Medicina i religija

User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Neki odgovori na tvoja pitanja su već dati:

http://www.belimantil.info/forum_phpbb3 ... =40#p19870

http://www.belimantil.info/forum_phpbb3 ... =40#p19889

Nego, kako ti znaš kako se dradmin1 izjasnio na forumu 2001. godine? I ja sam se izjasnio tada kao pravoslavac, iako ni tada nisam to bio, a tek sad nisam i tu grešku neću ponoviti na ovom popisu. Jer, postoje i Srbi koji nisu pravoslavci.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Uf što si se potpalio...
Prvo, ja na poslednjem popisu stanovništva nisam učestvovao (aktivno) jer sam bio maloletan. Koliko vidim, taj popis je bio 2002. godine, što se uklapa. Ne sećam se čak ni da li su se i kako su se moji roditelji izjasnili. Što se tiče ovog popisa, imaju jasne instrukcije kako da mene upišu: DŽEDAJ. A ako ne može, onda ATEISTA! Nadam se da će što više ljudi uraditi isto, da se ne biste više pozivali na nas kao na pravoslavce koji podržavaju sve što crkva izgovori u naše ime...

Što se tiče pokrivanja ušima itd, to su neke lične stvari koje možemo nas dvojica da razjasnimo kada i ako se vidimo uživo, jer ja na forumu ne iznosim lične stvari o tebi, pa nemoj ni ti o meni. Daleko od toga da bežim od odgovora...

Cela ta priča kako ti paziš šta pričaš o hrišćanstvu i iznosiš činjenice je suviše komplikovana da bi se raspravljala PONOVO. Ova tura rasprave je krenula oko nečega potpuno drugog... ali kao što rekoh, nemam snage ni volje da sa tobom o tome raspravljam.

I konačno, to izvlačenje kako ti imaš neki tzv. MODERAN pristup religiji i crkvi kao tradicionalnim pojavama ili ko zna šta su, i kako treba da se neguju - to je čista izmišljotina. Niko iz SPC neće reći da su oni nešto tradicionalno i da su samo skup običaja koje možda nije loše slediti zbog zdravlja ponekad (post) i može da usreći decu (razni praznici) i spoji prijatelje par puta godišnje (slava). To su sve ljudi koji veruju da su dati od nekog nadčoveka (tj. boga), veruju da su bolji od drugih, zarađuju pare na drugima, mrze one koji su drugačiji, i pozivaju se na neke prastare knjige koje su napisali njihovi isto tako iskusni prethodnici da bi držali obične ljude pod kontrolom... Dakle ostavi me modernog pristupa crkvi, jer to ne postoji!

I konačno, jedini koji ovde priča o mržnji si ti... To što ja mislim da je cela priča glupost i što mi je tužno što fakultetski obrazovan mladić u 21. veku može da veruje u tu priču, i u takvu organizaciju - to je moj problem.

I gle čuda, OPET NISI BANOVAN, iako namerno izazivaš... ccccc...
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Nikolav je napisao:
Neki odgovori na tvoja pitanja su već dati:

viewtopic.php?f=66&t=4445&start=40#p19870

viewtopic.php?f=66&t=4445&start=40#p19889
Kakvi odgovori su mi tu dati?! Od koga sam ih i kada ja trazio?
Mora da mislis na odgovore tipa "Hriscanstvo je sranje" i slicno...posto vidim da mi otvara stanicu na kojoj je bilo najvise pljuvacine tog tipa.
Ne treba meni odgovori ni od koga. Ja imam svoje misljenje i njega zastupam ovde potpuno legitimno u skladu sa slobodom izrazavanja!
Ovo sto si postovao samo potvrdjuje ono sto sam ranije pisao, a to je da se i ti postavljas kao svevisnji sudija koji odlucuje sta je ispravo a sta ne.
Jel tebi treba moj konacni odgovor o tome sta mislim o tvojim ateistickim nastupima cesto punim mrznje prema religiji i crkvi?
Pa naravno da ne...zasto onda mislis da meni delis lekcije. Jel mislis da je tvoj stav jedino ispravan?
Zanimljivo je kako ja nisam osetio potrebu da radim nesto tako, a opet sam po definikciji kao desnicar netolerantan, sovinista, fasista itd. Vi ste pak ovde mnogo manje tolerantni, ali ste zato demokrate. Hehhh...

