Medicina i religija

User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Ostaviću i sličicu i tvoju pesmicu na "Now Playing"... To je najobjektivnije što mogu da uradim!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

dradmin1 wrote:Ostaviću i sličicu i tvoju pesmicu na "Now Playing"... To je najobjektivnije što mogu da uradim!
Hehe, e svaka ti cast kad jednu ovakvu patriotsku pesmu stavi u isti kos sa slikom na kojoj pise "Jedino cudo hriscanstva je kako bilo ko moze da proguta to sranje"...a to je poslao tip koji vec ima jednu opomenu zbog ponasanja na forumu.
Da je umesto hriscanstva naveden islam, ne sumnjam da bi se digla prasina i prve osude stigle upravo od administratora zbog sirenja medjukonfesionalne i medjunacionalne mrznje.
Preslusaj jos jednom pazljivo pesmicu, koju inace i Hrvati na YouTube hvale i u kojoj se jasno kaze "ja te ne vodim u proslost i ne teram da mrzis" i slicno.
Necu da pitam sta je konkretno toliko skandalozno u njoj, posto ne zelim da ulazim u diskusiju jer moram da se koncentrisem na knjigu...
Ajd' zdravo! :D
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Srećno sa učenjem i ispitima u ovom roku, pa da podeliš neko pozitivno iskustvo sa nama! :)
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Medicinar wrote:
Molim administratore da obrisu gore citirani link, jer vredja osecanja verujucih ljudi nazivajuci hriscanstvo i njegovo ucenje "sranjem".
Pravo je svakog pojedinca da li ce i u sta verovati (iako danas religije imaju jedno mnogo sire znacenje, pa se kao vernici ne izjasnjavaju samo oni koji zaista veruju u sva propovedana nacela). Ako je tako, tome treba pristupiti sa elementarnim postovanjem prava na slobodan izbor drugog, koliko god to nekima izgledalo suludo. Pored toga, slika ne predstavlja kritiku neke verske institucije, vec direktno udara na smisao hriscanstva. Takodje bih podsetio da se na poslednjem popisu preko 90 % stanovnistva Srbije izjasnilo kao hriscani. Zato mislim da link nije na mestu.
Slika predstavlja kritiku ideje hrišćanstva kao vere, ma koliko tebi to bilo teško da prihvatiš. Da, udara na smisao hrišćanstva i u tome nema ničeg lošeg.

Napadati veru nije ništa različito do napadati neku drugu ideologiju - komunizam, fašizam, nacionalizam, socijalizam... Te ideologije ljudi prihvataju svesno pa moraju da prihvate da ima ljudi kojima se takve ideje ne dopadaju i koji se osećaju podjednako ugroženim tim idejama kao što se i oni koji veruju u dotične osećaju ugroženim kad neko njihove ideje napada. I kad neko napada i ismeva religiju ne znači da napada vernike, već napada i ismeva ideju. Kao što svakog dana moja najdublja osećanja po pitanju nepostojanja boga napadaju raznorazni vernici sa svih strana (od benignog 'ako da bog' ili 'pomoz' bože', preko krajnje mučnih tipa veronauke u školama), vala i ja imam pravo da kažem da bog ne postoji, da je Isus, ako je ikada i postojao, duboko mitizirano vanbračno dete pijanog rimskog vojnika i umišljene device koja je nesto lupila o nekom duhu da sakrije sramotu. I to mogu da izrazim kako hoću, u pisanoj, verbalnoj, likovnoj, vajarskoj ili bilo kakvoj drugoj formi, baš kao što i vernici svojim simbolima, odećom, tekstovima, emisijama i čime već izražavaju svoja ubeđenja.

