Medicina i religija

User avatar
sco
Forumski stažista
Posts: 125
Joined: Tue Feb 03, 2009 6:26 pm

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by sco »

Pa npr. Vladika Pahomije, koji je i sam rekao, parafraziram, razmislite dobro da li cete me staviti na sudjenje, jer ako se meni sudi, progovoricu, a ako ja progovorim sve cu reci, teshko vama!!!
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by legenda »

sco wrote:Pa npr. Vladika Pahomije, koji je i sam rekao, parafraziram, razmislite dobro da li cete me staviti na sudjenje, jer ako se meni sudi, progovoricu, a ako ja progovorim sve cu reci, teshko vama!!!
Пљување по владикама је лош начин да се пљује по Православљу...
nikolav wrote:Ne pada mi na pamet, I proved my point... Doduše, možda i taj potez časnog Filareta "ima veze s Bogom", pa grešim.
Шта конкретно по теби није у реду са горњом сликом Владике Филарета и зашто?
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
Elanor
Forumski specijalizant
Posts: 239
Joined: Thu Jun 04, 2009 1:58 pm
Location: Beograd

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by Elanor »

legenda wrote:Шта конкретно по теби није у реду са горњом сликом Владике Филарета и зашто?
Da li si ti normalan? Ako se već toliko trudiš da dokažeš da poznaješ hrišćanstvo, a onda kažeš da nema ništa loše u tome da se Vladika slika sa puškom u ruci (?!) sa tobom definitivno nešto nije u redu.
Ako ti ne vidiš šta nije u redu sa navedenom slikom, ne verujem da bi skontao ni da dodje sam Patrijarh pa da ti objasni. To što si ti nabubao napamet dogme, istoriju, ne vredi ničemu ako ne razumeš o čemu se tu govori. I malo dete bi shvatilo, a ako ti ne možeš, trebalo bi da potražiš savet i pomoć od stručnih lica.
I'm too f***in' good, and f***in' proud...
Image
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by legenda »

:lol: :lol: :lol: :clap: :clap: :clap:

И даље очекујем одговор од nikolav... :whistle:
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by legenda »

Мир Божији - Христос се роди!

Је ли жив nikolav или се само боји да искаже своје мишљење :shock: ?
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by nikolav »

:shock: Živ sam, ali sam potpuno zaboravio na ovu temu :D! Nego, koje je pitanje bilo?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by legenda »

Не могу да не приметим, али ниси ми одговорио на Божићни поздрав...

Хвала Богу да си жив :). Питање је било:"Шта конкретно по теби није у реду са горњом сликом Владике Филарета и зашто?". Поздрав
Слика http://medforum.belimantil.info/viewtop ... 333#p15045
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by nikolav »

Legenda, izvini, obzirom da ne slavim Božić (ateista sam), nemam naviku da odgovaram na takve pozdrave, ali obzirom da ga ti slaviš, jedino što mogu je da ti poželim sve najbolje, pre svega puno zdravlja, sreće i uspeha.

Što se slike tiče, Elanor ti je odgovorila umesto mene (doduše malo oštrije nego što bih ja), i ne bih tu ništa dodavao. Hrišćanski sveštenik - oružje - rat, nešto tu debelo ne štima.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Medicina i religija

Post by nikolav »

Je li, legenda (ako si još uvek sa nama), je l' ovi treba da me uče moralu i ljudskim vrednostima?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by Medicinar »

nikolav wrote:Legenda, izvini, obzirom da ne slavim Božić (ateista sam), nemam naviku da odgovaram na takve pozdrave, ali obzirom da ga ti slaviš, jedino što mogu je da ti poželim sve najbolje, pre svega puno zdravlja, sreće i uspeha.
Tradicionalni odgovar na tradicionalni pozdrav za pravoslavni Božić je stvar kulture i ne mora da bude odraz verovanja.
Mnogi koje poznajem nisu vernici, pa se pozdravljaju sa "Hristos se rodi - Vaistinu se rodi" ili "Hristos vaskrse - Vaistinu vaskrse". Meni su i muslimani čestitali praznik na ovaj način, a primećujem da isto čine i državna rukovodstva većinski nepravoslavnih zemalja iz okruženja.
Iako se deklarišeš kao ateista, ponikao si u kulturi koja ima duboke hrisćanske korene i identitet koji je stvaran vekovima...ti živis u Srbiji a ne na Tajlandu...što naravno ne znači da moraš da budeš vernik, al se očekuje da budeš umereniji i imaš vise poštovanja i razumevanja prema drugima kada su ovakve stvari u pitanju. Dakla, ako nemaš takvu naviku, možda je ovo pravi trenutak da počneš da je stičeš zbog ljudi sa kojima živiš.
Što se slike tiče, Elanor ti je odgovorila umesto mene (doduše malo oštrije nego što bih ja), i ne bih tu ništa dodavao. Hrišćanski sveštenik - oružje - rat, nešto tu debelo ne štima.
Što se vladike Filareta tiče, o njemu nemam lepo mišljenje. Mislim da je svojim ponašanjem najviše stete naneo upravo Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by Sventovid »