Dradmin1 je jednom ranije na forumu napisao da se na popisu izjasnio kao pravoslavac. Odatle znam.
Za tebe Nikolav nisam znao, ali sam vrlo iznenadjen posto ovde agresivno zastupas anti-religijske i anti-SPC stavove. Ono sto ovde pises je na liniji komunistickog shvatanje kako je crkva i vera izvor svih zala ovog sveta...oprilike si na mene takav utisak ostavio. Posebno nakon sto sam cisto informativno napisao kako se zove koji deo bogosluzbene odezde, a ti onako sav naelektiran napisao kako te zabole itd...mislim, cemu to? Niko od tebe nije zahtevao da koristis pomenute termine. Trebalo je samo da razdvojis cistu informaciju kao takvu od verske indoktrinacije. To su dve potpuno razlicite stvari...pa i mnogo ateisti znaju ono sto sam tada napisao. Nije ta info rezervisana samo za vernike, a ti si je upravo tako doziveo. Pritom sam se jasno ogradio da ne mislim da i ti treba da koristis pomenute termine.

Mislim da je dobro da se razgranici ko je sta na popisu, cemu popis upravo i sluzi.
Pored toga, vi kao anti-hriscanski orijentisani ne treba da svojim izjasnjavanjem dajete vetar u krila SPC i time je jacati. Za tako nesto smo tu mi ostali, koji smo bili i ostacemo pravoslavni i dalje. Poznato je da upravo broj vernika vrlo znacajan za propagiranje uticaja religijskih organizacija u grustvu, pa i za iznos novcanih sredstava dobijenih iz budzeta.
Samo imajte u vidu da je onda logicno da cete imati ograniceno pravo da gurate nos u unutar-crkvena pitanja posto niste vernici. Pitanja crkve se prevasnodno ticu njenih vernika a ne ateista, onih koji je mrze ili joj ne zele dobro.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Kao što rekoh, u vreme poslednjeg popisa bio sam maloletan. Pretpostavljam da sam upisan kao hrišćanin pravoslavac, jer je to kod nas u Srbiji DEFAULT vrednost. Ja se protiv toga borim...

A što se tiče guranja nosa u crkvene poslove, ja ni ne želim da guram nos u njihovu čorbu. Jeste mi ponekad zanimljivo i smešno da gledam kada se zakače, ali uopšte mi ne treba uticaj (hahahaha, kao da obični vernici imaju neki uticaj na crkvu). Ono što meni smeta jeste mešanje crkve u državne poslove, u zakon, u ljudska prava - i to uvek na najnegativniji mogući način. Još čekam da me crkveni biznismeni pozitivno iznenade nekom svojom izjavom...
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Dradmin1 je napisao:
Kao što rekoh, u vreme poslednjeg popisa bio sam maloletan. Pretpostavljam da sam upisan kao hrišćanin pravoslavac, jer je to kod nas u Srbiji DEFAULT vrednost. Ja se protiv toga borim...
To nije nikakava "DEFAULT vrednost, vec pitanje licnog izbora. Mogli su da te prijave i kao dzedaja...zasto nisu? Cim su mogli znaci da nije k'o sto pises.
Znam sta pisem jer sam radio kao popisivac na tom popisu. Dobili smo instrukcije da svakome skrenemo paznju da o verskoj pripadnosti cak i ne mora da se izjasni.

Dradmin1, sama cinjenica da si se na poslednjem popisu upisan kao pravoslavac a pritom si daleko od vernika govori u prilog postojanja modernog prisupa koji pominjem.
Tada su odluku doneli tvoji roditelji, ali svejedno. Cim su te prijavili kao vernika znaci da nisu bukvalno shvatili pripadnost veri, kao sto ti ovde radis, vec vise u kontekstu pipadnosti odredjenom kulturnom miljeu.
Dakle, sam si najbolja potvrda za ono sto tvrdim! I ti i Nikolav, za koga je vise nego ocigledno da nije vernik ali se izjasnio kao pravoslavac. Mozes idalje da tvrdis suprotno, ali mislim da je poenta jasna...
A što se tiče guranja nosa u crkvene poslove, ja ni ne želim da guram nos u njihovu čorbu. Jeste mi ponekad zanimljivo i smešno da gledam kada se zakače, ali uopšte mi ne treba uticaj (hahahaha, kao da obični vernici imaju neki uticaj na crkvu).
To "guranje nosa" ne znaci samo kao neki uticaj, vec i pravo na kritiku. S kojim bi se ti pravom izjasnjavao o nesuglasicama medju monasima i osudjivao ili hvalio njihove radnje ako nisi clan organizacije?! Sto bi se to tebe ticalo kad nemas veze sa njima? Sta te briga kako vladike trose novac njihovih vernika?
Da li bi bilo OK da ja presudjujem u konfliktima koji se dese u nekoj nevladinoj organizaciji a da nisam njihov clan...ili u nekom preduzecu a da nemam blage veze sa njim? Ili trosenju para na privatnom fakultetu s kojim nemam nikakve veze, ma gde god bre...

