Nokia i Microsoft, to su srca dva!

browseri, problemi, mobilni telefoni, mp3 plejeri, ...
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Ne znam da li ste čuli, ali Nokia i Microsoft su rešili da stupe u neku vrstu braka, tako da se može očekivati da će operativni sistem na budućim Nokia telefonima biti Windows 7.

Ja sam iskreno malo uplašen. Ne postoji bolja firma od Nokie. Ne postoje bolji telefoni. Možda nisu lepi kao iPhone, ali ako vam treba pouzdan telefon, funkcionalan, dugotrajan, ne postoji bolja firma! I zamislite sada te telefone sa Windows-om...

Šta mislite???
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by Ceftriaxone »

Ocajnicki potez davljenika! Nokia je morala nesto da uradi jer su joj Samsung, na prvom mestu,a zatim i HTC i LG opasno pripretili... videcemo kako ce se to zavrsiti. Zavisi koliku ce autonomiju dobiti (pominje se da ce moci da prave sa tim wm7 sta pozele). Trenutno, wp7 je gori cak i od symbiana. Neupotrebljiv plavi zub, nemogucnost prosirivanja memorije, nemogucnost menjanja melodija,nemogucnost ubacivanja pozadina i jos mnogo drugih stvari (nekom jako bitnih,nekom totalno nebitnih)...
Da su usvojili android, verovatno bi za tren prozdrali gore pomenutu konkurenciju. Cinjenica je da su Nokia telefoni uvek bili kvalitetno napravljeni (mislim na samu izradu) u odnosu na samsung,al uvek ima ona izreka: spora gladac,a unutra jadac..
Jedan od problema je taj sto ce sad vecina nokijinih developera morati da se presalta sa symbiana na wp7...
Mada i pored silnih promasaja (citaj modela: n900 (tel je super,ali je ceo projekat totalno napusten iako je imao potencijala),n96,n97...) uspeli su da se odrze na vrhu,doduse uz konstantan pad...
Bilo kako bilo, dok Nokia tek pocinje sa novom platformom (prvi modeli najavljeni za 2012., mada me ne bi cudio neki kec u rukavu), konkurencija vredno radi,pa tako ovih dana imamo neke velike premijere: naslednici samsunga galaxy s,desire-a i desire-a hd2...a tu je i soporavljeni americki gigant motorola.
A tu je uvek i sveprisutni iphone...
Blago kupcima,samo jos da se zarade pare...

Sent from my HTC Desire using Tapatalk
User avatar
Elanor
Forumski specijalizant
Posts: 239
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:58 pm
Location: Beograd

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by Elanor »

Iskreno ja mnogo volim Nokiu, moj prvi telefon i uvek će mi biti drag, ali... Nokia nema konkurentan OS i to je činjenica. U današnje vreme telefon ne treba da ima samo tri dugmeta, traži se mnogo više, tako da Nokia sa svojom starom slavom izdržljivih telefona nije više konkurentna. Mislim da su oni bili zatečeni Androidom, i nisu imali spremljen plan kako da se bore protiv njega... Potcenili su ga i sada im se to vraća.
Symbian je loš, možda bi sa MeeGo bolje prošli, ali umesto da razvijaju svoj OS koji će biti konkurentan, oni se odluče da iskoriste već gotov...i izaberu wp7. Loš izbor po mom mišljenju. Imala sam priliku da ga probam i nisam oduševljena. Deluje sklepano da budem iskrena. Kao da su razmišljali hajde da napravimo bilo šta, samo da ljudi čuju da MS ima OS i za smartphone. Interfejs je ružan, OS je jako zatvoren, fali mu brdo opcija itd. Naravno tek je počeo i ima mnogo prostora za poboljšanja koja će sigurno uslediti ali mislim da nikada neće biti dobar kao Android i iOS.
Sa druge strane imamo Android. Kada je Google izašao sa njim svi su mislili da će da puknu, kad ne lezi vraže za dve godine on je svetlosnim godinama ispred svih...sa mnogo potencijala da raste i dalje. Opensource sistem koji svi proizvođači mogu da prilagode sebi, tako da možete da birate da li više volite Samsung, Motorolu, HTC, LG itd...a uz svoj omiljeni telefon dobijate uber super mega giga sparkly Android :mrgreen:
iOS neću komentarisati pošto ga niko neće koristiti sem Apple-a tako da je trenutno nebitan.
Anyway poenta moje priče je da je Nokia divan telefon, Android je najbolji OS i da bi super išli zajedno :)
Mislim da su trebali da nastave da razvijaju i guraju MeeGo, što više izbora bolje za nas potrošače je bolje, a ako su već želeli nešto gotovo da je Android bio bolji izbor od wp7... Eto tako...