Medicinar wrote: ponikao si u kulturi koja ima duboke hrisćanske korene i identitet koji je stvaran vekovima...


Kakvi hriscanski koreni? Nasa kultura je paganska vecim delom, to sto su pokusali da nas pokrste nije i nesto uspelo. Srbi su zadrzali paganske obicaje i verovanja. To sto se vecina "hriscana" u Srbiji busa u grudi i dici se kako veruje u "Boga", Oce nas ne zna, ne zna sto slavi Slavu sem pica, jela, poklona, to sto svaku drugu recenicu opsuje voljenog mu "Boga" to je sve deo te duge, vekovne tradicije, zar ne? :whistle:
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Sajt www.medicinari.com - medicina i/ili religija?

Post by nikolav »

Medicinar wrote: Tradicionalni odgovar na tradicionalni pozdrav za pravoslavni Božić je stvar kulture i ne mora da bude odraz verovanja.
Mešaš srpske kulturne običaje i tradiciju sa pravoslavnim običajima i tradicijom. Klasično rezonovanje SrBskog naciJonaliste gde Srbin mora biti pravoslavac ili nije Srbin. Pozdrav "Hristos se rodi" ili već šta radi, ima jedino i isključivo veze sa religijom, tačnije crkvom i to jednom, to nije deo tradicije i kulture srpskog naroda već pravoslavno verujućeg dela tog naroda. Samim tim, to moj pozdrav nije. Odvoji nacionalni identitet i religiju, Srpstvo od Pravoslavlja, naciju od vere, to nije isto. Ja svojim prijateljima/rodbini koji slave hrišćanske praznike iste čestitam, ali ne tim pozdravom, već jednostavnim "Srećan ________, želim ti______...". Upućivanje tih "tradicionalnih" pozdrava meni, od strane ljudi koji znaju da sam ateista, smatram uvredom.
Iako se deklarišeš kao ateista, ponikao si u kulturi koja ima duboke hrisćanske korene i identitet koji je stvaran vekovima...ti živis u Srbiji a ne na Tajlandu...što naravno ne znači da moraš da budeš vernik, al se očekuje da budeš umereniji i imaš vise poštovanja i razumevanja prema drugima kada su ovakve stvari u pitanju. Dakla, ako nemaš takvu naviku, možda je ovo pravi trenutak da počneš da je stičeš zbog ljudi sa kojima živiš.
Svakome priznajem pravo da veruje u šta hoće i poštujem svačiji izbor kada je to u pitanju, ali samu ideju nikada neću niti prihvatiti niti poštovati jer je za mene ta ideja ordinarna budalaština, ALI nikad nekome ko u tu ideju veruje neću reći da je budala, jer nije, zato što ljudi iz raznoraznih racionalnih i iracionalnih razloga čine mnge stvari i ja to u potpunosti razumem. Ali ne traži od mene da poštujem ideju o liku koji hoda po vodi.

