Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Da li ćete se vakcinisati protiv H1N1?

Da
34
23%
Ne
112
77%
 
Total votes: 146

User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

Pa u principu, sve se svodi na nagađanja. A ne možeš da porediš oboljenje iz 1918, sa sadašnjim vremenom. Znaš i sam kakve su prilike tada vladale (mislim, ne iz ličnog iskustva :) ). Tek što se završio WWI, higijenski, sanitarni i socijalni uslovi su bili užasni, medicina je bila na drastično nižem nivou, jednostavno, sve i da se pojavi potpuno isti virus, iste virulencije i prenosivosti, efekat ne bi bio ni približno isti (opet, moje nagađanje).

Što se poslednjeg pasusa tiče, apsolutno se slažem, ali to isto može da se primeni i na sezonski grip, pa se ne diže svake godine ovakva halabuka. I nisam govorio o našoj zemlji, već na svetskom nivou mi se čini da ni incidenca ni mortalitet nisu ni približno onakvi kakvi su predviđani da će biti, a ni u poređenju sa sezonskim gripom nije drugačija situacija. Pozabaviću se kasnije sa konkretnim brojkama iz relevantnih izvora, sada samo nagađam, tj. ovo su moji utisci iz onoga što ovlaš pročitam.

A kad već pominješ Srbiju, proletos su predviđanja našeg ministra i epidemiologa iz radne grupe bila 2-2,5M obolelih. Ej, skoro polovina populacije! Ako se te prognoze ne obistine, a neće (iskreno se nadam), hoće li neko snositi odgovornost za takvu "stručnost"? Inače, ne vidim da je vakcinacija mnogo dobro prošla ni u svetu. Mislim da se najviše ljudi vakcinisalo u Švedskoj (60%), a ostali su daleko ispod. Jeste da je srBski narod posebno podložan teorijama zavere, pa je tako i vakcinacija lošije prošla, ali ovaj put, nije ova kampanja anti-vakcinacije naš patent.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
bbrs
Forumski student
Posts: 40
Joined: Sat Feb 28, 2009 2:17 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by bbrs »

sto se tice tamiflua,to je posebna prica. da ostavimo na stranu to ko je u bordu firme koja je "izmislila" tamiflu. tamifluu je rok istekao pre 2 godine,a i dalje je u upotrebi....
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

Ako misliš na Ramsfelda, on nije vlasnik Rochea, niti je u boardu, ta kompanija je 100% u vlasništvu jedne švajcarske porodice. Donald Ramsfeld je vlasnik deonica Gilead Sciencies koja je vlasnik patenta na Tamiflu, što je bitna razlika. Da li ima lične finansijske koristi od prodaje Tamiflu-a, naravno, ali ostala nagađanja su više na nivou urbanih legendi.

P.S. I otkud ti ideja da je "istekao" i na šta konkretno misliš? Koliko je meni poznato, Tamiflu se kontinuirano proizvodi.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Resnicanin
Forumski student
Posts: 4
Joined: Sun Nov 29, 2009 7:17 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Resnicanin »

Ma koja vakcina:D
To su mediji napravili samo tavu frku oko ovog gripa da to nije normalno

Ae da pocnu da objavljuju koliko ljudi dnevno umire od raka,mozdanog udara...opsta panika bi nastala

Da je vakcina stigla kada je narod bio dobro zagrejan pricom iz medija 99% ljudi bi je primilo,ali sada nema sanse:D
User avatar
nikolaig
Forumski student
Posts: 3
Joined: Sun Dec 06, 2009 8:42 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolaig »

Slazem se sa Resnicaninom. Mozda je vakcina potrebna onima koji imaju neke plucne bolesti, pa jos i ovo da im ne dodje glave..uglavnom penzosi se i vakcinisu koliko sam primetio, naravno i klinci kojima roditelji kazu da je "pametnije". :) Ali sto se moi tice, nema sanse..pa nek mrem! :)
User avatar
Keni
Forumski student
Posts: 32
Joined: Wed May 30, 2007 4:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Keni »

Ja sam se vakcinisala pre 2 ned.
Evo, živa sam i zdrava sam :)
Procedura u Studentskoj poliklinici je trajala tačno petnaest minuta, valjda niko drugi nije hteo da se vakciniše :)