Android Rulez :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
I'm too f***in' good, and f***in' proud...
Image
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Hehehehehe... Vidim da nisam jedini zaluđenik za mobilne telefone!

Meni je iskreno i Symbian dobar. Čak pre naginjem mobilnom telefonu bez touch-screen-a, a onda mi je savršen. Lepo imaš dugmiće za sve, prilično je brz (nisam bio zadovoljan kada sam se igrao sa Androidom - kao da stalno kasni. Isto je i sa N97 npr.), može da se koristi "slepo". Ako vam treba neka aplikacija, i njih ima koliko hoćete. Verovatno je Android moćniji što se tiče dodavanja novih aplikacija, ali kad se sve sabere, a ja smatram sebe naprednim korisnikom mobilnog telefona (nisam od onih što se samo javljaju i pošalju 3 poruke mesečno), Nokia ima sve aplikacije koje su vam potrebne.

Telefon koji me je baš zainteresovao jeste Nokia N8. Osim kamere od 12mpx, xanon blica, 16gb memorije, ima i zanimljiv adapter koji vam omogućava da priključite USB flash disk na njega i da kopirate fajlove, otvarate, i da ga koristite kao memorijsku karticu. Mislim da je super fora, i mislim da su jedini na tržištu koji to imaju. Naravno, ima i mini HDMI priključak...

Najveća greška Nokie, po mom mišljelju, jeste što ne nude svojim "vernim" korisnicima ništa novo i po dve-tri godine, a kada izbace nešto novo, onda odvale cenu koja prosto nije pristojna. Evo, ja sam pre 2-3 godine kupio N95. Taj telefon ima uglavnom sve što imaju i najnoviji Nokijini modeli. 5mpx kamera, blic (običan), memorijske kartice, 16 miliona boja, itd... S vremena na vreme pomislim kako bi bilo lepo da kupim novi mobilni, pošto se ovaj moj već prilično raspada (tj. radi sve savršeno, ali mi se odvalio onaj deo koji zatvara bateriju - a i dosadio mi je već telefon), a onda krenem da tražim po karakteristikama i svaki telefon koji mi se svidi vizuelno, ima iste karakteristike kao i moja verna Nokia N95, a košta 350-550 evra. Jedino ovaj N8 me je zaintrigirao u poslednje vreme, ali me nervira što je Touch Screen CEO, a ja ne samo što volim da radim na slepo, nego imam i male debele prstiće, pa to ubadanje ne liči ni na šta!

NOKIA, ispuni mi želju!!! Napravi nokiu N8 koja ima normalnu numeričku tastaturu, i ja ću baciti pare na taj telefon! :)
User avatar
Elanor
Forumski specijalizant
Posts: 239
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:58 pm
Location: Beograd

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by Elanor »