@bold Onako iskreno mi odgovori, koliko poštovanja i razumevanja imate vi, vernici SPC prema ateistima? Na koji način nas posmatrate i za šta nas smatrate? Koliko ste umereni u tim stavovima?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Klasično rezonovanje SrBskog naciJonaliste gde Srbin mora biti pravoslavac ili nije Srbin.
Hmmm...e ovako nesto moze da napise samo simpatizer LDP, YUCOM, Fonda za humanitarno pravo i Natase Kandic, te slicnih organizacija koje se finansirju iz inostranstva sa sumnjivim motivima, a koje u svim segmentima drustva dobijaju najvise prostora a nemaju prakticno nikakvu podrsku u narodu. Hvala Bogu pa ne pripadam tu... :lol:
Mešaš srpske kulturne običaje i tradiciju sa pravoslavnim običajima i tradicijom.
Odvoji nacionalni identitet i religiju, Srpstvo od Pravoslavlja, naciju od vere, to nije isto.
O povezanosti hriscanstva i danasnjeg srpskog drustva/kulture/tradicije mozda najbolje govore aktuelni drzavni praznici. Vecina je pravoslavnog porekla. Iako je njihov drzavni karakter potisnuo verski u drugi plan, poena je da nije slucajno sto su bas Uskrs, Bozic i Sretenje praznici, a ne nekakav 29. novembar kao u vreme bivse SFRJ za kojim ti verovano ceznes... :D
Verovao ili ne, u Srbij zivi cak 85 % onih koji se deklarisu kao pravoslavci i vise je nego prirodno da se proglase dani zalosti kad premine poglavar pravoslavne crkve (slicno se desilo nakon smrti pape, kada je veliki broj sekularnih drzva sirom sveta sa znacajnom katolickom populacijom proglasio visednevnu zalost).
U crkvama su nastale i vekovima postojale prve srpske skole, bolnice, stampane su knjige, odrzavani su svenarodni sabori na kojima su donosene najznacajnije odluke za srpski narod ali i ostale na ovom podneblju. U okviru eparhija i mitropolija danasnje SPC se vekovima odvijao prakticno celokupni kulturni i drustveni zivot. Mnoga od najznacajnija sacuvanih arhitektonskih dela imaju hriscanski karakter i svedoci su trajanja srpskog naroda na ovim prostorima. Treba li da ti nabrajam na sta konkretno mislim? Zasluge za nastanak cirilickog pisma koje je cini okosnicu kulture pripisuju se hriscanskim misionarima Cirilu i Metodiju.
Srpska pravoslavna crkva je bila glavni stub ocuvanja identiteta srpskog naroda tokom 500 godina vladavine Osmanlijske imperije na Balkanu (cinjenica da je formiranje nacionalnog identiteta zaokruzeno nesto kasnije, jos vise daje na znacaju verskoj pripadnosti posto se vekovima narod identifikovao u odnosu na nju). Da nje bilo Srpskske pravoslavne crkve ti i mnogi drugi bi se mozda danas zvali: Bajazit, Sulejman, Demirel...
I onda mi ti kazes kako srpska kultura i nacionalni identitet nemaju nikakve veze sa pravoslavljem?!

I uopste ne mislim da svaki Srbin mora da bude i pravoslavac...ja ti ovde pisem o drustvu a ne o pojedincima. Ti naravno ne moras da budes vernik, ali pripadas kulturi i drustvu koje ima dominantno hriscanska obelezja. To je cinjenica, hteo da je prihvatis ili ne...

Svakome priznajem pravo da veruje u šta hoće i poštujem svačiji izbor kada je to u pitanju, ali samu ideju nikada neću niti prihvatiti niti poštovati jer je za mene ta ideja ordinarna budalaština, ALI nikad nekome ko u tu ideju veruje neću reći da je budala, jer nije, zato što ljudi iz raznoraznih racionalnih i iracionalnih razloga čine mnge stvari i ja to u potpunosti razumem. Ali ne traži od mene da poštujem ideju o liku koji hoda po vodi.
Srednjovekovni kontekst poimanja verskog izjasnjavanja je prevazidjen, jer on danas ima mnogo sire i dublje znacenje. Pripadnost odredjenoj religiji danas se vise tumaci kao propadnost odredjenom kulturnom miljeu, tradiciji i slicno.
To, dakle, ne znaci da 85 % pravoslavnih stanovnika Srbije redovno odlazi u crkvu i slepo veruje svim hriscanskim nacelima pocevsi od verovanja u vaskrsenje mrtvih (u ovo sam se licno uverio prilikom popisa 2002. god. kad sam radio kao anketar). Takvih nije puno, te je broj aktivnih vernika "problem" sa kojim se u XXI veku susrecu sve crkve sveta, a ne samo ovdasnje...