Po čemu to vera zaslužuje išta više poštovanja od neke druge ideologije? Smeš da pljuješ po političarima, po javnim ličnostima, po estradnim zvezdama, po drugim prodavcima magle, al' čik reci nesto protiv sveštenika - tu o'ma diraš u nečiju veru i to je no no. Slika govori više od reči:

Image

Nekorektno je omalovažavati nečiji razum, što religija čini od samog svog začetka...
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
bezveze
Forumski student
Posts: 16
Joined: Fri Jun 27, 2008 2:01 am

Re: Medicina i religija

Post by bezveze »

@Medicinar
Kao sto je tvoje pravo da verujes u sta god (ali BUKVALNO sta god) hoces, tako je i necije pravo da to nazove koim god hoce imenom. Ako si IKADA u zivotu izgovorio da je nesto sranje, pa makar i to bilo lecenje karcinoma pankreasa zakopavanjem pilece nozice u ambaru uz muzicku pratnju Lepe Lukic, ti si "uvredio" necije osecanje (i to sa pravom). Zapamti, postovanje se zasluzuje, nikad podrazumeva. Knjiga koja promovise genocid, ropstvo, incest, silovanje, ubijanje dece zbog: neposlusnosti,"ne voljenja" (izvinjavam se na konstrukciji) nevidljivog cike vise od roditelja, ismevanja celavog cike..... NE ZASLUZUJE nikakvo postovanje. Barem u mojoj knjizi. Ako je to tebi super, molim, ok - tvoje pravo. Kao sto i mene (misleci ovde na pojam ateiste), gro vernika naziva satanistom. ALI, da bih ja imala ikakve veze sa satanom, mora da bude ispunjena premisa da imam veze i sa bogom(jer su iz iste bajke), a to mene vredje. Sve ovo, opet - njihovo pravo.
Tekovina civilizacije je (izmedju ostalog) da je sve podlozno kritici, tako i religija. Samo je jos potrebno da svi uhvatimo korak sa 21. vekom.
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

nikolav wrote:Slika predstavlja kritiku ideje hrišćanstva kao vere, ma koliko tebi to bilo teško da prihvatiš. Da, udara na smisao hrišćanstva i u tome nema ničeg lošeg.
Slika nije kritika vere, vec uvreda. Kritika i vredjanje su dve razlicite stari. Ovde se koristi termin "sranje" za hriscansko ucenje a sama recenica je komponovana tako da se dobije sto vise na ismevanju onih koji veruju i njihovom ponizenju zbog toga. Procitaj je jos jednom: "Jedino cudo hriscanstva je kako bilo ko moze da proguta to sranje." Znaci, vrlo jasno pise kako je prosto neverovatno da neko moze da veruje u to sto propoveda hriscanstvo a to verovanje je okarakterisano kao "sranje". Dakle, ti ljudi veruju u sranje?!
I ti onda kazes da ovo nije uvreda i napad na vernike vec legitimno pravo na kritikovanje vere. Ako ti ne verujes pusti druge. Kazes da svako ima puno pravo na to, ali nemoj ga onda ismevati zbog toga! Tvoj stav je licemeran!!!

Zasto da ovako nesto stoji na forumu studenata medicine? Forumu gde se vecina izjasnjava kao hriscani, pretpostavljam. Tome prosto ovde nije mesto, posebno ako je vec izazvala neke negativne reakcije.
S kojim ces sutra pravom da zabranis nekome da postavi sliku sa natpisom koji ismeva nevernike, homoseksualce, pripadnike drugih naroda? Pa i taj neko ce imati puno pravo da u skadu sa svojim licnim dozivljajem i shvatanjima opise tebe kao nevernika, a slozices se da to moze biti veoma mastovito. :D

Mozes li da zamislis sta bi se desilo kad bi neki drzavni funkcioner na televiziji izjavio da je islam sranje?
Namerno pisem "drzavni funkcioner" zato sto ti na ovom forumu imas status administratora i trebalo bi da se trudis da malo realnije i sa vise razumevanja prema neistomisljenicima sagledas situaciju. Clanovi foruma bi bili neka vrsta zajednice tj. drustva.