Ja nisam bila neki fan touch telefona, ali onda je moj dečko kupio HTC Magic i ja sam se oduševila :) Sad mi teško kad uzmem telefon sa tastaturom, pogotovo ako je qwerty, nikako da nabodem slovo koje mi treba, nekako mi mnogo sitni dugmići. E sad kada bih našla telefon sa Androidom koji ima tastaturu i sviđa mi se, pre bih ga izabrala nego čist touch:) Našla sam svog favorita ali malo je cena prevelika za moje prilike trenutno
http://www.htc.com/www/product/desirez/overview.html
Postavila bih sliku ali ne umem :)
Ono što meni smeta je to što proizvođači izbacuju nove telefone suviše brzo i onda neće da se zamaraju da izbacuju update za "starije" modele... A danas je starije sve što je kupljeno pre godinu dana. Kontam ja da oni tako žele da nateraju svoje korisnike da kupuju nove i skuplje ali nije fer :( Ja sam recimo kupila HTC Tattoo pre manje od godinu dana, i zaglavim sa Androidom 1.6 a najnoviji je 2.3. i neće da update-ju :( ...
I'm too f***in' good, and f***in' proud...
Image
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Ma ako budem uzimao novi telefon, to će biti Nokia N8... Ono što me muči je ovaj novi brak između Nokie i Microsofta. Plašim se da ne ostanem (kao i ti sa starim Androidom) bez podrške, update-a, aplikacija...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Mislim da malo preterujete sa tim kvalitetom Nokiinih telefona, možda je nekad bio takav slučaj da su stvarno bili najpouzdaniji, ali sada je ta razlika sve manja, ako uopšte i postoji. Iskreno, kvalitet izrade i pouzdanost HTC-ovih telefona je meni na višem nivou od Nokie (naspram njih mi N serija Nokia izgleda kao loša kineska igračka), o BlackBerry-ju da ne govorim, Samsung istina i dalje zaostaje, ali ne kao pre, a sofverski debelo nadoknađuje taj gubitak, LG je uvek tu negde, kao i SE sa novim Xperiama, iPhone je planeta za sebe, pri čemu i sama Nokia više ne drži taj standard toliko visoko. Nije pad tržišnog udela Nokie posledica samo sofverskog zaostajanja, već i gubitka te razlike u kvalitetu samih telefona.

Što se sotvera tiče, to je tek posebna priča. Dradmin1, uzimati telefon sa Symbianom, u eri ovakvog razvoja Androida, iOS-a i BB (pa i WM7) je vrhunska glupost. Symbian je matora raga u odnosu na njih, bez imalo perspektive. Veruj mi na reč, koristi Android nekoliko dana/nedelja dok provališ sve njegove čari, smejaćeš se sebi što si uopšte i pomišljao na S60. Ja se evo već četvrti mesec bez prestanka igram sa Androidom, svaki dan pronalazim nove i korisne aplikacije i mogućnosti, za razliku od S60 koji sam imao prethodne dve godine, a koji sam batalio posle par nedelja. Prednosti su zaista toliko očigledne i velike, da bi se vrlo brzo uverio u to i na pravi način odražavaju naziv SmartPhone. U odnosu na njih, S60 je ForrestGumpPhone. Što se touch screen-a tiče, i moji prsti su kao ćevapi, pa sam se navikao bez problema. Postoji mnogo različitih tastatura koje možeš instalirati, među njima se sigurno nalazi bar jedna koja tebi odgovara. Da ne pričam o swype načinu pisanja koji je meni skroz cool 8-).

Ja razumem vezanost za brend (ja recimo nikad ne bih dozvolio sebi da u komp stavim AMD procesor :D), ali nekad treba probati nešto drugo, izaći iz šablona, lako se možeš iznenaditi ;).
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Uf, sad si me iznapušavao... :)

OK, staromodan sam... Jel smem još jednom samo da kupim Nokiu sa symbianom (N8), a posle ću da pređem na nešto bolje? Obećavam!!! :)

Preporuči mi telefon, pa ću da vidim kakve su mogućnosti! Možda je stvarno vreme da se pokrenem! Bitno mi je da bude otporan na ispadanje. Ložim se na čvrste telefone, metal ako može! :)
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Koliki ti je budžet?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Pa... Hajde ovako: daj mi jedan telefon koji je SUPER SUPER, a da je cena razumna (znači da nije 1000 evra, ali ne moraš da se ograničavaš). I jedan koji je između 250 i 400 evra, ali najbolje što može da se dobije za te pare! :)
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

I šta misliš o Blackberryju???
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by Ceftriaxone »

Svi najbolji telefoni mogu da se nadju u tom cenovnom rangu 250-400e. Desire je oko 300, HD2 takodje, desire hd je 100e vise,galaxy s je tu negde. Jedino iphone probija budzet,mada ja nikad ne bih uzimao to!
BB je prica za sebe, sad imaju ovaj novi torch ili storm,gledao sam neke testove,nisu nesto. Pritom imaju neku zajebanciju sa internetom. Ako vas zanimaju nadolazeci modeli,evo:
HTC: http://www.gsmarena.com/leaked_slides_s ... s-2313.php
samsung: http://www.gsmarena.com/here_go_the_off ... s-2320.php
lg: http://www.gsmarena.com/lg_jumps_the_gu ... s-2321.php
Pored postojecih telefona i ovih nadolazecih, nokia nema sta da trazi. Priznajem,i ja sam ranije bio nokia fanboy :D
n8 zaista ima najbolju kameru,ali,ali,ali ako ce nekome glavna stvar na telefonu biti kamera,taj odmah treba da stavi prst na celo,ili da kupi neki ekstra foto aparat i nokiu 3310,pa da ih zalepi super lepkom :violence-uzi: :violence-uzi: dradmine,nista licno!
Nemoj n8...npr moj desire ima cvrsto kuciste,i par oziljaka :( ali ako nisi gadljiv na one futrole i ostale gluposti,lepo kupis oklop i nemas da brines.