Možda statistički nisam bila u rizičnoj grupi za komplikovani grip, ali ovime sam učinila baš sve što je u mojoj moći da to sprečim.
Sem toga, vakcinom sam zaštitila i svoju porodicu, mada su i oni svi vakcinisani, i doprinela zaštiti svojih kolega i naših pacijenata. Kolektivni imunitet je nešto o čemu svi dovoljno znamo. To je jedan od razloga što sam se vakcinisala. Naravno da ovaj grip nije ništa toliko katastrofalno u poređenju sa ostalim bolestima, ali imam isti odnos prema gripu kao i prema malim boginjama - jeste da verovatno ne bih umrla od njih, ali bolje da ih uopšte nemam. Kraj priče.
I, na kraju, idem u internat. Zaista ne želim da se nešto dogodi dok sam tamo.

A to da li mi više znamo od onih koji se time bave, to ostavljam svakome da proceni. Ja smatram da nemam pojma i da zato treba da slušam one koji znaju.

U svakom slučaju, bar mi je olakšano u smislu da ako se sad razbolim, znam da nije pandemijski grip. I to je, makar meni i mom okruženju, prilično važno.

Dakle, da, vakcinisala sam se.
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by nikolav »

Sve što si rekla, stoji. Imam samo jedno pitanje: vakcinišeš li se svake godine protiv sezonskog gripa?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
Keni
Forumski student
Posts: 32
Joined: Wed May 30, 2007 4:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Keni »

odgovor je kratak: ne.
User avatar
ljubav
Forumski student
Posts: 22
Joined: Mon Jan 04, 2010 1:30 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by ljubav »

Noup.noup and noup :)
User avatar
Ranilovic
Forumski student
Posts: 18
Joined: Fri Jan 22, 2010 11:10 am

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Ranilovic »

Keni wrote:odgovor je kratak: ne.
pa kad se ne vakcinises svake godine protiv sezonskog gripa, zasto si se vakcinisala protiv ovog? Po cemu je to on opasniji od drugih? Po tome sto ima drugi tip membranskih antireceptora, ili po tome sto je on faca jer se reklamira na TV-u?
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

Мени је драго да ипак на нивоу света има и оних који мисле главом и којима профит није основа функционисања.
Ту, пре свега, мислим на Волфганга Водаринфа и на питања која је покренуо у Савету Европе по питању ове срамотне фрке коју су направили због једног најобичнијег вируса из инфлуенце групе А.

Поставићу интервју с њим, да видите које све ''рупе'' постоје у вези с вакцином.
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

''Немачки председник Комитета за здравље Савета Европе (Health Committee of the Council of Europe), Волфганг Водарг, износи оптужбе против фармацеутских лобија и влада. Дао је иницијативу да то тело започне истрагу о улози коју су фармацеути играли у паници око вируса.

Бивши члан СПД (SPD)[1] Волфганг Водарг је лекар и епидемиолог. Чланови Комитета за здравље Европског савета су једногласно одобрили његов захтев да истражна комисија испита улогу фармацеутских компанија у борби против епидемије свињског грипа коју су водили Светска здравствена организација (WHO) и поједине државе...

Шта је учинило да посумњате да су фармацеутске компаније утицале на одлуке које су доношене око свињског грипа?

Волфганг Водарг (ВВ): Суочени смо са огромним неуспехом националних институција одговорних за упозоравање на ризике и за реаговање уколико до пандемије дође. У априлу, када је стигао први знак за узбуну из Мексика, веома су ме изненадиле бројке које је дала Светска здравствена организација (World Health Organization – WHO) у циљу оправдавања објаве пандемије. Одмах сам постао сумњичав: бројке су биле врло ниске, а ниво аларма врло висок. Није било још ни хиљаду оболелих, а већ се говорило о пандемији века. А проглашен је и максимални ниво опреза, заснован на томе што је вирус био нов. Али карактеристика инфлуенце (грипа) и јесте да се врло брзо развије, уз вирусе који стално добијају нови облик тако што пролазе кроз нове домаћине: животиње, људе, итд.

У томе није било ничега новог. Сваке године се јавља нови тип вируса грипа. У ствари, није било разлога да се толико јако звони на узбуну. То је било омогућено само тиме што је WHO почетком маја променила сопствену дефиницију пандемије. До тада, требало је да се ради не само о болести која се истовремено појавила у више земаља, него је она требало да има и врло озбиљне последице – број смртних исхода је требало да буде изнад уобичајеног просека. Из нове дефиниције је овај аспект уклоњен, и као једини критеријум задржана је само брзина распростирања обољења.