Naravno da imas pravo na svoje privatno misljenje i pravo na kritiku, ali bas zbog napred navedeneog ucini to kulturno kako dolikuje buducem doktoru i intelektualcu a ne tako sto ces stati iza ove bljuvotine od slike.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Medicinar wrote: Slika nije kritika vere, vec uvreda. Kritika i vredjanje su dve razlicite stari. Ovde se koristi termin "sranje" za hriscansko ucenje a sama recenica je komponovana tako da se dobije sto vise na ismevanju onih koji veruju i njihovom ponizenju zbog toga. Procitaj je jos jednom: "Jedino cudo hriscanstva je kako bilo ko moze da proguta to sranje." Znaci, vrlo jasno pise kako je prosto neverovatno da neko moze da veruje u to sto propoveda hriscanstvo a to verovanje je okarakterisano kao "sranje". Dakle, ti ljudi veruju u sranje?!
I ti onda kazes da ovo nije uvreda i napad na vernike vec legitimno pravo na kritikovanje vere. Ako ti ne verujes pusti druge. Kazes da svako ima puno pravo na to, ali nemoj ga onda ismevati zbog toga! Tvoj stav je licemeran!!!
Da, ja mislim da je ideja hrišćanstva, ali i svake druge religije, sranje. Kao što mnogi veruju da je npr. komunističko državno uređenje sranje. Ja nisam rekao da su vernici koji veruju u to sranje ludi, bolesni, idioti ili šta već. Priznajem pravo svakome da veruje u šta hoće jer svako ima neki svoj razlog. Ljudi, koliko god da su racionalna bića, toliko su i iracionalna, ali to nije ništa loše, niti ja smatram da je neko ko veruje u npr. leteće špageti čudovište lud, već samo iracionalan i da verovatno to njemu na neki način pomaže, znači ili šta već. Ta rečenica upravo govori to.
Zasto da ovako nesto stoji na forumu studenata medicine? Forumu gde se vecina izjasnjava kao hriscani, pretpostavljam. Tome prosto ovde nije mesto, posebno ako je vec izazvala neke negativne reakcije.
Shvati da je sve podložno kritici, pa i tvoja vera. A svaka kritika se nekome ne sviđa. Ma svaka misao nađe nekog kome se ona ne sviđa. I šta sad, treba sve što se nekom ne svidi brisati. Suludo.
S kojim ces sutra pravom da zabranis nekome da postavi sliku sa natpisom koji ismeva nevernike, homoseksualce, pripadnike drugih naroda? Pa i taj neko ce imati puno pravo da u skadu sa svojim licnim dozivljajem i shvatanjima opise tebe kao nevernika, a slozices se da to moze biti veoma mastovito. :D
Ne pada mi napamet da zabranjujem, osim ukoliko se radi o kritici određenih stanja koja se ne mogu promeniti. Etničku pripadnost ne možeš da biraš, seksualno opredeljenje ne možeš da biraš, invalid nije invalid po svom izboru, itd. To su datosti na koje ne možeš da utičeš pa samim tim ismevanje toga je ružno, a govor protiv toga je šovinizam i oni koji napadaju dotične grupacije (koje da ponovim - nisu tu zbog svog izbora) uglavnom to rade iz krajnje malicioznih pobuda.

A slažem se ;) i nemam ništa protiv.
Namerno pisem "drzavni funkcioner" zato sto ti na ovom forumu imas status administratora i trebalo bi da se trudis da malo realnije i sa vise razumevanja prema neistomisljenicima sagledas situaciju. Clanovi foruma bi bili neka vrsta zajednice tj. drustva.
Naravno da imas pravo na svoje privatno misljenje i pravo na kritiku, ali bas zbog napred navedeneog ucini to kulturno kako dolikuje buducem doktoru i intelektualcu a ne tako sto ces stati iza ove bljuvotine od slike.
Ja ovo pišem kao građanin, a ne funkcioner ovog našeg forumskog društva. Možda je politički nekorektno, ali u politici su motivi drastično drugačiji od nekih moralnih i zdravorazumskih. Uglavnom su kalkulantske prirode.

