Popis Stanovništva 2011

User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Večeras u 20 časova zvanično se završava popis stanovništva Srbije, jer tada prestaje terenski rad popisivača. Ipak, oni koji iz nekog razloga nisu popisani u proteklih 15 dana moći će da se jave popisnoj komisiji na teritoriji svoje opštine i da zakažu termin za 16, 17. ili 18. oktobar. Broj telefona na koji se mogu dobiti sve informacije o popisu je 0800335599.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

U Beogradu popisano milion i 660 hiljada ljudi... Mislim da ću prestati da govorim stalno ono "2 miliona ljudi" ili "2.5 miliona ljudi"!
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Diskriminacija ateista na popisu stanovništva
Branislav Subotić | 15/11/2011

Popis stanovništva Republike Srbije je završen. Kao što su Ateisti Srbije i Koalicija za sekularnu državu upozoravali još pre popisa, bilo je mnogo nepravilnosti u vezi sa izjašnjavanjem stanovništva o veroispovesti. Jasno je da su ateisti i na ovom popisu stanovništva bili diskriminisani i da rezultati upravo završenog popisa neće dati pravu sliku o broju vernika i ateista u Republici Srbiji, kao što ih nisu dali ni rezultati popisa iz 2002. godine.

Najpre, Republički zavod za statistiku, koji je organizovao i sproveo popis, nije poštovao preporuke Eurostata, iz kojih se može videti da se etnička pripadnost smatra etničkom karakteristikom, a da se jezik i religija smatraju kulturalnim karakteristikama, a preporučeno je i izbegavanje izraza „nacionalnost“ pri popisivanju etničke pripadnosti. Suprotno tome, Zavod je, pri izradi popisnice, rubrike „nacionalna pripadnost“, „maternji jezik“ i „veroispovest“ grupisao u odeljak „etnička obeležja“. Time je veroispovest bila vezana za etničku pripadnost (iako su etnička pripadnost i veroispovest dve potpuno odvojene karakteristike), što je dovelo do zbunjivanja kako popisivanih građana, tako i popisivača. Ono što je dodatno zbunjivalo popisivače i građane je sam naziv rubrike „veroispovest“. Takav naziv je implicirao da svaki građanin mora imati neku veroispovest, a ne da može biti i ateista ili nereligiozan. Svakako je bilo besmisleno upisivati „ateista“ u rubriku „veroispovest“, jer ateizam to nije. U Eurostatovim preporukama navedena je i definicija religije: „Religija se generalno posmatra kao set uverenja i običaja, koja obično uključuje verovanje u postojanje božanskog ili višeg bića, snage ili principa po kome ljudi usmeravaju svoje živote u praktičnom i moralnom smislu“. Imajući u vidu situaciju u Srbiji, jasno je da ovakvom popisnicom nećemo dobiti precizan broj vernika čija je religioznost u skladu sa ovom definicijom.

U Vodiču za popisivače, koji je objavio Zavod, nalazi se i uputstvo za grupu „etnička obeležja“, u kojem se navodi: „Lice može sebe da smatra pripadnikom neke veroispovesti iako nije upisano u knjigu pripadnika te veroispovesti. Građani nisu dužni da se izjasne o svojoj veroispovesti, pa u tom slučaju upišite: nije se izjasnio“. Iako je u tom istom vodiču pisalo da se mora upisati tačno onako kako mu građanin kaže, ovako formulisano uputstvo je zbunilo popisivače, koji, očigledno, nisu imali adekvatnu obuku. Rezultat toga je odbijanje mnogih popisivača da upišu građane kao ateiste ili nereligiozne. U takvim slučajevima, ili su ostavljali prazan prostor ili su upisivali “nije se izjasnio”, što, svakako, nije isto što i jasno izraženo opredeljenje poput “ateista”, “agnostik” ili “nereligiozan”.

Već od prvog dana popisa, građani su prijavljivali udruženju Ateisti Srbije da popisivači odbijaju da ih upišu kao ateiste ili nereligiozne, da ostavljaju nepopunjenu rubriku „veroispovest“, da ih upisuju kao neizjašnjene, da ih bez pitanja upisuju kao pravoslavne, i da podatke o veroispovesti ili sve podatke upisuju grafitnom olovkom. Građani su nastavili da prijavljuju nepravilnosti sve do poslednjeg dana popisa, a udruženje Ateisti Srbije je na zvaničnom sajtu svoje kampanje „Popis 2011“ objavilo galeriju pojedinih prijava.