Осим тога, они (из даљег текста произлази да ВВ под “они“ подразумева наизменично – некад WHO, некад фармацеутску индустрију – прим. прев.) су тврдили да је вирус опасан, јер људи нису имали прилике да против њега развију имунитет. То за овај вирус није била истина. Јер – запажено је да људи старији од 60 година већ имају антитела. То ће рећи: већ су имали прилика да дођу у додир са сличним вирусима. То је и разлог што скоро нико старији од 60 година није ни оболео од те болести. Па ипак, препоручено је да се баш та група брзо вакцинише.

Оно што ми је, између осталог, побудило сумњу била је, с једне стране та одлучност да се звони на узбуну – а с друге стране и неке чудне чињенице. То је, на пример, препорука WHO да се дају по две дозе вакцине. То никада раније није чињено. За то не постоји научно засновано оправдање. Ту је такође било и та препорука да се употребљавају само специјалне, патентиране вакцине. Али, није било разлога да се, као “допуна“ редовној сезонској вакцини која се сваке године користи сада не додају и специфичне антивирусне[2] честице овог новог H1N1 вируса (specific antiviral particles of this new H1N1 virus). Ово није учињено зато што су више волели да користе патентиране вакцине које су највеће лабораторије већ конципирале и произвеле како би биле спремне за случај да се развије пандемија. А радећи тако, нису оклевали да угрозе вакцинисане људе.

Каква је опасност?

ВВ: Како би се што брже испоручили производи, у неким вакцинама су коришћени адјуванси[3] чији ефекти још нису испитани на задовољавајући начин. Другим речима – они су апсолутно желели да користе баш те нове патентиране производе, уместо да развију вакцине традиционалним методима производње, који су много једноставнији, поузданији и јефтинији. За то нису постојали медицински разлози. То је било [рађено] једино у сврхе маркетинга.

Па како то неко може да оправда?

ВВ: Да би то разумели, треба да се вратимо на епизоду птичјег грипа (avian influenza) из 2005-2006. То је било време када су дефинисани нови међународни планови како поступати у случају пандемијске узбуне. Званично, ти планови су прављени како би се омогућила брза производња вакцина у случају упозорења [на опасност]. То је довело до преговора фармацеутских компанија са владама. С једне стране, лабораторије су се обавезале да буду стално спремне за развој и производњу, а с друге стране државе су се обавезале да ће то све покуповати. После овог чудноватог договора, фармацеутска индустрија више није имала ризика кад започне нову производњу. А у случају избијања пандемије, био би јој обезбеђен џекпот (jackpot)[4].

Не слажете се са дијагнозама, па чак ни са могућом тежином инфлуенце А?

ВВ: Да, то је само једна нормална врста грипа. Он не изазива ни десети део смртности коју изазива класични грип. Све што је било од важности и што је довело до велике паничне кампање коју смо доживели било је да је то била златна прилика представницима лабораторија који су знали да ће добити џекпот ако се објави пандемија.

Ви износите јако озбиљне оптужбе. Како је омогућен такав један процес у WHO?

ВВ: Једна група људи у WHO је врло тесно повезана са фармацеутском индустријом.

Да ли ће се истрага Савета Европе водити и у том правцу?

ВВ: Ми желимо да разјаснимо све оно што је довело до ове огромне операције дезинформација. Хоћемо да знамо ко је доносио одлуке, на основу којих доказа/чињеница и да тачно сазнамо како је дошло до утицаја фармацеутске индустрије на доношење одлука. А најзад је дошло и време да и ми изнесемо захтеве владама. Циљ ове истраге је да убудуће више не дође до лажних узбуна ове врсте и да се људи могу ослонити на анализе и експертизе националних и међународних јавних институција. Ове друге су сада дискредитоване, јер су милиони људи вакцинисани производима који садрже могуће ризике по здравље. То није било потребно. То је такође довело и до приличног расипања јавних финансијских средстава.

Имате ли неке конкретне бројке о висини ових расипања?