Elem, ja ne smatram da je ova slika bljuvotina, niti da je nekulturna. Tačnije, možda je malo neukusna, ali ja to posmatram kao način da se ideja (o religiji kao sranju) probije do publike. Moraš priznati da mnogo efikasnije govori suštinu od suvoparne priče o istorijskim i naučnim dokazima i činjenicama.

A please nemoj da se pozivaš na to "budući doktor i intelektualac", malo je bljutavo.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Stefan
Forumski stažista
Posts: 118
Joined: Thu Jun 01, 2006 5:25 pm

Re: Medicina i religija

Post by Stefan »

Mislim da previše značaja pridaješ reči "shit" i naglašavaš stalno SRANJE, SRANJE, SRANJE... Zvuči kao loš bukvalan prevod stranog filma.

Što se tiče ostatka tvog obrazloženja, voleo bih da objasniš koja je razlika u ovom konkretnom slučaju između kritike i vređanja? Npr. da je neko krenuo da ređa činjenice iz istorije hrišćanstva, a onda i svakave škrabotine koje su ljudi izmaštali u tim "svetim knjigama" (da li je i ovo vređanje ili kritika?) to bi zvučalo kao naučni pristup opisivanju apsurdnosti religije. A možda sve to zajedno može da se okarakteriše kao čista glupost, i može se reći da je stvarno ČUDO da neko u 21. veku može da VERUJE (stvarno veruje) u tako nešto! E ova moja poslednja rečenica je prevod tog teksta na engleskom...

I konačno, pusti ti priču o tome da se VEĆINA ljudi na forumu izjašnjava kao hrišćani! To je problem ateista što imaju loš marketing, pa izjašnjavanje na popisu uvek promakne kao nešto nevažno, a onda crkvenjaci i podržavaoci crkvenih organizacija zloupotrebljavaju tu statistiku i ponašaju se kao da su to bili izbori i da su tim izjašnjavanjem dobili mandat da šire svoje "učenje". I ja sam kršten, i u prošlom popisu sam bio svrstan u pravoslavce, ali samo zato što sam poštovao tu tradiciju našeg NARODA... To se naravno neće ponoviti! Ne smatram sebe ateistom, pogotovo ne AGRESIVNIM ATEISTOM, ali DEFINITIVNO NISAM VERNIK-PRAVOSLAVAC... Dakle na sledećem popisu odoh u drugi tabor! Izgleda da je ipak važno i kako se tamo izjašnjavamo!
Look inside, look inside your tiny mind, and look a bit harder, cause we’re so uninspired, so sick and tired, of all the hatred you harbor... F.U.
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Btw, ja sam se krstio pre šest meseci :D.

A kad kažem da sam Srbin, a da nisam pravoslavac, svi me gledaju kao da sam im majku opsovao. Na poslednjem popisu, naravno, ateista.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
bezveze
Forumski student
Posts: 16
Joined: Fri Jun 27, 2008 2:01 am

Re: Medicina i religija

Post by bezveze »

nikolav wrote:Btw, ja sam se krstio pre šest meseci :D.

