Ćirilica ili латиница???

User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Ćirilica ili латиница???

Post by legenda »

Зашто сајт није урађен на ћирилици?

Мислим стварно, ако је званични СУМЦ могао да уради сајт на ћирилици, што не бисте и овде?

Имате да инсталирате и српски превод phpbb форума. Посетите http://www.phpbb.com/customise/db/trans ... script%29/ и изненадите се ко је аутор превода :lol: :lol: :lol:
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
ilke
Forumski stažista
Posts: 153
Joined: Sun Sep 19, 2010 10:23 am

Re: Novi sajt!!!

Post by ilke »

U ovoj zemlji dva pisma su ravnopravna.
Ako znaš jedno od dva pisma ljudi se sa pravom pitaju kako si završio osnovnu školu.
Slažem se da trebamo čuvati ćirilicu ali ćirilica i pretraga na internetu kao i indeksiranje strana u globalnim pretraživačima baš i ne idu ruku pod ruku.
Efikasnost nam je bila važnija od forme. Od brze pretrage i pronalaženja sajta kroz pretragu svi imaju koristi. Od sajta na ćirilici... pa... niko.
Mogli bi da se hvalimo da nam je sajt na ćirilici i to je to.
Najveći deo modula koji su ugrađeni u sajt je preveden u kodu na srpski. Veruj mi, nisu bili takvi.
Nijedna životinja nije povređena tokom snimanja ove fotografije.
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Novi sajt!!!

Post by legenda »

ilke wrote:U ovoj zemlji dva pisma su ravnopravna.
Ма да, измислимо и треће и четврто и пето писмо, па нека сви буду равноправни :lol: :lol: :lol: . Е да, и требаће нам још повереника за равноправност :lol: :lol: :lol: . Питам се само што смо ми толико напреднији од Европе у питањима писма... Или си ти нешто криво схватио и представио?

Па добро ајд сад, ако су баш толико равноправна два писма као што велиш, зашто сте онда члановима МЕДФОРУМА омогућили да форум користе САМО на латиничном писму, зашто не инсталирате и ћирилицу? Већ сам вам дао линк до ћириличног превода у претходној поруци. СУМЦ-ов форум је тај превод форума већ одавно инсталирао и чак је и подразумевани превод на том форуму :o
ilke wrote:Ako znaš jedno od dva pisma ljudi se sa pravom pitaju kako si završio osnovnu školu.
Убедио си нас да си завршио основну школу. Немој више молим те... Помислиће људи да си је завршио преко везе па се сад дичиш :lol: :lol: :lol:
ilke wrote:Slažem se da trebamo čuvati ćirilicu ali ćirilica i pretraga na internetu kao i indeksiranje strana u globalnim pretraživačima baš i ne idu ruku pod ruku.
Efikasnost nam je bila važnija od forme. Od brze pretrage i pronalaženja sajta kroz pretragu svi imaju koristi. Od sajta na ćirilici... pa... niko.
Неће бити тако... Ето, некада сте се жалили како се *************** високо котира код претраживача, а тај сајт је видиш на ћирилици. Како то, а? Уосталом претражујте http://www.google.rs за речи написане латиницом као што су нпр. abortus, homoseksualnost, polno prenosive bolesti итд. па се изненадите када на првој страни претрага угледате ћирилични ******************... Или ти шириш дезинформације о ефикасности ћирилице у информатици?
ilke wrote:Mogli bi da se hvalimo da nam je sajt na ćirilici i to je to.
Е па ајде молим те онда, направите сајт и форум на ћирилици, па се хвалите до миле воље...
Last edited by nikolav on Wed Nov 10, 2010 8:02 pm, edited 1 time in total.
Reason: reklamiranje te nakaze od sajta nije dozvoljeno...
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
ilke
Forumski stažista
Posts: 153
Joined: Sun Sep 19, 2010 10:23 am

Re: Novi sajt!!!