ВВ: У Немачкој, то износи 700 милиона евра. Али, врло је тешко сазнати тачне бројке, јер с једне стране говоримо о вакцинама које су биле препродаване страним земљама, а већина фирми не саопштава своте из уговора које су закључиле са државама, као и у вези са одштетним клаузулама из тих уговора, све због принципа “пословне тајне“.

Да ли ће истрага Савета Европе обухватити и “лобирање“ фармацеутских компанија код националних института за здравље?

ВВ: Да, ми ћемо испитати држање института као што су Роберт Кох институт у Немачкој, или Пастер у Француској, који би у ствари требало да саветују своје владе са критичке тачке гледишта. У неким земљама извесни институти су тако урадили. У Финској и у Пољској су например, критички гласови рекли: „није нам то потребно“.

Да ли је џиновска глобална операција дезинформације такође била омогућена захваљујући томе што је фармацеутска индустрија имала своје “представнике“ и унутар влада најмоћнијих земаља?

ВВ: Што се министарстава тиче, то ми изгледа очигледно. Не могу да објасним како су специјалисти, јако бистри људи који проблеме болести инфлуенце напамет знају, могли да не примете шта се догађа.

Па шта се, онда, десило?

ВВ: Без да идем тако далеко да кажем да се ради о чистој корупцији, а сигуран сам да она постоји, лабораторије су имале много начина да утичу на одлуке. Ево врло конкретног примера: Клаус Штор (Klaus Stöhr), који је био шеф епидемиолошког одељења WHO у времену птичјег грипа, и који је зато правио претходно поменуте планове за борбу против пандемије, у међувремену постао водећи директор компаније Новартис (Novartis). А ту си и сличне повезаности између компанија Глаксо и Бакстера (Glaxo and Baxter), итд. и утицајних лица из WHO. Ове велике фирме имају “своје људе“ у спојницама управљачких система, па им тако повлаче конце како би се доносиле “исправне“ одлуке. То ће рећи: онакве одлуке које ће им омогућити да испумпају што више пара од пореских платиша.

Али ако ваша истрага успе, зар то неће бити подршка грађанима да траже да њихове владе захтевају да такве велике групације полажу рачуне?

ВВ: Да, у праву сте, то је један од најважнијих аспеката ове истраге. Државе би ово заиста могле искористити да се успротиве уговорима који су закључени под, да тако кажемо, неправилним условима. Ако би се могло показати да је тај процес започет под утицајем фирми, онда би државе требало подстаћи да захтевају повраћај новца. Али, то је само финансијска страна, а ту је и људска страна –људи који су вакцинисани неадекватно испитаним производима.

Дакле, којим су се ризицима људи несвесно изложили примајући вакцину?

ВВ: Понављам, вакцине су пребрзо разрађене (развијене), неки адјуванси су недовољно испитани. Али, најгоре тек долази. Новартисова вакцина је произведена од ћелија рака у биореактору. То је техника која никада није до сада употребљена.

Зашто, ја очигледно нисам експерт, али како неко може да прави вакцину од болесних ћелија?
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

ВВ: Нормално се користе кокошија јаја на којима се гаји вирус. У ствари, неопходно је да радимо на живим ћелијама. Јер, вируси се могу размножавати само на тај начин и тако се по дефиницији праве препарати вируса. Али, овај процес има велику ману – он је спор а и потребно је много јаја. А то је и дуг и технички компликован процес. Друга, потенцијално одлична техника је да се вирус гаји на живим ћелијама у биореакторима. То захтева ћелије које расту и врло брзо се деле. То је отприлике као и метод који се користи за културу јогурта, који се исто прави у биореактору, али у овом процесу ћелије су тако промењене по својој околини и расту, да расту као ћелије рака. А они гаје вирус у ћелијама које се тако брзо размножавају. Али, да се прозведе вакцина, вирус се мора ре-екстраховати (извући) из тих ћелија у које је био убачен. И због тога се може десити да током производње вакцине делићи канцерозних ћелија могу остати у препарату. На исти начин то се догађа и у случају класичне вакцине против грипа, код које се нежељени ефекти могу десити код људи који су алергични на албумин из беланцета јајета. Не може се искључити [могућност] да беланчевине, остаци канцерозне ћелије присутни у вакцини која је прављена у биореактору проузрокују тумор код особе која је вакцинисана. У складу са истинским принципом опрезности, пре него што се такав производ пусти на тржиште, треба да постоји 100% сигурност да су такве последица заиста искључене.