A kad kažem da sam Srbin, a da nisam pravoslavac, svi me gledaju kao da sam im majku opsovao. Na poslednjem popisu, naravno, ateista.
A evo sta je Patrijarh Pavle govorio na temu srpstva i vere:
“Biti Srbin znači biti obavezno pravoslavac… Srbin ne može biti ateista… Srbin nekršten ne biva”. (Patrijarh Pavle, Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere, 1998
I jos masu ovakvih stvari mozete da procitate ovde : http://www.sekularizam.org/sto-svaka-gr ... crkvi.html
Pa pricaj @medicinar o toleranciji. One ogavnije o zenama, kao i o majkama i mrtvoj deci necu ni da navodim ovde...
A kada smo kod zena, evo jos jedno zanimljivo stivo za pred spavanje. U pitanju je vodic zenama za ispovedanje (sta je sve greh za jednu zenu). Svaki komentar je (apsolutno) suvisan. http://www.svetistefanportland.org/prvi_deo.html
Par primera, da Vam zagolica mastu:
53. Гледала сам различите игре, позоришта, плесове и сама играла.
58. Превише сам се бринула о здрављу свога тела. Бојала сам се бора и седе косе.
71. Излазећи из куће и долазећи кући нисам читала молитву, излазила сам на улицу не прекрстивши се.
98. Нисам се молила и крстила у болести.
108. Волела сам да пијем јак чај и кафу.
itd itd
Koji god broj od 1023 da ubodete, razrogacicete oci. Dragi moj medicinar, ovo je uvreda za preko 3 milijarde ljudi na ovoj planeti, pa razmisli malo o tome. Sranje je najblaza moguca karakterizacija svega ovoga.
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Sve sto sam imao, napisao sam! Smatram da nema potrebe da dodajem bilo sta. Nekome se svidja, drugome ne. To je prirodno. Svako dozivljava svet na svoj nacin, te se bojim da dalje obrazlaganje nema smisla posto ne verujem da cemo se u sloziti. Naprotiv, samo mozemo da otvorimo neku novu temu za diskusiju. Jednostavno nemamo isto misljenje...a povremeno kao da pricamo na razlicitim frekvencijama. Nazalost, u nasoj bliskoj proslosti to je to ljude udaljavalo umesto da ih spaja.
Nisam planirao da nastavljam raspravu nakon oglasavanja "dradmina1", ali se situacija odvijala tako da nisam mogao da odolim. Mozda zato sto Nikola strastveno brani svoje stavove... :)

Bio sam moderator na mnogim forumima i moram reci da ideoloske i politicke rasprave najcesce nisu donosile nista dobro, a primecujem da su ovde sve cesce...ali se nadam da nece steci primat.

Ovaj forum ocigledno mnogo koristi studentima medicine, a vi kao administratori generalno dobro radite svoj posao. Zato moram da vas pohvalim, bez obzira na napred navedenu kritiku...imajte u vidu da je kritika tu kako bi ovo mesto postalo jos bolje! Eto, cisto da se ne bi stekao pogresan utisak. ;)

Sto se vere tice, ni ja nisam vernik u smislu da verujem u sva hriscanska ucenja. Iako sam se na popisu izjasnio kao pravoslavac, tacnija formulacija bi bila "postovalac tradicije pravoslavlja". Nadam se da pravite razliku.
Nemam problem da napisem da sam ubedjen da se ovo odnosi na vecinu pravoslavne populacije u Srbije.
Krsten sam kao beba i odrastao u sredini u kojoj je crkva imala veoma znacajnu ulogu. Zato i zastupam ovakve stavove.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Medicinar wrote:Nekome se svidja, drugome ne. To je prirodno. Svako dozivljava svet na svoj nacin, te se bojim da dalje obrazlaganje nema smisla posto ne verujem da cemo se u sloziti.
Tačno.
Naprotiv, samo mozemo da otvorimo neku novu temu za diskusiju.
Što da ne ;)?
Bio sam moderator na mnogim forumima i moram reci da ideoloske i politicke rasprave najcesce nisu donosile nista dobro, a primecujem da su ovde sve cesce...ali se nadam da nece steci primat.
Naravno da neće, zna se šta je primarni cilj ovog foruma, ne težimo mi da postanemo Forum B92 :). Ali, cilj nam je da malo uvedemo živosti na forum, da ljudi počnu da ga posećuju i kad žele neobavezno ćaskanje, a ne samo informacije o fakultetu. Želimo da ovaj forum bude mesto okupljanja studenata medicine i diskusija o svim aspektima našeg života. A gde ćeš boljeg načina od zapaljivih tema. Vidiš, pokušali smo i sa SP 2010, ali se niko ne prima, ipak e religija bolje tlo za rasprave.
Ovaj forum ocigledno mnogo koristi studentima medicine, a vi kao administratori generalno dobro radite svoj posao. Zato moram da vas pohvalim, bez obzira na napred navedenu kritiku...
:clap:
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Stefan
Forumski stažista
Posts: 118
Joined: Thu Jun 01, 2006 5:25 pm

