Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Da li ćete se vakcinisati protiv H1N1?

Da
34
23%
Ne
112
77%
 
Total votes: 146

User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

U principu, jako lepo rečeno i mogu da se složim sa svim osim sa prve dve rečenice: virus svinjskog gripa je samo nov soj (drift) postojećeg virusa sezonskog gripa H1N1, a sars i pogotovo ptičiji grip nisu napravili ništa posebno zabrinjavajuće, ali to je najnebitnije od svega što si rekao. Ostalo je, manje-više, na mestu.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by dradmin1 »

I ja sam malo razmišljao o tome koliko se testirala vakcina itd... Pa svake sezone se pravi nova vakcina protiv sezonskog gripa. Ona se ne testira 20 godina, jer za dvadeset godina dolazi neka nova sezona. Što se tiče kasnih posledica, verovatno su moguće, ali šta da radimo?

Čak mislim da sam promenio mišljenje o vakcinaciji, i verovatno bih se vakcinisao kada bi ponudili na faxu! Pa nek se raduje Mišković! :)

Imam jedno pitanje za docenta:
Ja sam prošle godine vakcinisao roditelje slovenačkom vakcinom protiv sezonskog gripa. I slučajno sam naišao na kutiju od vakcine, i na njoj piše između ostalog da je protiv "A H1N1"... Otkud to? Koja je razlika između te vakcine i ove koju ćemo dobiti?
User avatar
mrcp
Site Administrator
Posts: 646
Joined: Mon Sep 01, 2008 8:33 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by mrcp »

djoko wrote: Virus svinjskog gripa je nov virus.
Nije, pandemije se beleže od 1889. godine i H1N1 je već tri puta prouzrokovao, sada je četvrti put. U pitanju je "old friend" :) To što su laici (a i dobar deo stručne javnosti koji nije bliže upoznat sa virusologijom i epidemiologijom) pogrešno protumačili je druga stvar.
User avatar
bbrs
Forumski student
Posts: 40
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:17 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by bbrs »

mene interesuje samo jedna stvar. ako je ova vakcina podjednako bezbedna kao i ona protiv sezonskog gripa,zbog cega svako ko se vakcinise protiv h1n1 mora da potpisom oslobodi odgovornosti ministra i co.? to je ono sto mi nije jasno i to je glavni razlog zbog kog se necu vakcinisati.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by dradmin1 »

bbrs wrote:mene interesuje samo jedna stvar. ako je ova vakcina podjednako bezbedna kao i ona protiv sezonskog gripa,zbog cega svako ko se vakcinise protiv h1n1 mora da potpisom oslobodi odgovornosti ministra i co.? to je ono sto mi nije jasno i to je glavni razlog zbog kog se necu vakcinisati.
Jel može neko ovo da potvrdi iz zvaničnih izvora, ili da opovrgne? Ni meni se to ne sviđa, ali sam spreman da čujem razloge!
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

bbrs, uzeo si mi pitanje iz usta (iako sam ga već postavio ranije, svi obilaze oko njega kao kiša oko Kragujevca). Oslobađanje od odgovornosti se potpisuje, bar je tako u Hrvatskoj sigurno, kod njih svako ko prima vakcinu potpisuje na licu mesta prilikom vakcinacije, a mislim da je kod nas to uradio Tomica i u ime svih nas oslobodio Novartis odgovornosti (ovo je neprovereno, čini mi se da sam pročitao u nekoj vesti).
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
bbrs
Forumski student
Posts: 40
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:17 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by bbrs »

tomica je to izjavio,mislim da je gostovao na b92.u svakom slucaju,nije preneo neki novinar,nego su ove reci izasle iz njegovih usta. rekao je :"ako nekoga malo zaboli ruka posle vakcinacije,da zna da ga boli bas zbog toga sto je primio vakcinu". e sad,ista je verovatnoca da te malo zaboli ruka i posle "obicne" vakcine. ili nije?
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by dradmin1 »

