poljem „veroispovest". Osim trenutne zabave, ovakvi odgovori ne doprinose mnogo dobijanju prave slike stanja (i religioznosti) društva. Podela procenata nereligioznih ostavlja religiozne kao mnogo bitniji izvor glasača, te i dalje omogućava velikim verskim zajednicama ogroman politički uticaj. Umesto značajnog broja nereligioznih, dobija se po nekoliko procenata nereligioznih i po nekoliko procenata netradicionalnih verskih zajednica (džedaji, pastafarijanci, guglisti itd.). Zato se preporučuje svima koji nisu religiozni da se tako i izjasne.

Drugi cilj kampanje je mobilisanje i organizovanje građanstva, radi sprečavanja zloupotreba i manipulacija prilikom samog procesa popisa. U skladu s tim, Udruženje „Ateisti Srbije" će pred popis organizovati mrežu posmatrača, koji će javljati o svim nepravilnostima, i o tome obavestiti Zavod za statistiku. Takođe, Udruženje „Ateisti Srbije" će pozvati sve nereligiozne ljude da se prijave na konkurs za instruktore i popisivače.
Svi zainteresovani za učešće u kampanji „Popis 2011" mogu to učiniti na zvaničnom sajtu kampanje: Popis2011.com i na zvaničnoj Fejsbuk stranici: facebook.com/popis2011com
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Ateisti ne tvrde da Bog ne postoji!!! Oni ne veruju da postoji, i ne prihvataju ono što vere serviraju, ali NE TVRDE da ne postoji. U tome i jeste smisao ateizma - veruješ samo u ono za šta postoje jasni dokazi- bilo da postoji, bilo da ne postoji.
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Eriksimah »

Dakle, naučni i logički principi kritičkog mišljenja...dobro si ga skovao. :) Razumno shvatanje sveta. Ali podsetiću te, ono što je smatrano razumnim se menjalo kroz vreme (primer: zemlja je ravna ploča ili lopta;heliocentrični ili geocentrični sistem;puštanje krvi kao metod lečenja i slično). Kada je razumno shvatanje sveta u pitanju, moramo biti spremni na iznenađenja - jer, tako utemeljeno naše shvatanje zavisi od našeg znanja, koje je dosta ograničeno(često ograničeno samim sobom). Što više znamo, sve više uviđamo koliko ne znamo. Što reče naš voljeni drug Tito "Ne treba se držati zakona kao pijan plota" :) . Tako, ne bi trebalo odbacivati mogućnosti koje su, na prvi pogled, sasvim nerazumne, jer ko zna dokle će jednoga dana ono što sada zovemo "nauka" napredovati, i da li će se poistovetiti sa nečim drugim. Razum i logika, koji su vazdan isti i čiji su principi jasni, se primenjuju na ono što konstantno evoluira - znanje i tako proizvode naš pogled na svet. Što će reći, tako utemeljeno shvatanje sveta zahteva maksimalnu fleksibilnost, i ne sme ništa da odbaci, pa ni Boga. :) Ima li ovo smisla, šta kažete? I da, zašto se onda koristi naziv ateisti (grč. theos -bog,božanski), umesto na primer, logičari? Kome je potrebna ta negacija, logici ili dnevnoj upotrebi? Zašto uopšte negirati ono što ne postoji? Bolje zvuči? :) Eto par pitanja...

Nastavak sledi sutra, kasno je narode, laku noć...:)
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Medicinar »

@Nikolav
Nikolav je napisao:
He, he, tipičan DSS-ovsko-Koštunijevska demagogija o legalitetu i legitimitetu.
Sta je demagogija?
Ergo, npr. sve naše studentske priče o kurupciji na MF su samo rekla-kazala, konkretnih dokaza za istu nema, tako da korupcija na MF - ne postoji i njome ne treba ozbiljno da se bavimo :doh:. Medicinar, ne pravi se lud, znaš ti bolje.

Ako neko o korupciji samo prica i optuzuje drugog a pritom ne iznosi bilo kakav dokaz, onda je to prica na nivou "rekla-kazala". Bas se to desava sa spornim teskom i tvojom pricom kako su prava ateista sistematski krsena. Gde su dokazi za to i kako ti znas da je tako?