Na kraju: nemam nameru niti mogu da te prisiljavam na bilo sta. Cestitaj poraznik kako hoces.
Ovime sam hteo da osvetlim jednu drugu dimenziju teme koja je pokrenuta. Ne moras se sloziti. Mozda je bolje tako, jer u suprtonom ne bi imali o cemu da diskutujemo. Bitno je da sve tece u duhu tolerancije.
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
drmr
Forumski student
Posts: 3
Joined: Wed Apr 28, 2010 8:43 am

Re: Medicina i religija

Post by drmr »

Mozda se kasno ukljucujem, ali smatram da ove dve stvari ne treba mesati nokako. Medicina je jedno, religije je drugo.
VEra moze da postoji i u medicini i u religiji potpuno odvojeno, ali i povezano, its up to you Pozdrav svima
User avatar
bezveze
Forumski student
Posts: 16
Joined: Fri Jun 27, 2008 2:01 am

Re: Medicina i religija

Post by bezveze »

Pozdrav svima!
Neobicno mi je drago sto vidim ovakvu temu na ovom forumu. Htela bih nesto da vas pitam, posto sam totalno zgrozena kolicinom praznoverja medju lekarima kao i studentima medicine (pri tom, kada kazem praznoverje, ne mislim samo na horoskop, vec i na ostale religozne dzigi-bau komponente).
1.Sta mislite o prisustvu religioznosti medju lekarima. Mala napomena, smatram da je vera (i treba da ostane) iskljucivo licna stvar pojedinca). Dakle, pod ovim pitanjem podrazumevam situacije gde se vera (licna) preliva u profesionalni zivot. Nedavno sam naletela na tekst odredjene doktorke, koja se bori protiv prenatalne dijagnostike (ako nekoga zanima, mogu ponovo da potrazim taj tekst), jer je to protiv boga i statijaznam.
Shodno tome, da li mislite da lekarska zajednica, drustvo,komora,whatever, treba da donese odluke/postupke/akcije... protiv takvih pojedinaca.
2. Da li je normalno, da jedan naucnik i lekar veruje u bozansko stvaranje coveka tj da ne veruje u evoluciju(tacnije da je porice, posto to nije stvar koja je predmet verovanja/neverovanja). Da veruje u devicansko zacece i vaskrsenje i pored svog znanja koje je stekao na studijama.
Zanimaju me odgovori kako ateista tako i vernika, ali ih molim da odgovaraju kao prvo lekari, a tek onda vernici (a ne obrnuto).
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Medicina i religija

Post by dradmin1 »

Nemam sad vremena da iznesem svoj stav, ali bih jako voleo da nađeš taj članak protiv prenatalne dijagnostike... Ostatak drugom prilikom!
User avatar
marqobg
Forumski student
Posts: 20
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:36 pm

Re: Medicina i religija

Post by marqobg »

bezveze wrote:Pozdrav svima!
Neobicno mi je drago sto vidim ovakvu temu na ovom forumu. Htela bih nesto da vas pitam, posto sam totalno zgrozena kolicinom praznoverja medju lekarima kao i studentima medicine (pri tom, kada kazem praznoverje, ne mislim samo na horoskop, vec i na ostale religozne dzigi-bau komponente).
1.Sta mislite o prisustvu religioznosti medju lekarima. Mala napomena, smatram da je vera (i treba da ostane) iskljucivo licna stvar pojedinca). Dakle, pod ovim pitanjem podrazumevam situacije gde se vera (licna) preliva u profesionalni zivot. Nedavno sam naletela na tekst odredjene doktorke, koja se bori protiv prenatalne dijagnostike (ako nekoga zanima, mogu ponovo da potrazim taj tekst), jer je to protiv boga i statijaznam.
Shodno tome, da li mislite da lekarska zajednica, drustvo,komora,whatever, treba da donese odluke/postupke/akcije... protiv takvih pojedinaca.
2. Da li je normalno, da jedan naucnik i lekar veruje u bozansko stvaranje coveka tj da ne veruje u evoluciju(tacnije da je porice, posto to nije stvar koja je predmet verovanja/neverovanja). Da veruje u devicansko zacece i vaskrsenje i pored svog znanja koje je stekao na studijama.
Zanimaju me odgovori kako ateista tako i vernika, ali ih molim da odgovaraju kao prvo lekari, a tek onda vernici (a ne obrnuto).
Ova tema je prilicno siroka, ali odgovori na ova dva pitanja su sustina kada se radi o odnosu nase profesije i religije (odnosno vere uopste).