Ja uopšte ne kapiram taj tvoj citat bbrs... Šta je pisac hteo da kaže?
Očekujem citat tipa: "Svaki građanin koji prima vakcinu obavezan je da potpiše da oslobađa državu Srbiju (ili Miškovića, ili boga...) odgovornosti ako se jave neželjene posledice!".
Da li postoji tako nešto? Pa da onda diskutujemo zašto i otkud to...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=390375
Ministar zdravlja kaže i da će svi morati da potpišu saglasnost o tome da li će da se vakcinišu ili ne.
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... vo.sr.html
То је образложио реченицом да он не жели да буде „одговоран уколико неко неће да прими вакцину, али и ако неко прими вакцину па га заболи рука или му се деси неки други нежељени ефекат”.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

NE!!! Dosta je meni gluposti i manipulacija.
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Eriksimah »

Zvanični podaci Novartis-a o vakcini koja je pokrenula silne rasprave se mogu pronaći preko sledećeg linka, u PDF formatu.Tvrdili oni jedno, mislili mi drugo, ovde piše šta zaista jeste.
http://www.novartisvaccines.com/product ... tion.shtml
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

Čisto da vidimo stav glavnih igrača:

Izvor: CDC Morbidity and Mortality Week Report | http://www.cdc.gov/mmwr/pdf/wk/mm58e1204.pdf | 4. decembar 2009.
H1N1 Update: Vaccine Safety 'Reassuring'
The 2009 H1N1 influenza vaccine shows "no increase above background rates" for complications like Guillain-Barré syndrome, according to preliminary CDC data released online in MMWR.
Counting all adverse events, the rate among recipients of 2009 H1N1 vaccine was higher — 82 per million doses, versus 47 for seasonal vaccine — but the percentage of those events that were considered serious was higher among seasonal flu vaccine recipients (6.1%) than among H1N1 vaccine recipients (5.4%).
Speaking at a news briefing on Friday, the agency's director, Dr. Thomas Frieden, called the results "very reassuring" and said the likelihood of a repeat of the 1976 swine flu vaccine problems "is vanishingly remote."
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

Eriksimah wrote:Zvanični podaci Novartis-a o vakcini koja je pokrenula silne rasprave se mogu pronaći preko sledećeg linka, u PDF formatu.Tvrdili oni jedno, mislili mi drugo, ovde piše šta zaista jeste.
http://www.novartisvaccines.com/product ... tion.shtml
Nekako mi ne ide "šta zaista jeste" o vakcini sa proizvođačem iste...
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
brainsurgeon
Forumski student
Posts: 5
Joined: Mon Jun 01, 2009 5:39 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by brainsurgeon »

Ne znam ko je forumski clan denadeni,ali sam zaprepascen prostaklukom i neznanjem koje je ovaj clan napisao.Pa zar vi,posle ovoga sto ste izrekli imate pravo da pricate o lekarima?Jedino opravdanje je da ste student jedne od prve 3 godine,ali onda vam u ovoj diskusiji svakako nije mesto! Gospodjo ili gospodjice,knjige u ruke,kao i konsultacije sa profesorima virusolozima i infektolozima,pa ce vam stvari mozda biti jasnije.Sramotno je i ponizavajuce poredjenje "lekara koji puse,a nece dobiti tumor pluca,jer nece bas njih" sa primanjem vakcine protiv virusa influence tipa A.Jednako sramno kao i poredjenje gripa sa variolom verom!Eh,korumpirana i neobrazovana Srbijo! Dokle bre vise ovako ?! SRAMOTA
User avatar
Eriksimah
Forumski student
Posts: 75
Joined: Wed Aug 05, 2009 7:40 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Eriksimah »

NIkolav prihvatam primedbu, nisam se baš potpuno precizno izrazio. Možda bi bilo bolje reći "kako će nam biti". :)
Ja i dalje verujem da vredi živeti za druge, a ti ?
User avatar
bodhisattva
Forumski student
Posts: 12
Joined: Thu May 07, 2009 12:30 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by bodhisattva »