Post by ilke »

Vidiš moj avatar?
To je moja slika, sa mojim prasetom, na moj Božić. Pravoslavni.
Moje korisničko ime je nadimak iz vojske, one prave gde se puca, a izvedeno je iz mog prezimena.
Ja nemam potrebu da budem veći Srbin nego što jesam niti da drugima nabijam prst u oko dokazujući da sam Srbin.
Srbin sam za sebe, za ostale sam čovek, za neke prijatelj.

Ovakva filozofiranja slobodno možeš da nastaviš na "*****************", tamo su ovakve teme i onako popularne.
Meni su krajnje nezanimljive jer su moji ciljevi pri gradnji ovog sajta bili funkcionalnost, preglednost i komunikacija kako bih pomogao kolegama u razmeni informacija.

Pokušao sam da objasnim: Trudili smo se i trudimo se da najveći deo modula sajta prevedemo na srpski. Sajt je izgrađen u latiničnom pismu i nije u planu da ga prevodimo na ćirilicu.

P.S. Možda tebi liči ali ovo nije rasprava. Možeš odgovoriti ali ne očekuj odgovor.
Last edited by ilke on Wed Nov 10, 2010 8:11 pm, edited 2 times in total.
Reason: takođe
Nijedna životinja nije povređena tokom snimanja ove fotografije.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by dradmin1 »

Ево и ја сам решио да се јавим...
Прво, сплитовао сам тему, јер она није била намењена овој расправи. Ако се неко буде враћао на ону тему са овом причом биће му поруке избрисане.

Е сад... Сајт је направљен на латиници (која јесте равноправна са ћирилицом, а и да није ово је приватни сајт и биће направљен како хоћемо), нећемо га преводити на ћирилицу. Разлога има колико хоћеш: интернет је примарно на латиници, већина пише примарно на нету латиницом, медицина је примарно латинична, и речи које се користе на САЈТОВИМА и ФОРУМИМА су енглеског порекла, па изгледају мање накарадно када се напишу латиницом... У крајњој линији, лакше нам је да буде све латинично и тако ће остати.

Могу да кажем да је мој лични став да је ћирилица ЛЕПША од латинице, да не мора да се пише са два слова Љ, Њ, Џ, и бла бла бла... Али сајт и форум остају латинични, јер је то на нету (и нама - што је важније) практичније... :)

Што се тиче званичног СУМЦ-овог сајта, то нам је битно подједнако колико нам је битан и званичан ТВОЈ сајт...

Него где си човече до сада? Баш те дуго није било...
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

Ћирилица и латиница нису равноправна писма, као што пишете!
Ћирилица је фаворизована чињеницом да је Уставом једино она дефинисана као званично писмо државе Србије.

Такође, Закон о службеној употреби писама и језика подразумева употребу управо ћириличног писма као јединог службеног писма у свим државним институцијама, а ту спада и Медицински факултет. У мешовитим срединама, користе се и писма мањина као службена.
Да не пишем о томе како је на ћирилици написана готово целокупна кулурна баштина српског народа (посебно пре увођења комунизма). Као таква она има изузетан културни значај и представља стуб националног идентитета већинског народа Србије, што би требало да подразумева бригу о њеном очувању и афирмацији јер је данас запостављена у јавној и свакодневној употреби.
Ћирилицу користе милиони грађана широм света, од Белорусије до Монголије. Да, Монголије! Нисам приметио да је свима њима проблем да своје сајтове и форуме раде на ћирилици, а ради се о стотинама хиљада сајтова. То је више питање воље него практичности, а онај ко прави избор увек се може позвати на свакојаке изговоре попут горе наведених!
Сајт може бити на ћирилици, али то никако не значи да би сви његови чланови морали да је користе. Хоће или не, ствар је личног избора. С обзиром да је медицина усмерена на латиницу, велика већина би наставила да користи латиницу.
Међутим, оно што је најбитније у овој причи је чињеница да је ово практично приватни сајт групе људи, који као његови власници имају право да одлуче које ће се писмо користити. То су право искоритили и зато форум изгледа овако. Ми можемо да апелујемо, али је њихова реч пресудна.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by dradmin1 »

Било би лепо да, када се већ позиваш на Устав, цитираш део на који се позиваш:
Jezik i pismo

Član 10.