Prihvatam da je legitimno da te zanima stav Crkve u vezi neki znacajnih drustvenih pitanja, pa se onda opredelis u odnosu na to kritikujuci ili podrzavajuci stav. To je potpuno OK, ali eto ovde videsmo da su najzesci u pljuvacini prema SPC upravo oni koji nisu njeni vernici! To i jeste i nije logicno. Jeste ocekivano zato sto se to od njih i ocekuje jer su najmanje vezani za Crkvu, a nije zato sto nisu njen deo i nemaju pravo da se mesaju u unutrasnja pitanja (bar su se ovde kritike ticale tih pitanja)...Cak je jedan clan kad je bila ona tuca monaha u Gracanici uz fotografiju tuce postavio pitanje tipa "pa zar ce ovi da me uce veri?" ili nesto slicno. Nece i ne mogu da te uce veri jer nisi deo njih, svojevoljno si se izjasnio da tamo ne pripadas. Cak i da hoce, ne mogu da te uce jer nisi vernik!
To kao nekakvo "ucenje veri" je po meni pogresno shvaceno, al ajde da ne sirim...
Ono što meni smeta jeste mešanje crkve u državne poslove, u zakon, u ljudska prava - i to uvek na najnegativniji mogući način. Još čekam da me crkveni biznismeni pozitivno iznenade nekom svojom izjavom...
Smeta to mnogima, ali ne vidim zasto. Ne da to ne bi smelo da bude problem, vec je SPC itekako pozvana da se kao najznacajnija i najstarija institucija srpskog naroda oglasi u vezi bitnih drustvenih pitanja. Pritom ne zaboravi da se oko 85 % gradjana ove zemlje iznasnilo kao pravoslavci, a sama Crkva je znacajan i veoma uticajan deo istog tog drustva.
Zasto je problem da pravo na stav od opste drustvenog znacaja imaju ranzorazne NVO koje nemaju nikakvu podrsku u narodu osnovane pre 15-20 godina, a SPC to pravo nema? Objasni mi koja je razika, posto mnogi tvoji istomisljenici SPC dozivljavao kao NVO.
Cak i to pitanje da li SPC treba da se oglasi ili ne je pitanje za njene clanove tj. vernike. Oni treba da odlucuju jer ih crkva na neki nacin svojim aktivnostima prezentuje. S kojim bi ti pravo zabranio nekoj NVO da se oglasava o cemu god hoce a pritom nisi njen clan?
Tebi smeta njihovo oglasavanje zato sto ti se ne dopadaju stavovi... to dal je negativno mesanje ili ne, opet je tvoja licni dozivljaj jer nije u skladu sa tvojim liberalnim sistemom vrednosi. Ne mozes od SPC da ocekujes da ze zalaze za ono sto i Natasa Kandic, SUMC ili ne znam ko...oni imaju svoj profil koji se vekovima nije menjao i imaju pravo da i dalje guraju svoju pricu. I ovo sa NVO treba shvatiti pojednostavljeno i samo uslovno, jer znacaj crkve prevazilazi obicnu nevladinu organizaciju...
Inace, Vatikan se redovno oglasava o raznim drustevnim pitanjima...znam da su bili vrlo aktivni i agresivni kad je trebalo da se usvajka neki zakon pre godinu-dve (stvarno ne mogu da se setim o cemu se tacno radi).
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Ajde, upisali me roditelji kao pravoslavca. Slažem se, imali su izbor, to su izabrali, iako nisu vernici, baš zbog tog kulturnog nasleđa. I ja ne bih imao ništa protiv, da to crkva i crkveni PR-ovi kao što si ti ne iskorišćavaju da posle kažu "SPC predstavlja 85% stanovništva Srbije". E upravo je u tome poenta. Ti misliš da je popis stanovništva isto što i izbori, pa da se ljudi izjašnjavaju kao pravoslavci i time daju svoj glas SPC da ih predstavlja. Nemoj da se sekiraš, nisi jedini koji tako misli... Ali to je glavna greška mojih roditelja (verovatno bi i moja bila da sam tada bio mlad i punoletan, pa da sam se izjašnjavao u svoje ime). Srećom, ta se greška neće ponoviti ove godine. Tebi je cilj, kao i svakoj masovnoj organizaciji kao što je crkva, da što više ljudi podvede pod svoje "stado", jer posle ima navodno veći autoritet... Dakle odluči se: ili smo mi samo tradicionalno pravoslavci i treba to da održavamo, ili mi svojim izjašnjavanjem da smo pravoslavci u stvari dajemo glas nekoj biznis lopovskoj organizaciji da nas predstavlja.