А зар то није учињено?

ВВ: Није. ЕМЕА (European Medicines Agency) – Европска агенција за лекове, једна институција под одговорношћу Европског комесара за економске послове (European Commissioner for Economic Affairs), која се налази у Лондону и која издаје дозволе да вакцине изађу на европско тржиште, дала је зелено светло за комерцијализацију овог производа, уз образложење да начин његове производње нема “значајног“ ризика. Овде, у Немачкој, многи експерти не мисле тако. Они су, насупрот томе, позвали на узбуну и изнели своје примедбе против тога. Ја сам њихова упозорења озбиљно схватио. Тај случај сам испитао и интервенисао у здравственом комитету Бундестага, чији сам члан – тако да та вакцина не буде употребљена у Немачкој. Изјавио сам да никако нисам против развоја вакцина помоћу те технике. Али, прво се мора имати потпуна гаранција њене нешкодљивости. Тај производ зато није био коришћен у Немачкој, где је влада прекинула уговор са Новартисом.

Како се зове та вакцина?

ВВ: Обта флу (Obta flu).[5]

Али, то значи да се у осталим европским земљама, као што је и Француска, тај производ може продавати без икаквог проблема?

ВВ: Да, он је добио одобрење од ЕМЕА и може се употребљавати свуда у ЕУ.

Које алтернативе намеравате да предложите како би се будући скандали ове врсте избегли?

ВВ: Требало би да WHO буде транспарентнија, тако да јасно знамо ко одлучује и каква врста везе постоји међу учесницима у организацији. Уз њу такође треба да стоји и бар једна изабрана комора која би требало да буде у стању да врло критички реагује и у којој би свако био слободан да се изрази [свој став]. Оваква појачана контрола јавности је неопходна.

Да ли се, у ствари, не помаља питање о једном друкчијем систему који би био у стању да се бави таквом једном темом која је заједничко добро грађана широм целе планете?

ВВ: Можемо ли наставити да дозвољавамо производњу вакцина организацијама чији је циљ да зараде што је више могуће новца? Зар није производња вакцина нешто што државе апсолутно морају контролисати и саме изводити? Због тога мислим да треба напустити систем патентирања вакцина. То ће рећи: [напустити] могућност да једна велика група монополизује производњу вакцина. Јер, таква опција би значила да само у име поштовања тих монополских права треба да жртвујемо хиљаде [људских] живота. У праву сте, баш то питање ми је постало очигледно.

Интервју Бруна Одена (Bruno Odent). За оригинални француски текст, кликните овде

Захтев Савета Европе за препоруку: Faked Pandemics -- a threat for health

http://www.globalresearch.ca/index.p...t=va&aid=16902

(Превод на српски са енглеског превода: Василије Клефтакис)


--------------------------------------------------------------------------------

[1] SPD: (Sozialdemokratische Partei Deutschlands) – немачка Социјалдемократска партија (Прим. прев.)

[2] (specific antiviral particles of this new H1N1 virus): Грешка Волфганга Водарда, или новинара – ни у једној вакцини се не налазе “антивирусне“ честице, него – или ослабљени живи вирус (ако се ради о живој вакцини), или умртвљени или пак синтетизовани вирус (делови вируса) – “антигени“. Ово је мртва вакцина – дакле ради се о антигенима, а не о “антивирусним честицама“. (Прим. прев.)

[3] Адјуванси (дословно: “помоћници“) су супстанце које – додате оном материјалу против кога се жели изазвати прављење антитела (антигену) – у случају грипа: делићима вируса грипа, појачавају стварање антитела код вакцинисане особе. Класични адјуванси у људским вакцинама су соли алуминијума, некад калцијума, а има их и уљаних – а међу њима је најпознатији сквален (у природи присутан у уљу ајкулине јетре). Он се доста користи и у козметици, а у вакцини против грипа је у Европи одобрен као адјуванс (adjuvant MF59C1). Противници његове употребе тврде да може да подстакне развој аутоимуних болести (системског лупуса и реуматоидног артритиса), али то до сада код људи није доказано. (Прим. прев.)

[4] Jackpot: максимална премија у некој игри на срећу. (Прим. прев.)

