Ćirilica ili латиница???

User avatar
Medicinar
Forumski specijalizant
Posts: 250
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:21 pm
Location: Београд

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by Medicinar »

bocca wrote:Браво колега Медицинар ! Тачно , јасно и аргументовано ! Тако се ствара и брани национална свест и чува традиција.
Још једном све похвале !
Хвала колегинице! ;)
"Да би био популаран мораш преузети ризик непопуларности."
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Medicinar wrote: То што сам написао да је ћирилица стуб националног идентитета не треба да схваташ крајње буквално к'о што радиш, јер не значи да је она једини стуб па ће се све срушити ако нестане (као што пишеш).
Ja ne mogu da ti čitam misli, već samo ono što napišeš.
Искрено, први пут чујем за тако нешто. Где год сам читао и слушао о Мирослављевом јеванђељу, увек се о њему говорило као о ћириличном рукопису. Ја могу да наведем десетине извора људи који се тиме баве. Волео бих да јавно наведеш о каквим се скуповима ради, колико су стручни учесници, као и на ком је онда писму написано јеванђеље ако не на ћирилици? Хијероглифима?
Без тако нечега, сматрам да је дискусија око тога бесмислена.
Mislio sam na forumske rasprave, u kojima su učestvovali i ljudi koji su stručnjaci u toj oblasti i u kojima su iznošeni validni argumenti. Miroslavljevo jevanđelje jeste najstariji ćirilični dokument i ja nigde nisam napisao da to nije ćirilica, jeste, ali je ta ćirilica nastala reformom glagoljice i da je slična i glagoljici i današnjoj ćirilici. Ćirilica kojom danas pišemo se dosta razlikuje od te prvobitne ćirilice i nastala je reformom ruske ćirilice.
Е то је проблем, што на поље ове дискусије у којој треба да доминирају ставови познавалаца и чињенице, ти уводиш политику! Потпуно беспотребно и из мени непознатог разлога.
То да ли је неко некада злоупотребљавао ћирилицу и те приче о некаквом "небеском народу" немају никакве везе са овим. Чак и да јесте, од каквог је значаја то за Мирослављево јавађеље на пример? Није ћирилица крива ако је можда неко некада злоупотребио, па је сад као мање вредна због тога! Злоупотребљавали су и латиницу, па шта?! Глупост!
Nije glupost. Jedan od stubova "velikosrpske" ideologije je i ćirilica (zloupotrebljena u te svrhe). Koliko puta si tokom devedesetih čuo kako eto, Srbi imaju najsavršenije pismo na svetu, iz čega je izvlačen zaključak kako su i Srbi bolji narod od svih onih koji korsite bedni alfabet. Karikiram naravno, ali na takvim zloupotrebama se zasniva ta težnja o Srbima kao "nebeskom narodu".
Зашто пишеш "СрБства", кад знаш да је тај израз неправилан? И зашто се бар овде не оканеш те проклете политике? Ћирилица је део кулурне баштине и богатсва једног друштва, у коме и ти живиш. То не треба увек гледати кроз политичку призму, к'о што радиш.
Jesi video onaj smajli pored? Već sam ga (izraz) jednom koristio na drugoj temi, pa si me isprozivao, samo te peckam. A pitaj onu stoku iz Obraza, SNP1389, Stormfronta i ostalih klerofašističkih organizacija, kako se "pravilno" piše. Znaš vrlo dobro u kom kontekstu se koristi taj izraz, ne pravi se lud.

Na stranu politika, slažem se da je ćirilica nešto što, između ostalog, kulturno-istorijski odvaja srpski narod od drugih i da kao takva treba da se sačuva. Ali, ne mislim da treba od toga praviti takvu famu i dizati pitanje opstanka ćirilice na nivo opstanka celog jednog naroda. Kao što rekoh, niti će srpski narod da nestane eventualnim nestankom ćirilice, niti će njegova kulturna baština biti baš toliko osakaćena.
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
tastatura
Forumski stažista
Posts: 118
Joined: Mon Jan 19, 2009 10:34 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by tastatura »

Ovaj sajt je direktno uperen protiv svega sto je srpsko i pravoslavno,a osnivaci ovog sajta su satanisti koji organizuju sastanke po beogradskim grobljima!Dradmin i Nikolav,zlikovci jedni,ostavite Srbiju na miru!
User avatar
ŽELJKO PRVAK SVETA
Forumski specijalista
Posts: 318
Joined: Tue Dec 04, 2007 4:37 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by ŽELJKO PRVAK SVETA »

Na internetu obično pišem latinicom jer se često ukazuje potreba da se napišu neke stvari koje ćirilica ne podržava (e-mail adrese, web sajtovi i sl.) pa me onda mrzi da stalno prebacujem...