U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćirilično pismo.
Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava.
Дакле није то "званично" писмо, него је у СЛУЖБЕНОЈ употреби... Наш сајт није службени сајт!

Што се тиче ћирилице као стуба националног идентитета већинског народа Србије, моје је мишљење да је ПИСМЕНОСТ стуб националног идентитета, а писмо је само помоћна ствар. Ћирилица или латиница, имамо среће да сви знамо да користимо и једно и друго писмо, али треба да будемо и писмени да бисмо сачували своју земљу, културну баштину, итд...

Оно горе нису изговори (имао сам намеру да и то напишем горе, али сам заборавио) него су то наше одлуке. Немамо потребу да се било коме "изговарамо". Сајт је направљен како смо мислили да треба да буде направљен. Трудићемо се да га унапређујемо што се тиче функционалности, а прелазак на ћирилицу није у плану (као што је Илке већ рекао) и то не сматрамо неким унапређењем сајта.

Апел је "нотиран"... :)

ПС: нико вама не брани да пишете ћирилицом, и ми немамо ништа против ћирилице. Зато слободно наставите! :)
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Medicinar wrote:Као таква она има изузетан културни значај и представља стуб националног идентитета већинског народа Србије
Beše pre 1818. godine, srpski narod nije postojao? Nije imao svoj nacionalni identitet?
Међутим, оно што је најбитније у овој причи је чињеница да је ово практично приватни сајт групе људи, који као његови власници имају право да одлуче које ће се писмо користити. То су право искоритили и зато форум изгледа овако. Ми можемо да апелујемо, али је њихова реч пресудна.
Bingo!
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

За "dradmin1":

1. Нигде нисам написао да вам је сајт службени, а помињање ћирилице у контексту службеног писма је у циљу указивања да латиница и ћирилица једноставно нису равноправне. То нема никакве везе са вашим сајтом, већ са напред наведеном неистином.
Већ сам написао да вам је сајт приватни и можете с њим шта хоћете.

2. Ја сам мислио да су изрази "званично" и "службено" писмо синоними. Тако се и употребљавају у јаности, бар колико сам ја приметио.
Баш ме занима која је то разлика између ова два термина и шта то конкретно мења у овој причи (кад ме већ као коригујеш због тога)? Објасни ми.

3. Овде се не говори о писмености већ о писму. Можемо да дискутујемо и о степену писмености у Срба, али је то друга тема. Ово је тема "Ćirilica ili латиница???".
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

nikolav wrote:
Medicinar wrote:Као таква она има изузетан културни значај и представља стуб националног идентитета већинског народа Србије
Beše pre 1818. godine, srpski narod nije postojao? Nije imao svoj nacionalni identitet?
Формирање националног идентитета јесте настало релативно касно, али то "формирање" заправо представља само заокруживање до тада већ изграђених карактеристика у некакву целину.
Српски народ је још од прихватања хришћанства почео да гради свој идентитет. Кроз средњи век то се доминантно односило на припадност хришћанској вери.
Мисионарским деловањем Ћирила и Методија је прихваћена ћирилица као писмо у Срба још у далеком IX веку! Од тада па до данас она је примарно писмо. Да то јесте тако, говори наjстарији српски ћирилични запис Мирослављево јеванђеље из XII. Можеш ли да ми наведеш иједан српски латинични документ/књигу/повељу из тог периода?
Наравно да не можеш, што дирекно иде у прилог овоме што пишем.

Према тој твојој логици, српски народ до 1818. није постојао! Да ли ти Никола заиста мислиш да је српски народ настао 1818. године?
Ако пак мислиш да је настао раније, зашто је проблем кад напишем да је ћирилица стуб националног идентитета Срба?
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

Пошто сам приметио да већина наших грађана нема представу о размерама распрострањености употребе ћирилице широм света, постављам ову фотографију едукације ради.