Za korupciju moze biti sudjeno samo ako postoje konkretni dokazi protiv tog i tog profesora. Ako ih nema, ne mozes ni da optuzujes za nezakonite radnje.
Mi mozemo da delujemo preventivo, ali to je nesto druga od ovoga sto pominjemo.
Druga je stvar iz kog razloga student ne zeli ili ne sme da pokrene celu proceduru dokazivanja korupcije. To ne znaci da je apsolutno nema, ali nije dokazana i ti nemas pravo nikoga da optuzujes za to!!! Zato sve uglavnom ostaje na toj opstoj prici kako ima korupcije...Koji je tvoj problem s tim?
Pa vi kao administratori veoma vodite racuna o tome da se ovde ne iznose optuzbe o profesorima bez pokrica jer se bojite da bi mogli vas da optuze zato sto dozvoljavate klevete na svom forumu.
Jel ti sad malo jasnije o cemu se radi ili treba da ti crtam?!
Ne menja suštinu, a ona je da u Srbiji nema 85% pravoslavnih hrišćana.
Kako to menjam sustinu navodeci koliki procenat otpada na koji pravoslavni narod?
Pa upravo je to u tekstu korisceno kao nekakav argument...ali ocigledno u cilju manipulacije lakovernim ljudima poput tebe.
Ja vec napisah da nisam sklon takvoj generalizaciji kako su svi Srbi pravoslavni a Madjari katolici, ali ovo pisem u duhu teme. U takvom je konteksu pomenuto, pa tako i reagujem.
Aha, samo na osnovu iskustva jednog popisivača, tj. tebe? Vidi se da su ti principi logičkog razmišljanja bliži kreacionizmu nego nauci ;).
Naravno da je iskustvo popisivaca bitno. Zato je moj stav u vezi sa sprovodjenjem popisom relevantniji od tvog, jer se ono sto ti ovde pises zasniva na najobicnijem ideoloskom pristupu. Za razliku od tebe, ja sam ucestovao u njemu, prolazio instruktaze na kojima je ucestvovalo stotine popisivaca i svima su davane iste instrukcije, upoznavao se sa iskustvima drugih popisivaca itd.
Pritom pravis veliku logicku gresku. Nije na meni da dokazujem da je sve proteklo u redu, vec na tebi da dokazes masovno krsenje prava ateista na popisu!!!
Zato, ne zamenjuj teze vec izvoli pa ovde dokumentuj sve sto si napisao! U suprotnom se pokrij usima jer ce sve to biti "sto je babi milo, to joj se i snilo", a ja ne mogu svoje vreme da trosim na takve budalastine...
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Medicinar »

Пошто се на овој теми већ два пута објављују текстови који позивају грађане да се изјасне као атеисти (пошто нису верници), користим прилику да обавестим чланове форума о позиву који је српски патријарх Иринеј упутио грађанима поводом пописа становништа (који је првобитно требало да се одржи у априлу али је онда померен), а који гласи:
Image

Упутство вернима поводом пописа становништва у априлу 2011. године

Поводом предстојећег пописа становништва у Региону, који је заказан за месец април текуће године Господње 2011., обраћамо се свим нашим верницима, припадницима српског народа и српске заједнице, да се слободно и без страха одазову предстојећем попису становништва, изјашњавајући се на њему као Срби православне вере.

Попис становништва се спомиње и у Светом Писму, управо у време Рођења Господа Исуса Христа, показујући да смо ми људи са земље и земаљски, а да је једино Господ Христос са неба (Јевр. 12, 25), Који је из љубави дошао на земљу да спасе свет (Јн. 12, 47).

Одазивајући се на овај попис становништва, ми верујући извршавамо заповест Христову да цару дајемо царево, а Божије Богу (Мт. 22, 21). Тиме показујемо да поштујемо законе државе у којој живимо, али да првенствено бринемо о спасењу своје душе, живећи у љубави према Богу и ближњима.

У том смислу, још једном вас све позивамо, да се одазовете предстојећем попису становништва, чиме ћете остварити своја основна људска права и слободе, и на тај начин очувати свој верски, културни и национални идентитет, који је загарантован и члановима 9. и 14. Европске конвенције о људским правима и основним слободама.