Nisu pomogla ni obraćanja medijima predstavnika Republičkog zavoda za statistiku. Dnevni list Blic je 4. oktobra objavio tekst pod naslovom „Propao Zukorlićev poziv na bojkot popisa u Sandžaku“, u kojem se navodi izjava Zvonimira Pavlovića, pomoćnika direktora Sektora za statistiku Vojvodine i člana Gradske popisne komisije Novog Sada: „Niko do sada nije odbio da dâ podatke, a nismo imali čak ni slučaj da je neko tražio da bude upisan kao ateista“. Iako to očigledno nije bilo tačno, ova izjava je sigurno obeshrabrila neke građane da se izjasne kao ateisti. Iako su još neki mediji preneli ovu izjavu i taj podatak, demanti iz Zavoda nikada nije upućen. Takođe, tokom popisa su nekoliko puta stizale izjave iz Zavoda da prijava po pitanju veroispovesti nema, iako ni to očigledno nije bilo tačno, budući da je i samo Udruženje prosledilo direktno Zavodu neke od tih prijava.

Podsećamo, ni na prethodnom popisu, na kojem je popisano samo 0.5% ateista, takođe „nije bilo nikakvih prijava“. Ako se to uzme u obzir, kao i činjenica da metodologija nije promenjena ni za ovaj popis, može se zaključiti da je u očima Zavoda 2002. godine posao popisivanja veroispovesti uspešno obavljen, tj. da je, po njihovom mišljenju, stvarno stanje na terenu upravo takvo. Iz svih relevantnih socioloških istraživanja koja su se doticala te teme, jasno se može videti da je to daleko od istine.

Kako su sve građani bili onemogućavani da se na popisu izjasne kao ateisti ili nereligiozni, pokazuju sledeći primeri prijava građana udruženju Ateisti Srbije:

Danas, 1.10.2011, popisivač je odbio da me upiše kao ateistu, odnosno nereligioznog, insistirajući na tome da to “ne može” i da mora da se stavi “ne izjašnjava se”, čime je popisivač izvršio prekršaj. Da li ovo da prijavim nadležnom licu (ko bi to uopšte bio u ovom slučaju?). U svakom slučaju obaveštavam Vas.

Dragi ateisti, Na popisu bratu i meni popisivačica nije unela da smo nereligiozni, nije napisala ni ateisti ni slovima da se nismo izjasnili, već je polje ostalo prazno. Ja sam na opštini Čukarica i planiram da odem da se žalim.

Poštovani, pišem Vam povodom nepravilnosti u toku popisa. Naime, danas je popisivač odbio da me evidentira kao ateistu sa razlogom da su njima zvanično rekli da ljude koji nisu provoslavci, katolici, muslimani zapišu kao ‘ne izjasnjava se’. Zatim smo devojka i ja okrenuli call centar 0800/33-55-99, koji ste vi stavili na sajt i takođe nam je devojka preko telefona rekla to isto. Dakle, zvanični stav popisivačke komisije je da se ateista tumači kao ‘ne izjašnjava se’, to nije nepravilnost u radu popisivača već sama greska u sistemu, koliko vidim.

U nedelju 02.10.2011. popisivač mojoj majci i meni nije dozvolio da se izjasnimo kao ’’nereligiozne’’ ili ’’ateisti’’ uz obrazloženje da to nije veroispovest. Rečeno nam je da se u tom slučaju beleži da se nismo izjasnile. Ja sam se pobunila, međutim, dobila sam ponovo isti odgovor – da se ne možemo tako izjasniti. Nakon toga popisivač je ostavio praznu rubriku i kod mene i kod moje majke. Nije upisano čak ni da se nismo izjasnile, barem ne u našem prisustvu.

Veliki pozdrav. Upravo mi je bio popisivač koji je odbio da upiše da sam NERELIGIOZAN, uz opasku da može da upiše da sam komunista. Ja to sve imam na video snimku koji sam rad da vam pošaljem. Obavestio sam Republičku komisiju za popis.