Što se tiče mog guranja nosa u crkvene poslove i komentarisanja, to je valjda moja sloboda. Pravo guranje nosa u crkvene poslove bi bilo kada bih ja tražio pravo glasa na saboru (iako nisam vernik), ili da budem u nekom opštinskom crkveno-necrkvenom telu (iako sam bezbožnik). Ja to ne tražim. Nisam ni predstavnik skupštine Srbije, pa mogu da gledam, da se smejem i plačem, da podržavam i ne podržavam. Nisam ni član bilo koje partije pa mogu da podržavam i ne podržavam, da pričam da je delovanje neke partije štetno za mene i za moju zemlju... Delovanje crkve je po mom mišljenju štetno za moju zemlju, za napredak načina razmišljanja ljudi u mojoj zemlji, za budućnost moje zemlje. To je moje mišljenje! Za sada nemam nameru da se obučem u mantiju pa da iznutra krenem da menjam SPC.
I još nešto - "član" SPC se ne postaje na popisu stanovništva, nego krštenjem. Ja sam kršten i upisan kao "član" SPC, pa kao takav mogu da budem disident! Ako im se ne sviđa, ja bih bio jako srećan, da me izbrišu iz svojih knjiga!

I konačno, pošto je crkva POZVANA da se meša u državne poslove, ja imam pravo da se protiv toga borim. Srbija je moja država. Njen sam član definitivno. Plaćam porez, moji roditelji plaćaju porez, imam interes da moja država funkcioniše kako treba. Kada SPC pravi od moje države budalu, kada se protivi zakonima koji su normalni u svim evropskim zemljama, kada traži da bude izvan zakona... ja sam protiv nje! U krajnjoj liniji, SPC deluje na prostoru moje države, ne plaća porez, pa samim tim ima da poštuje zakone moje države. A to ne radi!

I odakle ti ta brojka od 85% pravoslavaca u Srbiji? Da nije sa popisa stanovništva iz 2002. godine?
Koliko ja vidim, to je 85% pravoslavaca u Srbiji BEZ Kosova... Znači ili ti ne računaš Kosovo u teritoriju Srbije, ili je procenat pravoslavaca dosta manji, s obzirom da na Kosovu ima skoro 2 miliona muslimana...

A to što se Vatikan oglašava o raznim društvenim pitanjima me uopšte ne raduje! Ako ti nešto znači, ja sam podjednako protiv Vatikana koliko sam i protiv SPC! Jedino mi je SPC u dvorištu, pa bih prvo da sredim svoje dvorište!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Zanimljivo je kako vec par puta Sventovid, uglavnom reagujuci na pisanje Legije, kratkim postovima podigne temu ali ga onda nema u daljoj diskusiji. Povuce se i samo prati sta pisemo. Zato ga pozivam da se ukljuci i da doprinos ako je za to sposoban. Svi smo videli da je doticni prvi kad je u pitanju poljuvacina hriscanstva, ali ajde da vidimo kakav je u argumentovanoj razmeni misljenja koja ne bi trebalo da trpi prostakluk i primitivizam (sto ne znaci da ga nema).