[5] О вакцини под тим именом (Obta flu) је тешко нешто пронаћи. Novartis износи да je добио од Швајцарске и Немачке дозволу за своју Celltura моновалентнту анти-H1N1 вакцију, засновану на технологији коју у овом интервјуу описује Волфганг Водарг. (Прим. прев.)


http://www.nspm.rs/prenosimo/organiz...kog-gripa.html
User avatar
Keni
Forumski student
Posts: 32
Joined: Wed May 30, 2007 4:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Keni »

Ranilovic wrote:
Keni wrote:odgovor je kratak: ne.
pa kad se ne vakcinises svake godine protiv sezonskog gripa, zasto si se vakcinisala protiv ovog? Po cemu je to on opasniji od drugih? Po tome sto ima drugi tip membranskih antireceptora, ili po tome sto je on faca jer se reklamira na TV-u?
vakcinisala sam se protiv pandemijskog gripa zato što spadam u grupu koja je u riziku za razvoj ozbiljnih komplikacija gripa - u grupu mlađih ljudi (do 24 ili 26 godina, u zavisnosti od izvora). tačnije, vakcinisala sam se zato što postoje preporuke ljudi koji su pametniji i učeniji od mene da se vakcinišem.

ne vakcinišem se, ili bolje reći - nisam se do sada vakcinisala - protiv sezonskog gripa zato što ne spadam u grupu koja je u riziku za razvoj ozbiljnih komplikacija gripa - nisam beba, nisam trudnica, nisam hronično oboleli, nisam starija osoba. zato što ne postoje preporuke ljudi koji su pametniji i učeniji od mene da se vakcinišem.

između ostalog, CDC kaže:
- A H1N1 vakcina - http://www.cdc.gov/h1n1flu/vaccination/ ... ety_qa.htm
- sezonska vakcina - http://www.cdc.gov/Flu/protect/keyfacts.htm

ako negde grešim u računici, molim te da me ispraviš.

a da li je sve to marketinški, ekonomski i politički fer, to je žestoko van oblasti u koje se razumem...
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

Кени, прочитај текст који сам линковала изнад твог поста.;)
То је интервју Волфганга Водаринга који је далеко већа фаца у медицини од многих који су се у нашој земљици оглашавали, између осталог, председавајући је задравственог комитета Савета Европе.
Наводим ти овај податак јер видим да ти је битно шта причају ''имена''.

Суштина је да је прича око Х1Н1 препумпанадо те мере да буквално удара у здрав разум.
Наравно, све је одрађено због профита.
А на крају се испоставило да вакцина није рађена техником на јајету, већ на неки још увек недовољно испитан начин, на канцерским ћелијама. И то баш та, Новартисова, коју су код нас увезли шаком и капом.

А као што видиш, у Србији од оне пандемије од 2 милона оболелих, како је Кон (који нема ни један ауторски рад објављен, има један као коаутор из 2009. године и то на тему овог грипа, а све то за својих 60 и кусур година) најављивао, ни трага ни гласа.
Да има и мало савести, одавно би дао оставку...и он , а и доживотни министар.
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

п.с. поента је промислити својом главом...а верујем да као студент медицине имаш довољно информација и бараташ солидним бројем чињеница које су довољне да би се закључивало о вакцинама и измишљеним смртоносним епидемијама

Чак и највећи заговорници вакцине, никад ти неће рећи да је х1н1 неки заиста опасан вирус..то је само сој инфлуенце А ;)
User avatar
Keni
Forumski student
Posts: 32
Joined: Wed May 30, 2007 4:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Keni »