Kako neko uopste moze da zna koje su dalekosezne posledice nekog leka/vakcine? Svake druge godine se pojavi kao neki novi grip, pa udri po satro nekim specificnim lekovima bas protiv tog soja koji se inace pojavio skoro. Naravno, farmakomafija sa jos nekim mafijama drzi svet u saci, kontrolise svetsku populaciju i zaradjuje unesrecujuci druge. Evo me na kraju fakulteta a kada vidim doktore koji samo na pare misle, onda me i ne cudi sto nam je zdravstvo ovakvo a da ne pominjem svet u kome vlada kriza morala. Doslo je takvo vreme da se sa lakocom moze primeniti ona fraza "Gazice preko mrtvih ne bi li dosli do cilja". U eri u kojoj se tolika paznja pridaje emancipaciji, izgubili smo humanost. Zar je emancipacija ekvivalent za nehumanost. Nista ne vredi svo znanje koje smo stekli ako ga upotrebimo protiv covecnosti umesto u korist iste. Stvara se panika u drustvu jer je tada smanjena racionalnost, a u jednoj takvoj situaciji se moze dobro i na razne nacine zaraditi. Kao sto rece Crni Gruja: "Panika je pored promaje najveci neprijatelj u Srba". Neko ce mozda biti protiv teorije zavere, ali ako razmislite malo sire i uputite se u politicku situaciju u pojedinim regionima sveta videcete da se na svaku konkretnu situaciju moze primeniti teorija zavere. Pitanje je samo da li cete i vi ucestvovati u toj zaveri? I otkud znate sta vam to ubrizgavaju subkutano, mozda vakcinu protiv sezonskog gripa?
User avatar
Lik
Forumski stažista
Posts: 101
Joined: Fri Jun 23, 2006 10:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Lik »

Dobra rasprava. Odlicni argumenti i jedne i druge strane. A da li se neko od osoba koje zagovaraju vakcinisanje i vakcinisao? :naughty: Da li i kakve je reakcije na vakcinu imao? :oops:
Da li je neko od osoba koje su protiv vakcinacije imao uvid u neki od slucajeva kako i na koji nacin je vakcina izazvala ozbiljne nezeljene efekte? :naughty: Da li poznaju bilo koga ko je su primio vakcinu i imao nezeljenu reakciju? :naughty:
Ja sam primio vakcinu pre nekih 10-ak dana i osim blage mijalgije koja se razvila posle 24h i isto toliko i trajala, nemam nikakve druge simptome. Koleginici se javilo crvenilo na mestu inokulacije koje se posle 24h povuklo.
I opet se slazem da je doza skepticizma u lekara i studenata medicine, do IZVESNE MERE i opravdana. Ali ovde nema mesta teorijama, zaverama, prozivanju. A sto se tice vakcine , kolege, drzite se vi medicine, a ne cija firma proizvodi vakcine, koliko se tu ko "ugradio" i slicnim pijacarskim raspravama. Naravno da je medijski prenaduvana prica, ali moje misljenje je da bi sto vise ljudi bilo vakcinisano, sto je i cilj kod prevencije bilo koje epidemije, a pogotovo pandemije. I nemojte misliti da je samo takva situacija kod nas u Srbiji. Jer ljudi se plase onoga sto ne znaju, sto ne razumeju. E pa onda zamislite kad osobe (lekari i studenti medicine) koje bi trebalo da znaju ( "trebalo da znaju" - jer ima onih koji bas i ne znaju), daju oprecna misljenja - sta da uradi covek koji ocekuje jasnu poruku. Ili je lakse reci ''Da li da vakcinisete Vase dete? Da li da se Vi vakcinisete? - E pa to je na Vama da odlucite.'', i da se tako ogradite bilo kakve odgovornosti...
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Ceftriaxone »

Ок, форумаш Лик је примио вакцину и није имао,за сада (а надам се да уопште неће имати) никакво нежељено дејство. Поента мог одбијања да примим ову вакцину није у Мишковићу или Томици (уздржаћу се и нећу коментарисати шта мислим о њима), већ у томе да грип,као грип није толико опасан да захтева вакцинацију. Грип није вариола,грип није полиомијелитис,грип није дифтерија. Свака вакцина представља огроман стрес за организам,стрес који је у овом случају непотребан. То што неко као реакцију на вакцину има мијалгију или благи еритем је споља,а оно што вакцина прави са вашим имуним системом се не види. Код неког вакцина неће изазвати никакву реакцију,код неког ће се јавити еритем,мијалгија...а неко ће да добије леукемију (ово је додуше још увек само хипотеза). Да је здраво вакцинисати се,човек би се сваког дана цепио (баш је популаран овај израз ових дана). Ја сам грип вероватно већ прележао. Све ово горе се односи на здраву популацију. За хроничне болеснике немам став,а за труднице вакцина ни под разно -> прошле недеље смо на вежби дискутовали о вакцинацији трудница,ја сам рекао да би требало да буде забрањено за њих,а мој другар је рекао да не треба. На моје питање да ли би он дао једног дана својој трудној жени да прими вакцину, рекао је : НЕ.
http://www.mondo.rs/s156721/Info/Novi_g ... ckica.html
http://www.mondo.rs/s156712/Info/Novi_g ... tavku.html