ДРЖАВЕ У КОЈИМА СЕ ЋИРИЛИЦА УПОТРЕБЉАВАО КАО ЗВАНИЧНО/СЛУЖБЕНО ПИСМО
Image
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Medicinar wrote: Према тој твојој логици, српски народ до 1818. није постојао! Да ли ти Никола заиста мислиш да је српски народ настао 1818. године?
Ако пак мислиш да је настао раније, зашто је проблем кад напишем да је ћирилица стуб националног идентитета Срба?
To sam ja tebe pitao, jer je ćirilica u obliku u kojem je danas znamo (srpska ćirilica), nastala 1818. radom VSK. No, nebitno, esencijalna je budalaština vezivati nacionalni identitet jednog naroda samo za pismo. Narod koga u odnosu na druge odvaja samo to što piše drugim pismom (pri čemu ćirilica nije nikakva ekskluziva srpskog naroda, kao što si i sam primetio) i treba da nestane.

Da li ti misliš da je ćirilica jedino što određuje nacionalni identitet Srba?

Btw, ćirilica kojom je pisano Miroslavljevo jevanđelje ima sličnosti sa današnjom taman koliko i latinica, a najsličnija je glagoljici... I kao što je ta "glagoljska" slovenska ćirilica potisnula glagoljicu, tako će i latinica potisnuti ćirilicu, a srpski narod će nastaviti da postoji. To je normalan proces razvoja i evolucije pisma (i jezika) koji nikakve veze sa nacionalnim identitetom nema. Sva ta kulturna baština o kojoj govoriš će lepo biti prepisana na latinicu i digitalizovana i nikom ništa, život ide dalje, nebeski narod će naći neki novi način da dokaže da je jedinstven, drugačiji i bolji od drugih, ali neće izumreti.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

nikolav wrote:To sam ja tebe pitao, jer je ćirilica u obliku u kojem je danas znamo (srpska ćirilica), nastala 1818. radom VSK.
Да одговорим што краће. Превише поједностављујеш. Вук је само модернизовао дотадаше писмо, он није направио ново писмо!
Према твојој логици, вероватно ниједан народ на свету не поседује писмо старије од пар стотина година, јер свако писмо временом пролази кроз различие процесе мењања. То је природно и управо се то десило са српском ћирилицом.
Иначе, Румуни су до пре стотинак година писали ћирилицом, иако им је језик романски. Онда су прешли на латиницу.
No, nebitno, esencijalna je budalaština vezivati nacionalni identitet jednog naroda samo za pismo. Narod koga u odnosu na druge odvaja samo to što piše drugim pismom (pri čemu ćirilica nije nikakva ekskluziva srpskog naroda, kao što si i sam primetio) i treba da nestane.

Da li ti misliš da je ćirilica jedino što određuje nacionalni identitet Srba?
Мислим да сам ти одоговрио претходном поруком. Наравно да је погрешно везивати национални идентитет само за писмо, а ја то уопште не радим! Нигде нисам тако нешто написао већ напротив супротно, па не занам зашто имаш потребу да то истакнеш.
И наравно да ћирилица није "ексклузива" српског народа, баш као што сам у свом претходном посту истакао објављујући мапу распрострањености употребе ћирилице.
Ћитајући моје претходне поруке на овом форуму, могао си врло лако да сазнаш шта мислим.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

Btw, ćirilica kojom je pisano Miroslavljevo jevanđelje ima sličnosti sa današnjom taman koliko i latinica, a najsličnija je glagoljici... I kao što je ta "glagoljska" slovenska ćirilica potisnula glagoljicu, tako će i latinica potisnuti ćirilicu, a srpski narod će nastaviti da postoji. To je normalan proces razvoja i evolucije pisma (i jezika) koji nikakve veze sa nacionalnim identitetom nema.
А јеси ли ти неки експерт за језик па можеш да дајеш овакве стручне изјаве?
Пре бих рекао да је твоје деловаље по принципу "Што је баби мило то јој се и снило". :lol:

Људи позвани да о томе одлучују су дали своју суд, тако да Мирослављево јеванђеље данас представља најстарији и један од најлепших српских ЋИРИЛИЧНИХ записа.
То је највреднија реликвија српског народа, која је вековима делила његову судбину.