ja bih samo da prokomentarišem par rečenica u tekstu koji je citirala Sofija, nešto što mislim da je Vodarg pogrešio, a nešto što mi je potrebno pojašnjenje.
Софија wrote:...Па ипак, препоручено је да се баш та група (ljudi stariji od 60) брзо вакцинише.
ovo mislim da nije tačno. ljudi stariji od 60 nisu uopšte uvršteni u prvu liniju prioriteta. za razliku od mladih ljudi, ljudi sa hroničnim oboljenjima i zdravstvenih radnika. u nekim od prvih izveštaja, tačnije 13.07.2009. who je pisao da su ljudi stariji od 60 čak poslednji na listi za vakcinaciju - http://www.who.int/csr/disease/swineflu ... index.html
Софија wrote: Али, није било разлога да се, као “допуна“ редовној сезонској вакцини која се сваке године користи сада не додају и специфичне антивирусне[2] честице овог новог H1N1.
ovo ne razumem. antivirusne (odnosno, kako god da smatramo da je čovek mislio, pa napravio lapsus) čestice? dopuna sezonskoj vakcini? stvarno iskreno ne razumem ideju. da li je sezonska vakcina bila gotova u vreme kada se razmišljalo o pandemijskoj? da li VV smatra da nije ni trebalo da se žuri sa pandemijskom vakcinom, nego da se sačeka kad se sledeći put bude pravila sezonska?
i kad se uopšte pravi sezonska vakcina protiv gripa, na nivou sveta? tj. kad se znaju sojevi, a kad se šalju u fabriku?
Софија wrote:... неки адјуванси су недовољно испитани.
ima li neko ideju na koje adjuvanse misli?

pritom, ne mislim da kažem da se ne slažem sa Vodargom, niti da se ne slažem. još uvek formiram svoje mišljenje, ali volela bih da bolje razumem makar medicinski, ako ne mogu političi, aspekt celog ovog "novog pokreta", koji predvodi Vodarg.

pomoć?
User avatar
Keni
Forumski student
Posts: 32
Joined: Wed May 30, 2007 4:20 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Keni »

Софија wrote: Наводим ти овај податак јер видим да ти је битно шта причају ''имена''.
pa, uopšteno govoreći, nije poenta u imenima, već u nauci koja iza njih stoji, ali, generalno, ima smisla da kada neko nešto zna onda mu veruješ :)
sa druge strane ako ovde imaš mnogo više nauke koja se slaže oko jednog, a sa druge strane par ljudi koji govore nešto drugo... meni se čini da je izbor prilično jasan.
Софија wrote:А на крају се испоставило да вакцина није рађена техником на јајету, већ на неки још увек недовољно испитан начин, на канцерским ћелијама. И то баш та, Новартисова, коју су код нас увезли шаком и капом.
samo ispravka, ta vakcina na kulturi kancerskih ćelija, koja se zove OptaFlu nije registrovana kod nas. kod nas se primenjuje, koliko ja znam, samo Focetria, a ona je pravljena od virusa kultivisanih u jajima.
Софија wrote: А као што видиш, у Србији од оне пандемије од 2 милона оболелих, како је Кон... најављивао, ни трага ни гласа. Да има и мало савести, одавно би дао оставку...и он , а и доживотни министар.
...ili makar objasnili zbog čega i kako se nije desilo ono što su najavljivali da će se desiti. imamo pravo da znamo epidemiologiju :)
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

Keni wrote:ja bih samo da prokomentarišem par rečenica u tekstu koji je citirala Sofija, nešto što mislim da je Vodarg pogrešio, a nešto što mi je potrebno pojašnjenje.
Софија wrote:...Па ипак, препоручено је да се баш та група (ljudi stariji od 60) брзо вакцинише.
ovo mislim da nije tačno. ljudi stariji od 60 nisu uopšte uvršteni u prvu liniju prioriteta. za razliku od mladih ljudi, ljudi sa hroničnim oboljenjima i zdravstvenih radnika. u nekim od prvih izveštaja, tačnije 13.07.2009. who je pisao da su ljudi stariji od 60 čak poslednji na listi za vakcinaciju - http://www.who.int/csr/disease/swineflu ... index.html
Људи старији од 60-65 година су увек ризична група. То није спорно уопште.
Да, знам да је постојало неко сумануто објашњење о формирању имунитета, али када се узме у обзир да се ради о болести која није никаква новост тј. да је у питању најобичнија инфлуенца А, поставља се логично питање, кога они фарбају? ;)
Софија wrote: Али, није било разлога да се, као “допуна“ редовној сезонској вакцини која се сваке године користи сада не додају и специфичне антивирусне[2] честице овог новог H1N1.
ovo ne razumem. antivirusne (odnosno, kako god da smatramo da je čovek mislio, pa napravio lapsus) čestice? dopuna sezonskoj vakcini? stvarno iskreno ne razumem ideju. da li je sezonska vakcina bila gotova u vreme kada se razmišljalo o pandemijskoj? da li VV smatra da nije ni trebalo da se žuri sa pandemijskom vakcinom, nego da se sačeka kad se sledeći put bude pravila sezonska?
i kad se uopšte pravi sezonska vakcina protiv gripa, na nivou sveta? tj. kad se znaju sojevi, a kad se šalju u fabriku?
Дато је објашњење:
[2] (specific antiviral particles of this new H1N1 virus): Грешка Волфганга Водарда, или новинара – ни у једној вакцини се не налазе “антивирусне“ честице, него – или ослабљени живи вирус (ако се ради о живој вакцини), или умртвљени или пак синтетизовани вирус (делови вируса) – “антигени“. Ово је мртва вакцина – дакле ради се о антигенима, а не о “антивирусним честицама“. (Прим. прев.)