Evo, mene interesuje kako ce se gospodin Sventovid izjasniti po pitanju verske pripadnosti na predstojecem popisu? Naravno, ako nije tajna a ne vidim sto bi bila kad smo i mi ostali to otkrili. Sventovid je bio staroslovenski vrhovni Bog, pa ce kolega mozda izabrati njhovu religiju. To je naravno legitimno.
Samo te molim bez salive...
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by Sventovid »

Ja dajem doprinos onoliko koliko mislim da je potrebno, sposoban sam za diskusiju, ali nije tacno da samo pljujem hriscanstvo . Da legenda malo manje pljuje ne bih ni ja pljuvao. Na popisu cu se izjasniti kao Rodnover. Pa nek se cude popisivaci...A sto se prostakluka i primitivizma tice, mene tu nemoj da spominjes.
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Pa sto lepo ne kazes slovenski neopaganista! Evo upravo nadjoh na netu, posto moram da priznam da nisam znao da postoji tako nesto... :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_Neopaganism

Srbije nema na spisku zemalja. Pri dnu je navedeno da postoje manje grupe u zemljama bise Jugoslavije. Pretpostavljam da si clan neke od njih. Kad prebacim na srpsku Vikipediju, otvara mi temu Rodoverje.
S obzirom da si politeista kao davni preci Srba, mozda planiras da se na popisu izjasnis i kao Stari Sloven? :D
Imate li neke svoje bogomolje u Srbiji i dal ste uspeli da se izborite za neka prava kod nas, tipa da svojoj deci kao veronauku obezbedite slovenski neopaganizam? :P Daj napisi nesto vise o svojim Bogovima, koliko ih imate i slicno...
Vidim da vam je organ upravljanja nekakvo Slovensko rodnoverno vece, koji ima internacionali karakter jer dolaze predstavnici iz svih slovenskih drzava.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by Sventovid »

Pa ja se i izjasnjavam kao Sloven, jer imam 4 slovenske krvi poljsku, slovacku, srpsku i bugarsku. Po religijskom opredeljenju Rodnover. Za prava predstoji borba, jos je do kod nas u razvoju i ne postoji organizacija koja okuplja sve Rodnovere u Srbiji. Ali uz pomoc organizacija iz poljske, nadam se da ce uskoro neso zapoceti sa radim. Bogomolje ne postoje, obred i obracanje Bogovima se moze izvesti ispred vatre, drveta u prirodi. Skoro je i otvoreno je prvo svetiliste Svetovida u Srbiji http://www.glaspredaka.com/index.php?op ... 0&Itemid=1 A sto se Bogova tice da ja ne tupim i ne pisem kilometar ovde, evo http://www.starisloveni.com/Bogovi.html.
I nema potrebe, zatim podrugljivim stavom i kezovima...
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Jel ti stvarno verujes u sve te Bogove ili je to za tebe samo obicaj i tradicija?
Svidja mi se sto su vam sajtovi uglavnom na cirilici, sto je verovatno u vezi sa cuvanjem staro-cirilicnog pisma od strane Bogumila. Pretpostavljam da se vasi danasnji vernici na prostoru Srbije delimicno identifikuju sa njima.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Meni je fascinantno kako Medicinar može sa tolikom dozom podrugljivosti da "raspituje" o slovenskoj veri... Misliš da je pravoslavlje nešto bolje? Misliš da je SPC iznad neke druge vere?
Sad si otkrio svoje pravo lice...

Što se tiče popisa, mislim da nemaš pravo da se izjasniš kako hoćeš. Znam da sam negde čitao da ne možeš da se izjasniš npr. kao Jugosloven. Ni džedajisanje neće biti dozvoljeno, pa pretpostavljam da nećeš moći da se izjasniš kao Rodnover.
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by Sventovid »

@Medicinar, kakvi crni bogumili, uopste mi nisi jasan...
Naravno da verujem, ujednoje to postovanje tradicije i predaka. Imas sajtova i na latinici, kao da je bitno, Rodnoveri ne znaju za nacije i granice, slozniji su od tzv. pravoslavaca i katolika koji u jednog istog boga veruju a mrze se ni sami ne znaju koliko...
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Dradmin1, posle svega sto si ovde napisao, ti si poslednji koji moze bilo kome da deli lekcije o lepom ponasanju i toleranciji! Apsurdno je da ti kao nekoga opominjes zbog onoga sto sam radis. To se zove licemerje i neprincipijelnost. Za razliku od tvojih, u mojim natupima nema mrznje! Procitaj sta si sve ranije pisao na ovoj temi, pa se oglasi. Jel treba da ti citiram izjave?