Више о Мирослављевом јеванђељу можете сазнати ако погледате филм "У почетку беше реч". Ево линка, па уживајте као што сам ја док сам га први пут гледао: ;)

"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

Николав:
Sva ta kulturna baština o kojoj govoriš će lepo biti prepisana na latinicu i digitalizovana i nikom ništa, život ide dalje, nebeski narod će naći neki novi način da dokaže da je jedinstven, drugačiji i bolji od drugih, ali neće izumreti.
О чему то пишеш, човече? Какав небески народ какви бакрачи? Какве бре везе има "небески народ" са овом темом и ко и на који начин доказује да је српски народ "бољи" од других?
Овде се ради о културној баштини, која је богатство не само народа из ког је потекла, већ целокупне људске цивилизације! Баш зато је Мирослављево јеванђеље 2005. године стављено на листу УНЕСКО-а у склопу регистра "Памћење света" због своје велике историјске и културне важности.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by dradmin1 »

Ova rasprava je počela na pogrešan način, pa naravno da sada ima neke "repove" koje je teško obuzdati.

Prvo i osnovno što treba da zna svako: ovaj sajt je privatna svojina (znam da si to ukapirao, Medicinar, samo obnavljamo gradivo) i zbog toga o njemu odlučuju privatna lica. Ne pripada ni jednoj državnoj ustanovi i nema obavezu da bude ćirilični... Dakle sajt ej latinični, tako je odlučeno (bez dvoumljenja), i tako će i ostati.

Drugo, poruka koja je započela ovu raspravu je bila dosta mutna što se tiče toga da li je APEL, MOLBA, ZAHTEV ili samo PITANJE.
Зашто сајт није урађен на ћирилици?
Мислим стварно, ако је званични СУМЦ могао да уради сајт на ћирилици, што не бисте и овде?
Ukratko (opet): privatan je sajt, odlučili smo se za latinicu, ostaće latinica, ne zanima nas kakav je sajt SUMC-a ili bilo koji drugi sajt - oni nam ne služe kao primeri...

Treće su ove vaše priče o Miroslavljevom jevanđelju i slično... Nisam dobar poznavalac teme, ali sam siguran da naše trenutno pismo nema veze sa pismom koje je korišćeno u ta davna vremena. I to mi nije nešto mnogo ni bitno. Vreme teče, sve se menja...
Moje lično mišljenje: ćirilica je važna i lepa (to sam već pomenuo), ali ne mislim da je ugrožena. Deca prvo uče ćirilicu, pa latinicu. Školski udžbenici su svi ćirilični. Pa čak i ja (iako sam ogrezao u internet, medicinu i latinicu) nemam nikakav problem da čitam i pišem ćirilicom - čak ni ne primetim na kom je pismu pisan neki tekst osim ako baš iz nekog razloga ne moram da obratim pažnju.
Dakle čega se VI (momci) plašite? To bih voleo da čujem, jer je to glavna tema...

I konačno, ako hoćete da apelujete na nekoga, apelujte na zvanični sajt Medicinskog fakulteta u Beogradu da bude PRIMARNO ćirilični. Ne znam za vas, ali meni se prvo otvara latinična strana, pa onda može da se klikne na "ćirilica"...