Као што видиш из текста, он замера највише техници која је коришћена за прављење вакцине.
Софија wrote:... неки адјуванси су недовољно испитани.
ima li neko ideju na koje adjuvanse misli?
Ја не знам, али очито да није лагао, чим га нико није оповргао.
pritom, ne mislim da kažem da se ne slažem sa Vodargom, niti da se ne slažem. još uvek formiram svoje mišljenje, ali volela bih da bolje razumem makar medicinski, ako ne mogu političi, aspekt celog ovog "novog pokreta", koji predvodi Vodarg.

pomoć?
Како ствари стоје, од самог почетка у целу причу је била умешана политика и профит.
Водаргу је, изгледа, засметало то што неко хоће да згрне велики новац на превару.

Зар ти није довољна чињеница да се ради о добро познатом вирусу који изазива смртност мању од сезонског грипа, уз додатак да је проглашена пандемија ( а да би то било урађено, СЗО је променила дефиницију пандемије) као и чињеница да је аларм активиран на највишем нивоу због најобичније прехладе?

Где ћеш боље медицинско објашњење од овог за бесмислице које су ваљали на нивоу света?
User avatar
Софија
Forumski student
Posts: 17
Joined: Wed May 06, 2009 4:00 pm

Re: Anketa : da li ćete se vakcinisati protiv novog gripa?

Post by Софија »

Keni wrote:
Софија wrote: Наводим ти овај податак јер видим да ти је битно шта причају ''имена''.
pa, uopšteno govoreći, nije poenta u imenima, već u nauci koja iza njih stoji, ali, generalno, ima smisla da kada neko nešto zna onda mu veruješ :)
sa druge strane ako ovde imaš mnogo više nauke koja se slaže oko jednog, a sa druge strane par ljudi koji govore nešto drugo... meni se čini da je izbor prilično jasan.
Па и ти други људи своје ставове базирају на науци.
На жалост, ови први који су форсирали вакцинисање су лагали.
Да ли знаш да је ово четврта по реду епидемија истим х1н1 вирусом (добро, измењени су неки гени, али свакако се ради о рекомбинацији три вируса)? Три пута у прошлом веку и први пут у овом веку прогашена епидемија са х1н1 вирусом.
А да ли си то негде чула у јавности?
Ниси, највероватније.
Жао ми је што не могу сад линк да ископам, али ову информацију можеш добити и на катедри за микробе.;)Они сигурно знају..)
samo ispravka, ta vakcina na kulturi kancerskih ćelija, koja se zove OptaFlu nije registrovana kod nas. kod nas se primenjuje, koliko ja znam, samo Focetria, a ona je pravljena od virusa kultivisanih u jajima.
Она није нигде регистрована, јер је још увек у експерименталној фази.;)
Договор на нивоу влада је био да се примењује само у случају крајње нужде.
...ili makar objasnili zbog čega i kako se nije desilo ono što su najavljivali da će se desiti. imamo pravo da znamo epidemiologiju :)
Слажем се.
Нека мој претпоставка је да је вероватно и било много оболелих, али како се ради о болести која има јако благу клиничку слику, вероватно народ није трчао код доктора.
Ето, чак су лагали и за клиничку слику- јер х1н1 даје субфебрилне температуре и цурење из носа... и ту је крај свакој мистерији.;)

Знам, неко ће рећи да вирус још није стигао на Афрички континент, па ко зна у шта ће мутирати....али ми имамо чињенице испред себе и цифре које говоре о веома ниској стопи смртности, не само у Србији, већ свуда у свету....и баш ме занима шта ће следеће смислити у вези истог. :lol:
Post Reply