Re: Medicina i religija

Post by Stefan »

A ako nekoga interesuje ŠTA JE TO TOLIKO SMEŠNO I U ŠTA JE TEŠKO POVEROVATI kod bilo koje religije na svetu, predlažem da pogleda ovaj film:
http://thepiratebay.org/torrent/4683591 ... Eng%5D-FXG
man kind created religions, it started 10s of thousand years ago, as we developed we find answers to our questions, and solutions to our problems. the one who gave the best answer about our physical needs became chief of the village whistle the answer given for the uncontroled events became the villages witches.
basically the hunter who provided most food and better shelter will become more powerful and became the cheif. the ones who was completly loopy and give answer about what nobody knew (not even themselves) became the village witches.

these two formes of power have struggled and fighted along for as long as we remember, sometime both power were united under one governing body, but most of the time they were fighing for more power.

this hasn't change much today, only the medias have became the third form power.

So clearly religions are human made, and "to beleive" has become part of the human psyche for the large majority of us.
Look inside, look inside your tiny mind, and look a bit harder, cause we’re so uninspired, so sick and tired, of all the hatred you harbor... F.U.
User avatar
Suncokret
Forumski specijalizant
Posts: 227
Joined: Thu Dec 18, 2008 1:16 am
Location: Beograd

Re: Medicina i religija

Post by Suncokret »

Pozdrav svima :)
Iako nisam procitala celu temu, nego samo na preskok, danas imam višak vremena pa rekoh da se uključim (a i nedostaje mi medforum dopisivanje). :D
Za mene su medicina i religija 2 potpuno iste stvari. Ja verujem u obicnog coveka, i to je sve. Takođe verujem da postoji mnogo van granica našeg saznanja, što izvlačim iz činjenice da čovek uči ceo život i da ni za ceo život ne uspe da nauči sve što postoji (čak daleko od toga). Ne uspe ni da dotakne sve što postoji. Tako da mi je potpuno prihvatljivo da se neko leči zvaničnom medicinom, ozvaničenom alternativnom medicinom (homeopatija, bioenergija) ili neozvaničenom alternativnom medicinom (bajalice ili neke druge vrste magije) ili nekom sasvim desetom kombinacijom. Potpuno mi je smisleno da to sve ima uspeha.
Dakle ja sam kao neki agnostik (i u medicini : :D ) - možda Ga ima, možda Ga nema, ne bavim se time već živim prizeman život, u sadašnjosti. Trudim se da radim samo ono što mi prija. Svakome žekim da radi što mu prija. Posao lekara mi se radi jer meni prija, da mi ne prija ne bih ga nikad radila. A pacijenti slučajno imaju od toga koristi.
Izjašnjavam se kao pravoslavac i slavim Slavu i Božić jer sam u većinski pravoslavnoj sredini, pa tim danima većina ljudi ima slobodne dane da možemo malo da se družimo. Da sam u katoločkoj sredini, izjasnila bih se kao katolik. Međutim, ne bih nikad u tom izjašnjavanju u paketu prihvatila sve, što mi se npr. čini kao agresivno prema čoveku ili drugim bićima. Uzimam samo delove koji mi odgovaraju i sklapam svoj mozaik.
Po ovoj filozofiji, ja sam hedonista+agnostik, koji veruje u čoveka, počevši od sebe. Tu se religija i medicina izjednačavaju, za mene.
Takođe se izjasnjavam kao srpkinja iz socijalno prihvatljivih razloga. Doživljavam sebe stanovnikom Zemlje.
User avatar
Suncokret
Forumski specijalizant
Posts: 227
Joined: Thu Dec 18, 2008 1:16 am
Location: Beograd

Re: Medicina i religija

Post by Suncokret »

:D Pronašla sam kako se to zove

APATETIČNI AGNOSTIK... plus HEDONISTA
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Patrijarh pozvao građane da urade ono što su već ionako i sami planirali

Patrijarh je takođe zamolio dešnjake da ne pišu levom rukom

BEOGRAD, 29. mart 2011. (Njuz) – Patrijarh srpski Irinej je pozvao sve Srbe pravoslavne vere da se prilikom dolazećeg popisa stanovništva koji počinje 1. aprila izjasne kao Srbi pravoslavne vere.