PS: ne bih da vas nerviram, ali mislim da je bitno da sajt bude latiničan i zbog naših suseda Hrvata, koji nažalost više ne znaju ćirilicu. Ima kod nas korisnih stvari, pa zašto da oni ne umeju da ih pročitaju. Nadam se da nisam preterao sa ovom opaskom...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Medicinar wrote: Да одговорим што краће. Превише поједностављујеш. Вук је само модернизовао дотадаше писмо, он није направио ново писмо!
Mnogi stručnjaci se ne bi u potpunosti složili sa ovim.
Иначе, Румуни су до пре стотинак година писали ћирилицом, иако им је језик романски. Онда су прешли на латиницу.
I? Jesu nestali kao narod? Je l' im kulturna baština manje značajna na bilo koji način?
Мислим да сам ти одоговрио претходном поруком. Наравно да је погрешно везивати национални идентитет само за писмо, а ја то уопште не радим! Нигде нисам тако нешто написао већ напротив супротно, па не занам зашто имаш потребу да то истакнеш.
Jesi:
представља стуб националног идентитета већинског народа Србије
Ako je nešto stub nečega, ako taj stub propadne, nestane, sruši se, onda i to što taj stub drži neizbežno ide za njim. Ćitrilica nije stub nacionalnog identiteta srpskog naroda.
Medicinar wrote: А јеси ли ти неки експерт за језик па можеш да дајеш овакве стручне изјаве?
Пре бих рекао да је твоје деловаље по принципу "Што је баби мило то јој се и снило". :lol:
Vice versa.
Nisam ekspert, ali ne pričam napamet, već sam već učestvovao (bolje da kažem prisustvovao) ovakvoj raspravi.
Medicinar wrote: О чему то пишеш, човече? Какав небески народ какви бакрачи? Какве бре везе има "небески народ" са овом темом и ко и на који начин доказује да је српски народ "бољи" од других?
Znaš vrlo dobro. Da si imalo kritičniji prema svom narodu, bez problema bi priznao da smo mi kao narod uvek težili da se predstavimo boljim od drugih, nisam ja izmislio izraz nebeski narod. Ćirilica je samo jedna od stvari zloupotrebljenih u te svrhe. Da ne počnem sa pričom kako je ta težnja jedan od bitnijih razloga zbog koga smo ovde gde smo.

Elem, da ne bude zabune, nisam protiv ćirilice, naprotiv, Windows mi je na ćirilici, svi programi koji imaju ćirilični prevod su mi na ćirilici, bez problema pišem njom (istina vrlo retko), ali me užasno iritira ta težnja ljudi da predstave ćirilicu kao stub srBstva ( ;) ) i nešto bez čega će srpski narod da propadne.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
bocca
Forumski student
Posts: 98
Joined: Fri Mar 07, 2008 7:50 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by bocca »

Medicinar wrote:Ћирилица и латиница нису равноправна писма, као што пишете!
Ћирилица је фаворизована чињеницом да је Уставом једино она дефинисана као званично писмо државе Србије.

Такође, Закон о службеној употреби писама и језика подразумева употребу управо ћириличног писма као јединог службеног писма у свим државним институцијама, а ту спада и Медицински факултет. У мешовитим срединама, користе се и писма мањина као службена.
Да не пишем о томе како је на ћирилици написана готово целокупна кулурна баштина српског народа (посебно пре увођења комунизма). Као таква она има изузетан културни значај и представља стуб националног идентитета већинског народа Србије, што би требало да подразумева бригу о њеном очувању и афирмацији јер је данас запостављена у јавној и свакодневној употреби.
Ћирилицу користе милиони грађана широм света, од Белорусије до Монголије. Да, Монголије! Нисам приметио да је свима њима проблем да своје сајтове и форуме раде на ћирилици, а ради се о стотинама хиљада сајтова. То је више питање воље него практичности, а онај ко прави избор увек се може позвати на свакојаке изговоре попут горе наведених!
Сајт може бити на ћирилици, али то никако не значи да би сви његови чланови морали да је користе. Хоће или не, ствар је личног избора. С обзиром да је медицина усмерена на латиницу, велика већина би наставила да користи латиницу.
Међутим, оно што је најбитније у овој причи је чињеница да је ово практично приватни сајт групе људи, који као његови власници имају право да одлуче које ће се писмо користити. То су право искоритили и зато форум изгледа овако. Ми можемо да апелујемо, али је њихова реч пресудна.
:clap:
User avatar
bocca
Forumski student
Posts: 98
Joined: Fri Mar 07, 2008 7:50 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by bocca »