Poštovani, Juče prilikom popisivanja sam pogrešno obaveštena da se ne mogu izjasniti kao ateista već sam uneta kao „nije izjašnjen/a“ jer sam od popisivačice dobila objašnjenje da ili sam pravoslavne veroispovesti ili se vodim kao da se nisam izjasnila. Tek danas vidim da je to netačno. Da li nekako mogu da promenim taj podatak?

Popisivač je sve odrađivao što je brže moguće, što je i meni odgovaralo, jer je došao baš kada sam imao goste. Kada je došao red da se izjasnim po pitanju vere, rekao sam mu da sam ateista, na šta je on rekao “ma dobro” ili nešto slično. Nisam tada obratio pažnju šta je pisao, jer sam osluškivao šta gosti pričaju. Kada sam pogledao šta je upisao, video sam da me upisao pod pravoslavnog.

Gospođa koja je vršila popis nije mi postavila pitanje u vezi jezika i veroispovesti. Dok je popunjavala formular za mog sina, zatražila sam da pogledam svoj formular i tada videla da je, bez moje dozvole, upisala jezik: srpski, veroispovest: pravoslavna. Kada sam se pobunila što je to uradila samoinicijativno, rekla je da su dobili takvu instrukciju. Tražila sam da to ispravi i napiše da sam ateista, ili bez veroispovesti. Odgovorila je da ne može to da napiše, nego samo da se nisam izjasnila.

Poštovani, Besan sam najviše na sebe jer me je lukavi popisivač naveo na tanak led i zatekao nespremnim, pa sam pošlusao njegovu laž da nije predviđen odgovor ATEISTA na izjašnjavanje o veroispovesti. Najlepše vas molim da učinite nešto i vidite 1. kako mogu da prijavim tog popisivača i 2. da se u tu moju rubriku konačno upiše ATEISTA.

Da li su ove pojave rezultat nemara ili ciljanog delovanja sa željom da se dobiju određeni rezultati, ostaje nam svima da nagađamo. Ono što je sigurno je to da veštačko uvećavanje broja vernika, odnosno umanjivanje broja ateista ide na ruku jedino daljoj klerikalizaciji Republike Srbije i nastavku kršenja njene Ustavom zagarantovane sekularnosti.


Peščanik.net, 15.11.2011.
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by legenda »

Реч атеиста је једна од жешћих глупости данашњице, из једног простог разлога - не постоји човек који није религиозан.

Aко не верујеш у Исуса Христа вероваћеш у хороскопе, гледати у шољу, длан и карте, итд. а то је све религија древног Вавилона, тако да би било поштеније да се изјасниш као вавилонац, а не као атеиста.

Када сам једној пописивачици на обуци за пописиваче (која се изјаснила као атеиста), ово све рекао, рекла ми је да се атеиста рачуна само у односу према Христу... Шта да радиш, има људи којима ни Бог није добар. Очито је његов противник некима бољи...
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Onaj koji ne postoji, nema ni protivnika... :)
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by legenda »

Трагикомично.

Онај који би тако размишљао био би сличан слепцу или човеку који са повезом преко очију хоће да пређе прометну улицу.

Нема очи да види пешачки прелаз, односно Исуса Христа који је рекао Ја сам Пут, Истина и Живот и нико неће доћи Оцу осим кроз Мене.

Нема ни очи да види кола која су се залетела на њега, односно ђавола који по Писму као лав ричући ходи и гледа кога ће да прождре.

Сад ти види куда води ово твоје "Onaj koji ne postoji, nema ni protivnika... :) " и то још са осмехом на крају, :lol: :lol: :lol:
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Eriksimah »

Što ste toliko ostrašćeni? Kada god se pomene ovakva tema, svuda se vatre popale. Čak i ne želite da slušate jedni druge...

Možemo da se ne složimo, ali mislim da možemo o svemu da pričamo, bez ostrašćenih trenutaka u našem tonu. Mislim da je takav pristup u duhu pravoslavlja, ali i svakog čovekoljubivog ateizma. Da zaključim, mislim da vam je način loš, kakvi god da su vam ciljevi... :)

I ja verujem da u svima postoji seme religioznosti. I da su trenuci ka da će to seme proklijati različiti i jedinstveni za svakoga. Možemo mi da pričamo, pišemo, čitamo do mile volje, ali prava vera se oseti u čovekovoj duši, i svi znaju kada se to desi. Ili ne desi...