Nemoj da zameris, ali procenio sam da si ti covek koji gaji stereotipno razmisljanje puno predrasuda prema neistomisljenicima i zato gledam da prekinem ovu diskusiju sa tobom, jer znam da ne mogu da izadjem na kraj. Tvoja startna pozicija nije razmena misljenja, vec nesvesna zelja da samo potvrdis ono u sta duboko verujes. Sve ces uraditi kako bi dobio neki znak koji ce ti omoguciti takvo tumacenje, bez obzira da li on realno postoji...ti ces ga jednostavno pronaci i kad ga nema! To vise nije moj utisak, vec duboko uverenje. Ja ne kazem da sam uvek u pravu, jer takav covek ne postoji! Ali ti ocigledno mislis da si uvek u pravu!

Ako zelis, mogu da ti repliciram na poslednja dva posta iako znam da ces onda izmisliti nesto novo, pa novo, pa u nedostatku argumenata otvoriti novu temu kao sto si uradio u svom pretposlednjem postu sa pitanjem Kosova i njegove nezavisnosti.
Zelis li da nastavimo?
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Sventovid je napisao:
@Medicinar, kakvi crni bogumili, uopste mi nisi jasan...
Pomenuo sam ih u kontekstu da su oni cinili deo stanovnistva srednjovekovne Bosne i Srbije koje nije prihvatilo hriscanstvo vec uglanom gajilo paganske obicaje, pacifizam itd. Nisam napisao da poticete od njih, vec da se MOZDA delimicno identifikujete sa njima. Stafan Nemanja je zato sto nisu zeleli da ratuju, navodno preduzimao krvave pohode protiv njih. I katolicka i pravoslavna crkva su ih smatrale za jeretike. Nakon dolaska Osmanlija dobar deo je presao u islam. Pregledaj malo bolje te vase sajtove...nasao sam neki clanak de jedan vas clan, neki univerzitetski profesor, govori kriticki prema onome sto se Bogumilima desavalo optuzujuci za to pravoslavlje.
Ne mogu da tvrdim da veza sigurno postoji, ali je moguce posto je moralo nesto da odrzi tu vertikalu kojom su vasi obicaji iz prastarih vremena sacuvani do danas. S druge strane, cinjenica je da je slovenski paganizam u vidu nekakvog posebnog sistema verovanja danas najmanje zatupljen medju balkanskim Slovenima...ali to opet ne iskljucuje ovo sto ti pominjem.

Mozda ovde nadjes nesto:
http://www.google.rs/#sclient=psy&hl=sr ... 40&bih=710
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by Sventovid »

Kazes da je Slovenski paganizam najmanje zastupljen. A sta je onda pola "pravoslavnih obicaja", odakle to u pravoslavlju? Da nisu jevreji palili badnjak i rezali kolac, preskakali vatru i pravili vence?
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Sventovid je napisao:
Kazes da je Slovenski paganizam najmanje zastupljen. A sta je onda pola "pravoslavnih obicaja", odakle to u pravoslavlju?
Procitaj jos jednom ali pazljivo recenicu na koju se pozivas, pa javi da li sam bas tako napisao. ;) Mozes i da je citiras ovde, pa cu ti razjasniti...
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Medicinar, nemoj sada da se praviš fin... Provocirao si me da se uključim u ovu raspravu, kukao si kako ćeš biti banovan, onda si pričao o popisu stanovništva, pa o tradiciji ispred prave religioznosti, itd... I kad si dobio moj odgovor na sve to, sad kao nećeš da nastavljaš?
:violin:
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Posto se Sventovid ne oglasava, evo da razjasnim. Potrebno je samo citirati ono sto sam napisao, a to je:
S druge strane, cinjenica je da je slovenski paganizam u vidu nekakvog posebnog sistema verovanja danas najmanje zatupljen medju balkanskim Slovenima...ali to opet ne iskljucuje ovo sto ti pominjem.
Cinjenica da je pravoslavlje preuzelo neke paganske obrede i verovanja od strane Starih Slovena, ali ja pisem da to kod nas nije zastupljeno "u vidu nekakvog posebnog sistema verovanja". Znaci u smislu posebne religije, a znamo sta jednu religiju cini.
Samo su neka verovanja i obicaji prihvaceni od strane pravoslavlja. Dakle, radi se o religiji koja je nesto sasvim drugo od paganizma, a pre svega je monoteisticka. Valjda ti je sad jasna poenta.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
SarloAkrobata
Forumski student
Posts: 58
Joined: Fri Jun 27, 2008 5:55 pm

Re: Medicina i religija

Post by SarloAkrobata »

Ima Boga Zvezda pobedila :mrgreen:
Post Reply