Са благословом,

Председник
Светог Архијерејског Синода
АЕМ и Патријарх српски

Иринеј


Преузето са сајта СПЦ,
http://www.spc.rs/sr/uputstvo_vernima_p ... 011_godine
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Medicinar »

Ponovljam, da ne bih bio pogresno shvacen. Popis je ogroman projekat i prosto je nemoguce da sve prodje bez ikakvih nepravilnosti. Sigurno je bilo i onih o kojima se do danas nista ne zna. Ja ne tvrdim da nije bilo pojedinacnih nepravilnosti, vec da nije tacno da je bilo sistematskog krsenja prava ateista kao sto zastupaju Nikolav i dradmin1!
Moja reakcija se pre svega odnosi na sledecu recenicu:
"Skoro nikome ko je Srbin nije bilo dozvoljeno da se upiše drugačije nego kao “pravoslavac”
Ja kazem da to nije tacno, a onaj ko tvrdi da jeste trebalo bi da pokaze da nisam u pravu tako sto ce da iznese cinjenice! Ja ovde nisam video nikakve dokaze u prilog navedenog i to je najveci problem...nesto sto se protura kao ziva istina a nema osnova, pa se onda jos drugi optuzuju za demagogiju samo zato sto traze potvrdu u praksi! Kako je to nebulozan pristup, nemam reci...
Ja sam bio samo jedan od nekoliko hiljada popisivaca i iznosim licno iskustvo koje mi daje za pravo da verujem da ne gresim.
Tokom samog procesa popisivanja postojale su komisije koje su konktrolisale regularnost. Svako ko je smatrao da je ostecen trebalo je da im se obari i prijavi nepravilnost. Tako je nedavno bilo na popisu u Hrvatskoj. Koliko se secam, kod nas pre 9 godina nije bilo ozbiljnijih prituzbi, cak ni od strane ateistickih udruzenja i stranaka gradjanske orijentacije, pa je popis opste prihvacen u zemlji i inostranstvu kao relevantan!
Prasina se digla tek kad su objavljeni rezultati po kojima postoji minoran broj ateista. Gospodo nevernici, to sto vam rezultati ne odgovaraju nisu vam krivi popisivaci...bolje se pitajte zasto je broj atesita toliko pao a vernika porastao?
Zbog nepravilnosti na izborima i popisima su u nekim drzavama izbijali ozbiljni nemiri, tako da ovo nisu nimalo naivne optuzbe koje pritom nisu nicim potkrepljene.

Kakvi god rezultati da budu na ovogodisnjem popisu, ja cu ih prihvatiti ako je sve odradjeno u skladu sa pravilima. Ako bude vise ateista nego na proslom, OK. Moze da se radi o beznacajnim promenama koje ne mogu ozbiljnije da promene uticaj verskih zajednica a posebno ne SPC, cija ce uloga ostati bitna bez obzira na broj pravoslavnih.
U skandinavskim zemalja postoje drzavne crkve tj. drzavne religije, pa je broj vernika beznacajan. To su najrazvijenije zemlje sveta, pa im opet ne smeta da nemaju sekularni karakter. Isti je slucaj i sa Velikom Britanijom, gde je monarh formalni poglavar Anglikanske crkve.
Pa ja ne mogu ni da zamislim sta bi bilo kad bi ovde SPC bila proglasena za drzavnu crkvu...mislim da bi Nikolav i dradmin1 organizovali protestno samospaljivanje ispred Skupstine! :D
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Pored gomile gluposti koje si nalupetao (Medicinaru) - na šta ću odgovarati postupno kad budem imao vremena, čini mi se da je malo promašena tema... Cilj pokretanja ove teme nije bio da se bilo ko nagovara, niti da se vidi ko će prodati vjeru za večeru, nego da se skrene pažnja ljudima koji nisu obavešteni o svojim pravima i o značaju svojih odgovora - koja su im prava i zašto je to bitno...