Živimo da bismo se usavršavali, i čekamo (ali nemojmo samo čekati!) da se i nama nešto desi na našem putu za Damask...:)
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Nego... Hoće li ikada izaći ti rezultati? Mislio sam da su rekli da je rok 15. novembar...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by nikolav »

Pa izašli su prvi, a potpuni se očekuju u naredne dve-tri godine...

http://media.popis2011.stat.rs/2011/prvi_rezultati.pdf

Verska i nacionalna pripadnost će uskoro.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

U Češkoj živi 15.000 Džedaja
Izvor: Tanjug

Prag -- Više od 15.000 Čeha izjasnilo se na popisu da su pripadnici Džedaj religije, koju je izmaštao naučnofantastični film "Ratovi zvezda", saopšteno je danas.

Polovina, od 10,5 miliona Čeha, odbila je da se izjasni da pripada bilo kojoj religiji.


"Mnogi ljudi su prigrlili moralne vrednosti Džedaja, vitezova iz sage 'Ratovi zvezda'", ističe se u saopštenju Statističkog zavoda Češke, navodeći da ova izmišljena vera ima, takođe, mnogo sledbenika na Novom Zelandu, u Australiji, Kanadi i Velikoj Britaniji.

Prema podacima popisa koji je obavljen u martu ove godine, u Češkoj ima 15.070 Džedaja, 1.083,899 rimokatolika i 707.649 ljudi koji kažu da veruju u Boga, ali ne pripadaju nijednoj crkvi.

"Petnaest hiljada vernika, što predstavlja jedan mali grad, nije zanemarljiv društveni fenomen", komentarisao je zamenik direktora Statističkog zavoda Stanislav Drapal, prenosi AFP.

Samo u Pragu živi oko 4.000 Džedaja, što predstavlja 0,31 odsto stanovništva glavnog grada Češke.

Glavna karakteristika vitezova Džedaja, iz reda čuvara mira interplanetarne Galaktičke Republike, iz kultnog serijala "Ratovi zvezda", jeste da se bore protiv tamne strane Sile, koju simbolizuje strašni Dart Vejder.

Gotovo pet miliona Čeha ostavilo je praznu kolonu koja se odnosi na religiju.

"Ukoliko tome dodamo 3,6 miliona građana koji su rekli da nisu religiozni, ispada da češkim građanima to pitanje nije važno ili da nemaju nikakav odnos prema veri i religiji", kazao je Drapal.
User avatar
mirkosimic
Forumski student
Posts: 15
Joined: Fri Oct 01, 2010 3:12 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by mirkosimic »

Bravo za Medicinara i Dr Lectera, neostrašćena, argumentovana diskusija. Željko prvaku sveta, dobar si potencijal, vidi se da si svoj čovek. Dradmine1 i Nikolav, šiljite dalje, ne editujte post, znam da vam se može, ali nemojte.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

Ne znam šta ti znači to "šiljite dalje", ali ako ti kažeš da nije ništa nepristojno, nećemo editovati tvoj doprinos argumentovanoj diskusiji...
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Eriksimah »

"Šiljite dalje"
Ne znam ni ja šta to tačno znači, ali mi je baš smešno... :D
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
mirkosimic
Forumski student
Posts: 15
Joined: Fri Oct 01, 2010 3:12 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by mirkosimic »

Pa to šilji dalje možeš da čitaš na nekoliko načina. Jedan od načina je aluzija na slogan "Širi dalje". Druge načine ilustruju sledeći linkovi:
http://vukajlija.com/siljiti-paju/9353
i
http://vukajlija.com/recnik/autori/2310 ... e&strana=4

Naravno, to se odnosi samo na ovu diskusiju.
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by nikolav »

Ma da, čim ti u diskusiji navodiš "argumente" sa Vukajlije, jasno mi je koliko zaista imaš pojma o istoj... Dođeš i istreseš svoje ničim izazvano i ničim potkrepljeno mišljenje o učesnicima diskusije, ne o samoj temi - tako mali Perica zamišlja diskusiju.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