Elanor, jesi li probala da root-ujes svoj tattoo? :D
Nikolav, ja sam u aprilu prvi put u zivotu stavio u komp AMD i ne zalim se :)
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Manje-više ti je Ceftriaxone odgovorio. O BB ne znam mnogo, osim da je više poslovni telefon, nema toliko mogućnosti prilagođavanja i aplikacija, ali je izuzetno pouzdan.

Dakle, od trenutnih modela:

HTC Desire
HTC Desire HD
HTC Desire Z
Samsung Galaxy S
iPhone 4
(HTC Legend)

To ti je vrh ponude, ali su to sve prošlogodišnji modeli. Trebao bi uskoro da dođe i naslednik Galaxija (koji je po meni, uz Desire, najtelefon 2010), modeli sa dva jezgra, uglavnom očekuju se novi modeli.

Sve u svemu, za te pare, možeš da biraš, a sve je bolje od N8. Pogledaj ovu situaciju, Elanor je zadovoljna Hero-om i Tattoo-om (kako-tako), ja Wildfire-om, a Ceftriaxon Desire-om. Četiri hardverski različita telefona, ali se svo troje slažemo da Android rulez :mrgreen:.

@AMD Verovatno se ne bih žalio ni ja, ali eto, Intel fanboy sam :D.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

He, he, naiđoh na ovo a propo ovog braka:

Image

:lol:
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

PU PU PU! Kako ste mi napljuvali N8... A ja se baš nameračio!
:)

Znači možda je najbolji izbor Desire HD. Ali malo razbija cena!
I jel može sad neko da mi objasni zašto mi je on bolji od N8? Ozbiljno pitam...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Khm... ANDROID :twisted:!

Što odbacuješ običan Desire i Galaxy? Idi u Vip/Telenor pa ih malo detaljnije prouči, vidi šta ti odgovara. Možda bi ti Desire HD bio prevelik (meni bar jeste). Meni je, recimo Desire Z bio prvi pik (ima i hardversku tastaturu, slično N900), ali nisam imao pare :cry:... Možda hardverski zaostaju za nijansu za N8, ali to su sitnice koje nećeš ni primetiti u korišćenju, a Android ćeš itekako primetiti.

Evo ti grafikon projektovane raspodele finansiranja Nokie u narednom periodu, pa vidi gde je tu Symbian ;)

Image
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

U mojim uslovima podjednako me koštaju Desire HD i Nokia N8... Moram samo malo da ih ispipam...
Još uvek nisam shvatio zašto mi je Android bolji od Symbiana. Jel mogu da instaliram GARMIN na ANdroid? Jel mogu da apdejtujem verziju 2.2 na 2.3???
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Što se Garmin-a tiče, ne postoji za Android, ali postoje podjednako dobre alternative iGo i NDrive. Znam da je Desire update-ovan na 2.3, ne znam kakva je situacija sa HD.

Ceftriaxone, ti si ponosni vlasnik Desire-a, ajd pomozi mi da preobratimo ovog Nokia fanboy-a na Android :lol:.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by dradmin1 »

Ja stvarno želim... ali mi je teško da se odvojim od Nokie... Teško mi jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
N8 me privlači. Ta jednostavnost. Xenonski blic... 16 gb memorije...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Nokia i Microsoft, to su srca dva!

Post by nikolav »

Čuj jednostavnost :?, probaj android pa ćeš videti šta je jednostavnost! 16GB jeste prednost, ali staviš mSD karticu i pevaš. Xenonski blic - ma daj, ne zajebavaj... kupi neki Canon point & shoot fotoaparat za 100eur, stavi ga u džep i slikaj kad ti se slika, uvek će napraviti bolju sliku od bilo kog telefona.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
Post Reply