U saopštenju na sajtu SPC, navodi se da bi prilikom popisa stanovništva bilo najbolje kada bi se svi pripadnici pravoslavne religije izjasnili upravo tako, a ne kao muslimani, katolici, ili “kao pripadnici one treće religije.”

Predstavnik za medije SPC Aleksandar Gajšek je u izjavi za Njuz objasnio da je Crkva, nakon dileme da li dati izjavu koja se nikom ne bi svidela ili se uopšte ne oglašavati ovim povodom, odlučila na kompromisno rešenje – data je izjava koja poziva da se uradi nešto što je svima već potpuno očigledno.

- Nismo hteli da ispadne kao da ne verujemo našim dugogodišnjim pravoslavnim vernicima da će i sami prilikom popisa napisati da su pravoslavni vernici – kaže Gajšek – Ali nećete verovati koliko njih je na prethodnom popisu napisalo “budista”, “ateista” ili dalo sličan netačan odgovor. Ne želimo da se to ponovi, i zato bi ovo saopštenje trebalo shvatiti prvenstveno kao podsetnik svakom pravom pravoslavcu da u kvadratiće upiše “pravoslavac” a ne nešto drugo. Ono što u stvari želimo da kažemo je: fokusirajte se kako se ne biste u narednih deset godina pitali ”zašto sam napisao da sam sajentolog kada sam u stvari pravoslavne vere” ili nešto slično – zaključuje Gajšek.

Njuz je došao do podatka da ovaj neobičan potez SPC i nije toliko bez osnova, jer je jedno istraživanje pokazalo da se skoro deset odsto građana veoma zbuni kada im se postavi pitanje koje su veroispovesti, i da spomenu prvu religiju koja im padne na pamet. Tako se recimo na prošlom popisu 1.4 odsto Srba izjasnilo kao mormoni, 1.21 odsto kao hindu, 0.78 odsto kao jehovini svedoci, a 0.57 odsto kao hare krišna.

Zbog svega ovoga SPC je u početku tražila da u polju u kojem treba da se upiše veroispovest budu odštampana slova “pr”, ne bi li navela građane na tačan odgovor, ali je od toga odustala iz straha da će mnogi greškom napisati protestant.

Viktor Marković

Marko Dražić
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by legenda »

Ма дај... Као да Православци не знају како да се изјасне...

Уосталом следећи текст довољно говори о Њузу као извору информација

http://www.njuz.net/porno-zvezda-dzena- ... ocu-njuza/
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Ma crkvu brine da oni koji su ateisti ne počnu da se izjašnjavaju tako...

Sledeći tekstovi govore dovoljno o SPC kao izvoru informacija:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/244795/ ... tar-u-Nisu

http://www.njuz.net/spc-osvestavanje-tr ... obra-fora/
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by legenda »

dradmin1 wrote:Ma crkvu brine da oni koji su ateisti ne počnu da se izjašnjavaju tako...

Sledeći tekstovi govore dovoljno o SPC kao izvoru informacija:

http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/244795/ ... tar-u-Nisu

http://www.njuz.net/spc-osvestavanje-tr ... obra-fora/
Нема разлога да Цркву брине како ће се изјаснити атеисти. Ни досада им нико није бранио да се изјасне као атеисти. С друге стране, Православнима је кроз историју често било забрањивано да се тако изјашњавају, почев од богоборних римских царева, па малтене све до недавно.

Грешиш, ти текстови не говоре о СПЦ као извору информација.
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Jeste, rimski carevi su zabranili pravoslavcima da se izjašnjavaju, pošto pravoslavna crkva postoji od 0. godine!

Što se tiče ateista, SPC ih godinama računa u svoje, pa se onda poziva na neke procente i slično.
Post Reply