Dakle, za razliku od našega dragog G. Irineja, mi nećemo pozivati nikoga da se izjasni kao "Srbin ateističke vere", nego da se izjasni onako kako misli da sebe najbolje predstavlja. Ako veruje u boga, sigurno ga neću ja nagovoriti da se izjasni kao ateista. Ali ako ima par minuta da razmisli, bilo bi dobro da kaže sebi u šta tačno veruje (ako veruje): u stvaranje zemlje za 6 dana, ljude koji žive stotinama godina, zapaljeni žbun koji diktira zapovesti, bezgrešno začeće, ili u crkvu kao ustanovu koju je podržao i osnovao sam bog, pa sveštenike kao predstavnike boga na zemlji, nepogrešivost patrijarha ili pape, pakao gde se zloće krčkaju, ili raj gde se pije medovača i uživa se u voću i vinu... Ko ne veruje u te stvari, po meni je ateista, koliko god to bilo čudno reći (ili priznati sebi) u našoj zemlji!

A zašto je to sve bitno - pa zato što SPC kao dobra i pametna NVO računa da su svi koji su se izjasnili kao pravoslavci na popisu u stvari njeni članovi i glasači na izborima, i na osnovu toga očekuje da je iznad zakona, uvek...
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Medicinar »

Dradmin1 je napisao:
Pored gomile gluposti koje si nalupetao (Medicinaru) - na šta ću odgovarati postupno kad budem imao vremena,
Ja bih voleo da mi odmah citiras na koje to moje "gluposti" mislis i obrazlozis zasto su gluposti, pa da nastavimo dalje. Objasni mi da znam gde gresim.
čini mi se da je malo promašena tema... Cilj pokretanja ove teme nije bio da se bilo ko nagovara, niti da se vidi ko će prodati vjeru za večeru, nego da se skrene pažnja ljudima koji nisu obavešteni o svojim pravima i o značaju svojih odgovora - koja su im prava i zašto je to bitno...
Ne druze, nisam nimalo promasio temu. Problem je sto ti se ne svidja ono sto pisem. Tema se zove "Popis stanovnistva 2011". Sve sto sam pisao je vrlo u vezi sa temom jer se najdirektnije tice predstojeceg popisa. Izvoli pa mi citiraj kojim sam to recenicama promasio temu.
Ne radi se o nagovaranju da se neko izjasni da je pravoslavac ili ateista, vec o cisto tehnickom pitanju. Ako neko ne veruje, kako mogu za njega za budu obavezujuce patrijarhove reci? One ce znaciti nesto samo verujucima... Prve recenice u patrijarhovom pismu su "Obracamo se svim nasim vernicima". Ti nisi vernik SPC i na tebe se poziv ne odnosi.
Pa cak i da je tako kao sto kazes, ja mogu da smatram da je stav SPC i patrijarha bitan za ovu temu, te zato zelim da ga objavim. Ne mislis valjda da ti treba da mi odredjujes sta cu da mislim i pisem?
Stav SPC je itekako u vezi sa temom jer je na prethodnom popisu bilo cak 85% pravoslavnih a SPC je jedina kanonski priznata crkva na teritoriji Srbije koja de facto u svakom pogledu drzi monopol na pravoslavlje. Mozda biste vi voleli da je drugacije, ali nije....tako je u svim pravoslavnim drzavama sveta cije su crkve dobile tomos kojim ih Vaseljenska patrijarsija priznaje za jedine kanonske na odredjenoj teritoriji. Tamo gde to nije slucaj, ravnopravno deluju episkopije razlicitih pomesnih pravoslavnih crkava.

Naravno da ce SPC da se poziva na rezultate popisa kao sto to cine verske institucije sirom sveta.
Pa pobogu, dal je moguce da ti ocekujes da SPC kaze: to sto ima 85% pravoslavnih u Srbiji nas se ne tice?! Ocekivati tako nesto je budalastina...Vise je nego prirodno da SPC maksimalno eksploatise tu brojku, ali je prirodno da postoje i ljudi poput tebe.

Mozda postoje oni koji ne zele da svojim pravoslavnim izjasnjavanjem daju vetar u krila SPC, ali su oni zanemarljivog broja pa ih niko ne ferma ni dva posto. ;)
Sta ces, SPC je toliko jaka da joj se moze sve u ovoj drzavi! :D
Zakljucak: ko ne voli SPC nek se ne izjasnjava kao pravoslavac! :lol:
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
Post Reply