1. U nasoj zemlji je zvanicno jedino prihvacena tzv. "zapadna", odnosno 'evidence based medicine' ili medicina zasnovana na dokazima. Pritom, do tih "dokaza" se dolazi na vrlo jasan nacin, putem validnih istrazivanja koja treba da daju nedvosmislene odgovore na jasna pitanja. U idealnom slucaju bi za svaku potencijalnu situaciju postojao (evidence based) protokol koji bi svaki lekar u ovoj zemlji (i svim drugim zemljama koje praktikuju zapadnu medicinu) MORAO da postuje. Takvi protokoli naravno za vecinu situacija danas i postoje. U tom slucaju, situacija je jasna- svaki lekar koji ne postuje takav protokol (bilo da se sa njim ne slaze ili nema dovoljno znanja) cini lekarsku gresku i za to mora da odgovara. Stav danasnje medicine u vezi prenatalne dijagnostike je jasan i ta doktorka za takve izjave (a pogotvo dela) mora da snosi posledice. (Da ne bih otisao predaleko i skrenuo sa teme, pomenucu samo da u ovoj zemlji, kao i, nazalost, skoro svuda u Evropi, svako ko je dobar djak i dobro uradi prijemni moze da studira medicinu.)

2. Ako vrlo direktno odgovorim na ovo pitanje, rekao bih ti da si postavila retoricko pitanje (evolucija vs. bog, ako studiras medicinu, odgovor je jasan- u crkvu/dzamiju/sinagogu ulazis iskljucivo zbog arhitekture ili da se sklonis od kise).
Medjutim, u nasoj (i ne samo nasoj) sredini se radjamo sa religijom i ona je vekovima bila deo nase tradicije, pa se mnogi ljudi poistovecuju sa njom kao sa necim 'nasim' (kao npr. opanci, jel mora bas danas? ,strah od zubara, promaja, sv. Nikola itd.), bez da se i jednog momenta upitaju, a u sta ja to verujem, ako sam danas dobio 10 iz genetike, a onda otisao u crkvu da se pomolim/zahvalim bogu (ovde bih opet mogao da odem predaleko, ali necu). Dakle, religija je samo jedna od stvari koje mnogi ljudi praktikuju celog zivota bez ikakvog preispitivanja i razmisljanja o tome sta to oni u stvari rade. Biti deo tog kolektivno nesvesnog je sasvim razumljivo za nekoga sa osnovnim obrazovanjem (ima i tu izuzetaka, naravno), ali je zabrinjavajuce ako su deo te mase i mnogi akademski gradjani ove zemlje. Zvuci mnogo strasno, ali je tako.

Na kraju samo da dodam da su najrazvijenije drzave davno raskrstile sa crkvom i da crkva u njima nema nikakav uticaj niti udeo u zvanicnoj vlasti, pri cemu je svakom gradjaninu ostavljeno da veruje i praktikuje koju god religiju zeli. Dakle, neka svako veruje u sta god zeli, nemam nista ni protiv koga, dok god to radi za sebe u svom privatnom zivotu i to nema uticaja na posao koji obavlja, jer to onda dotice i mene i druge.
User avatar
bezveze
Forumski student
Posts: 16
Joined: Fri Jun 27, 2008 2:01 am

Re: Medicina i religija

Post by bezveze »

Evo tog teksta,
https://docs.google.com/document/edit?i ... y=CK_cqYMM
U pitanju je odlomak iz knjige povratak bogu. Iskreno se nadam da sam dobro postavila privacy, ako nisam vicite.

Takodje, evo linka ka snimku tribine (povodom ove knjige), za prvi deo (od 6), a ostale mozete naci medju related videos. Unapred da napomenem, da snimak nisam odgledala, jer sam citajuci ovaj tekst vec dovoljno poludela, nisam imala snage ze vise.