И како овај господин мисли да ја кривично одговарам и да остали који су против, а лекари су, одговарају пред судом части?? Ово је сумануто! Па свако има право на своје мишљење,поготово ако је стручњак. Да ли треба да живимо у свету једноумља??
Још једно питање, зашто министарство не организује јавну расправу на којој ће се наћи,са једне стране заговорници вакцинације, а са друге заговорници невакинације? Немогуће је да су ови први попили сву памет овог света а да су ови други из неке установе за ментално заостале (немам намеру никог да вређам овим).
User avatar
Ivan
Forumski stažista
Posts: 113
Joined: Sun Oct 23, 2005 6:44 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Ivan »

Harry wrote: Свака вакцина представља огроман стрес за организам,стрес који је у овом случају непотребан.
Ja sa terminom "stres" imam problem, isto kao i sa "padom imuniteta".

Stres se prvi put u naučnoj literaturi pojavio kod objašnjenja Selijevog sindroma (za mlađe kolege - patofiza) u smislu faktora koji dovodi do napora organizma koji on nije u stanju da kompenzuje. Kroz novine je izraz ušao u žargon and rest is history... U psihijatriji se često koristi za nešto gde bi prikladnije bilo "strah" ili "anksiozno stanje".

A šta tek znači "stres imunskog sistema"? Mi bukvalno svakog dana imamo njegovu aktivaciju, to što se ne razvija opšti infektivni sindrom je samo odraz uspešnosti tih aktivacija.
а неко ће да добије леукемију (ово је додуше још увек само хипотеза).
pa onda ni ne može da se koristi kao argument, zar ne? :)


Stvar oko vakcinacije se uopšte ne vrti oko zdravih osoba i da li je povišen mortalitet, nego o sposobnosti virusa da mutira kroz genetički drift i da napravi goru stvar nego što je sada. Govorimo o tome šta bi moglo da se desi u budućnosti, a ne o sadašnjem stanju.

Virus je RNK i samim tim je nestabilan. Kada se zdrav čovek vakciniše, stvar je u tome da se spreči veliki broj replikacija i povećana mogućnost za mutaciju, a ne u tome da li će njihov imunski sistem da se izbori sa time, NARAVNO da hoće. Imajte u vidu da ovde ne govorimo o pet ljudi, nego nekoliko desetina hiljada odjednom.

Imunokopromitovani već drugačije reaguju, do sada je preminulo 50 ljudi.

Vakcina skraćuje vreme do pojave sekundarnog imunskog odgovora. Kraće vreme = manji broj replikacija = manja verovatnoća za mutaciju.
A drugo, kada se poveća broj imunih, povećava se kolektivni imunitet i smanjuje brzina transmisije kapljične infekcije, koja ide posle hidričnih.

Novartis je razvio tehnologiju kojom vakcine pravi preko ćelijskih kultura (animalne ili humane), zašto smo mi kupili one pravljene na pilećim embrionima i time ograničili ljude koji su alergični na perje i pileće meso, povećali broj aditiva koji povećavaju imunogenost vakcine, ... ne znam.

.
User avatar
Ceftriaxone
Moderator
Posts: 414
Joined: Wed May 30, 2007 4:24 pm
Location: Београд

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Ceftriaxone »

Иване, не знам која си година и колико си поткован са имунологијом. Ја сам причао са неким лекарима који се разумеју у то,поента је да вакцина активира Тh2 лозу а инхибира Th1. Па сад ти види,а за леукемију ћу ти дати линк на пп ако си заинтересован. Овде у Срб је особа ради на томе прозвана лудаком,тад,пре пар година,а сад та иста особа рецензира радове са Харварда...
Post Reply