Браво колега Медицинар ! Тачно , јасно и аргументовано ! Тако се ствара и брани национална свест и чува традиција.
Још једном све похвале !
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

Одговор за "Nиколав":
nikolav wrote:
Мислим да сам ти одоговрио претходном поруком. Наравно да је погрешно везивати национални идентитет само за писмо, а ја то уопште не радим! Нигде нисам тако нешто написао већ напротив супротно, па не занам зашто имаш потребу да то истакнеш.
Jesi:
представља стуб националног идентитета већинског народа Србије
Ako je nešto stub nečega, ako taj stub propadne, nestane, sruši se, onda i to što taj stub drži neizbežno ide za njim. Ćitrilica nije stub nacionalnog identiteta srpskog naroda.
То што сам написао да је ћирилица стуб националног идентитета не треба да схваташ крајње буквално к'о што радиш, јер не значи да је она једини стуб па ће се све срушити ако нестане (као што пишеш).
Она несумњиво јесте један од најбитнијих елемената кулурне баштине Срба, а ја сам управо то желео да нагласим користећи реч "стуб" а ти си се у недостатку аргумената ухватио за то.
Vice versa.
Nisam ekspert, ali ne pričam napamet, već sam već učestvovao (bolje da kažem prisustvovao) ovakvoj raspravi.

Искрено, први пут чујем за тако нешто. Где год сам читао и слушао о Мирослављевом јеванђељу, увек се о њему говорило као о ћириличном рукопису. Ја могу да наведем десетине извора људи који се тиме баве. Волео бих да јавно наведеш о каквим се скуповима ради, колико су стручни учесници, као и на ком је онда писму написано јеванђеље ако не на ћирилици? Хијероглифима?
Без тако нечега, сматрам да је дискусија око тога бесмислена.
Znaš vrlo dobro. Da si imalo kritičniji prema svom narodu, bez problema bi priznao da smo mi kao narod uvek težili da se predstavimo boljim od drugih, nisam ja izmislio izraz nebeski narod. Ćirilica je samo jedna od stvari zloupotrebljenih u te svrhe. Da ne počnem sa pričom kako je ta težnja jedan od bitnijih razloga zbog koga smo ovde gde smo.
Е то је проблем, што на поље ове дискусије у којој треба да доминирају ставови познавалаца и чињенице, ти уводиш политику! Потпуно беспотребно и из мени непознатог разлога.
То да ли је неко некада злоупотребљавао ћирилицу и те приче о некаквом "небеском народу" немају никакве везе са овим. Чак и да јесте, од каквог је значаја то за Мирослављево јавађеље на пример? Није ћирилица крива ако је можда неко некада злоупотребио, па је сад као мање вредна због тога! Злоупотребљавали су и латиницу, па шта?! Глупост!
Elem, da ne bude zabune, nisam protiv ćirilice, naprotiv, Windows mi je na ćirilici, svi programi koji imaju ćirilični prevod su mi na ćirilici, bez problema pišem njom (istina vrlo retko),
Наравно да нема разлога да је не користиш. Они који у ћирилици виде искључиво симбол некаквог српског национализма су ограничени људи који не виде даље од свог носа.
Зашто је не би користио? Тек би тиме омогућио онима које критикујеш да имају некакав монопол над њом, што је потпуно погрешно. Она припада свима нама!
ali me užasno iritira ta težnja ljudi da predstave ćirilicu kao stub srBstva ( ;) ) i nešto bez čega će srpski narod da propadne.
Зашто пишеш "СрБства", кад знаш да је тај израз неправилан? И зашто се бар овде не оканеш те проклете политике? Ћирилица је део кулурне баштине и богатсва једног друштва, у коме и ти живиш. То не треба увек гледати кроз политичку призму, к'о што радиш.
Можда ћеш имати прилике да некада живиш у иностранству, па ћеш видети како тамо људи цене оно што су наследили од предака, а што их чини богатим и омогућава им да са поносом кажу ко су и одакле су!
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
Post Reply