Snimak tribine

@Markobg
apsolutno se slazem sa tobom sto se tice odnosa nauke i religije. Tu se javlja fenomen Gap-god, odnosno bog se nalazi u svim onim pukotinama gde nauka jos uvek nije zavrsila svoj posao. Medjutim, problem je sto u poslednje vreme, sto je uspon nauke "strmoglaviji", to sve vise jacaju struje kreacionizma. Pogledaj samo kod nas. Evolucija se uci par casova i 90% ljudi ne razumeju cak ni njenu osnovu, dok se vero"nauka" uci 12 godina. Ovaj problem ne postoji samo kod nas vec je prisutan i u Americi, a i po Evropi pocinje da uzima maha. E sad, problem kod nas je sto se ustav krsi svakodnevno i svetovnost (aka sekularnost) je samo mrtvo slovo na papiru. Razlog prvog mog pitanja je moj pesimizam. Zaista sumnjam da ce se u skorije vreme doneti zakoni, tacnije pokrenuti akcije kaznjavanja lekara koji svojom religioznoscu, donekle ugrozavaju svoje pacijente. Ipak je religija u vecini populacije kao beli medved. Mozes da radis i pricas sta god hoces, sve dok se krijes iza plasta religijskih uverenja. Kritikovanje bilo cijih religijskih ubedjenja, ma koliko oni prestajali da budu licna stvar, je veeeliki no-no.
Sto se tice tradicije, to donekle i mogu da razumem, ALI, jedno je tradicionalno slavljenje slava, bozica i statijaznam, ali drugo je da jedan fakultetski obrazovan gradjanin, pogotovo u prirodnim naukama veruje u ovakve stvari. Dakle geolog koji veruje da je zemlja stara 6000 godina (mentalno obolelog Miroljuba Petrovica necu ni da pominjem), biolog koji porice evoluciju, lekar koji misli da posle 3 dana nekroze svih celija organizma, covek moze da ozivi. :violence-uzi:
Dakle, da zakljucim. Ja licno, ovde sam poprilicno uzdrzana sto se tice mog misljenja o religiji (jer smatram da ovaj forum nije mesto za tako nesto. Takodje, bez obzira sta mislim, uvek cu se boriti za necije pravo da se u svojoj kuci/crkvi moli cemu god hoce (dok ne ugrozava druge),ali bojim se da su stvari krenule kompletno nizbrdo.Od zalaska crkve u skole, sad i vojsku, nismo bas toliko daleko od javnog propagiranja stetnosti kondoma od strane lekara (koji, kao sto rece papa, doprinose sirenju HIV-a). Bojim se da ovakvi, kao doticna doktorka iz teksta, ne da nece biti sankcionisani (kojoj bih ja momentalno zabranila rad i pokrenula krivicni postupak), vec ce dobijati sve vise medijskog prostora.
Samo jedan primer, je skorasnja zabrana surogat majki. Razlozi za donosenje odluke protiv su bili, izmedju ostalog i VERSKI!!!! Sta ce vera u toj diskusiji? Evo i vesti
Vest
User avatar
Sventovid
Forumski student
Posts: 72
Joined: Fri Feb 26, 2010 11:45 am
Location: Arkona
Contact:

Re: Medicina i religija

Post by Sventovid »

Image :mrgreen:
Ponekad provedem po celu noc u polu mraku, mesto da negde locem.
Njalon, osmeh, olovo, udica namestam pecaljke bice dubinac ubica!
User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Medicina i religija

Post by Medicinar »

Molim administratore da obrisu gore citirani link, jer vredja osecanja verujucih ljudi nazivajuci hriscanstvo i njegovo ucenje "sranjem".
Pravo je svakog pojedinca da li ce i u sta verovati (iako danas religije imaju jedno mnogo sire znacenje, pa se kao vernici ne izjasnjavaju samo oni koji zaista veruju u sva propovedana nacela). Ako je tako, tome treba pristupiti sa elementarnim postovanjem prava na slobodan izbor drugog, koliko god to nekima izgledalo suludo. Pored toga, slika ne predstavlja kritiku neke verske institucije, vec direktno udara na smisao hriscanstva. Takodje bih podsetio da se na poslednjem popisu preko 90 % stanovnistva Srbije izjasnilo kao hriscani. Zato mislim da link nije na mestu.

Naravno da medicina treba da bude zasnovan iskljucivo na naucnim dokazima, a zvanicna medicina u drzavi Srbiji jeste takva. Mi, buduci doktori, smo tu da se borimo da to zaista bude tako u svakodnevnoj praksi.

Hvala na razumevanju,

postovalac pravoslavne tradicije
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
Post Reply