I još aludira na političke slogane... Dovoljno da se izbriše post...
Ali pošto je unapred rekao da mu ne editujemo post, neka ostane. Samo ti šilji dalje, kao što si do sada! :)
User avatar
mirkosimic
Forumski student
Posts: 15
Joined: Fri Oct 01, 2010 3:12 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by mirkosimic »

************

Kad napišeš post koji ima veze sa temom, neće biti ni brisan ni menjan. Do tada, trolovanje i flejmovanje neću tolerisati.
Last edited by nikolav on Tue Dec 20, 2011 11:18 pm, edited 1 time in total.
Reason: trol
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by Medicinar »

@nikolav :clap:
@dradmin1 :clap:

Hoce li i ovaj moj post biti obrisan, posto sam poslao bukvalno isto sto i "mirkosimic"?!

Zanima me otkad to jedan najobicniji smajli spada u "trolovanje i flejmovanje"? Kako se time bilo kod proziva? Ako je trolovanje, sto ne obrisa stotine poruka u kojima su samo smajliji?
Toliko o pricipijelnosti, brise se samo ono sto adminu "nikolav" ne odgovara!

MirkoSimic je jasno stavio do znanja sta je imao i na to ima pravo. Ako ne zeli, uopste ne mora da ulazi u argumentaciju sta i kako. Ima pravo da podrzi koga hoce i nije duzan da se bilo kome za to pravda. Isto kao sto su neki drugi clanovi izrazavali suprotne stavove, pa ih zbog toga niko nije sankcionisao.
I to sto je napisao "Siljite dalje" nije nikakva uvreda s obzirom na ono sto su nikolav i dradmin1 do sada pisali na forumu. Ako postoje pravila, treba da se odnose na sve, pa i na administratore.

Znaci, evo jos jednom: :clap:
Nikolav, samo izvoli - obrisi i moj post!
Strasno je sta se ovde radi...ali neka je, pokazite svoju toleranciju na delu. Ne mogu da pojmim da neko jedan obican smajli smatra za prozivanje i trolovanje, pa gde to ima ljudi?!
Verujte da uopste ne zelim da ulazim u konflik, ali prosto ne mogu da se nacudim takvom rigidnom i diktatorskom nacinu razmisljanja!

Nije ni cudo sto gotovo niko vise ne pise u ovom delu foruma...a i kako bi, kad se sa svakim neistomisljenikom obracunavate pretnjama, korigovanjem postova ili banovanjem.
Forum je vas, mozete tako nastaviti i oterati i ono malo preostalih koji pisu nevezano za ispite...ali, vas ce forum biti na gubitku a ne studenti! Ima milion drugih mesta za pisanje na netu. Mislite o tome...
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Popis Stanovništva 2011

Post by dradmin1 »

I naravno, tu je večita žrtva brisanja postova - Medicinar.

Uz njega, po običaju, gomila polu-istina i neistina:

"Nije ni cudo sto gotovo niko vise ne pise u ovom delu foruma" = (u stvarnom životu) "Ja ne pišem više tako često na ovom delu foruma, što znači da ne piše NIKO"

"a i kako bi, kad se sa svakim neistomisljenikom obracunavate pretnjama, korigovanjem postova ili banovanjem" = (u stvarnom životu) "Sad ću da im ja pokažem velikim rečima, jer se ne plašim banovanja (nikada me i ne banuju), nisu mi ni brisali postove, iako sam ih pozivao često da to urade, kao što i sada radim, a nisu mi ni pretili, a nisam baš ni mnogo uplašen i nisu mi prava ugrožena pošto se javim kad god hoću, kažem šta hoću, prozivam, pišem..."

"...oterati i ono malo preostalih koji pisu nevezano za ispite" = (u stvarnom životu) "Možete oterati mene, jer na ovom delu foruma postojim samo ja, i ako odem ja, oterali ste SVE"

U svakom slučaju, SVI su dobrodošli da se jave i kažu šta misle. :)

A ako je admin nikolav editovao post mirkasimica, siguran sam da je za to imao razlog.
Post Reply