Kada pišem rukom, pišem UVEK ćirilicom. Skoro sam primetio da latinicu više ni ne znam da pišem, poslednji put sam je pisao kada sam bio kod učiteljice... Latinicom se poslužim samo u sporadičnim slučajevima, kada treba da napišem nešto na latinskom ili engleskom, i tada mi se desi da zastanem da se prisetim kako se neko slovo piše, kao da tek učim da pišem...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

tastatura wrote:Ovaj sajt je direktno uperen protiv svega sto je srpsko i pravoslavno,a osnivaci ovog sajta su satanisti koji organizuju sastanke po beogradskim grobljima!Dradmin i Nikolav,zlikovci jedni,ostavite Srbiju na miru!
:clap:
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by legenda »

Zar je moguce da urednistvo ovog sajta nema ni trunke postovanja prema pripadnicima vecinskog naroda u Srbiji? Da ne oseca potrebu da nam se sajtom i forumom obraca na nasem jeziku i pismu (cirilicnom)?
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Istom onom ćirilicom koju si ti upotrebio u prethodnom postu? Nego, koje je to pismo kojim se ti služiš? Engleski alfabet? Neka nakaradna latinica? Ne prepoznajem ga baš najbolje.

A na kom se mi to jeziku obraćamo, ako ne na našem?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
legenda
Forumski specijalizant
Posts: 226
Joined: Wed Oct 21, 2009 12:54 pm
Location: Београд
Contact:

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by legenda »

Javljam se iz nekog internet centra gde je nemoguce podesiti tastaturu na srpski tj. cirilicu. Pazljiv gazda, sta reci...

Da kojim slucajem zivis u Hrvatskoj a ne u Srbiji, da li bi im se obracao cirilicom???
Све причајући лепу причу о Европи.. одведоше нас у Африку.
"Један сексуални партнер за цео живот"
Учите децо, дан и ноћ. Знање је сила, знање је моћ. Ко учити неће, тај не може проћ.

:arrow: Да ли је паметнији Суботић као Dr или Др?
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Ajd' nemoj da se ponavljamo. Beli Mantil nije nikakv zvanični organ/služba pa da mora da se drži i zvaničnog pisma. Ćirilično pismo mora da se koristi u službenoj upotrebi, a forum tu obavezu nema. U Srbiji su, osim službene upotrebe, u ravnopravnoj poziciji dva pisma, u Hrvatskoj nisu.

Pravopis srpskog jezika, prva stranica, prvi pasus:

U srpsko(hrvatskom)m jeziku pišemo:
a) ćirilicom
b) latinicom

Nego što se tako svesrdno ne zalažeš i za ukidanje latinice u školama, mislim da bi to bilo delotvornije kad je tvoj issue u pitanju?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
amyy112
Forumski student
Posts: 49
Joined: Sat Sep 19, 2009 4:15 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by amyy112 »

Moram da se umesam u ove temu jer mi je malo vec muka od polititovanja jednog pisma! Ako je cirilica pravoslavno pismo, treba zabraniti svima ostalima da je koriste?
Ruzno je i sto se ovakvi nacionalisticki tekstovi pojavljuju na forumu studenata medicine, koji ne bi trebalo da razlikuju ljude po veroispovesti, boji koze itd. A tek po pismu koje koriste. Zar ovaj forum ne sluzi da nam svima pomogne da bi mi sutra mogli da lecimo druge? Pa makar pisalo kineskim.. Licno pisem rukom cirilicom, ali sve drugo je latinicno pismo. Sms poruke, chatovi, ceo internet. I umesto da cenimo to sto znamo oba pisma, sto nam omogucava vece snalazenje, neki bi da se zatupe totalno.. K'o sto kaze narod ''da budu slepi kod ociju''...
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

amyy112 wrote: Ruzno je i sto se ovakvi nacionalisticki tekstovi pojavljuju na forumu studenata medicine, koji ne bi trebalo da razlikuju ljude po veroispovesti, boji koze itd. A tek po pismu koje koriste. Zar ovaj forum ne sluzi da nam svima pomogne da bi mi sutra mogli da lecimo druge? Pa makar pisalo kineskim.. I umesto da cenimo to sto znamo oba pisma, sto nam omogucava vece snalazenje, neki bi da se zatupe totalno.. K'o sto kaze narod ''da budu slepi kod ociju''...
Napokon da neko ubode poentu...

Btw, koji nacionalistički tekstovi?
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
amyy112
Forumski student
Posts: 49
Joined: Sat Sep 19, 2009 4:15 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by amyy112 »

Mislila sam na ovo na'' NASEM PISMU''... Svi smo mi isti, a pismo je samo sredstvo kojim se koristimo, ne odredjuje nas kao ljude. Naslusala sam se toga dosta dok je i isla propaganda da se cirilica proglasi sluzbenim pismo. Mislila sam da su bar studenti medicine i lekari van te podele da pravoslavci pisu cirilicom, a katolici latinicom.. Za nas bi trebala da su sva pisma jednaka i samo sredstvo da pomognemo nekom... Najbitniji je covek, pa i ako ne ume da pise.
User avatar
dradmin1
Site Administrator
Posts: 1531
Joined: Sun Nov 02, 2008 1:31 pm

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by dradmin1 »

AHAHAHAHAHAAH!
Legenda je vaskrso ovu teme OPET!!!

Pišemo latinicom i uživamo u tome... Kad pišemo ćirilicom, uživamo podjednako! Ti piši kako hoćeš, ovde su oba pisma dobrodošla!
A kad napraviš svoj sajt, ti diskriminiši i nateraj SVE LJUDE da pišu ćirilicom (svo troje ljudi). Ili možeš na sajt МЕДИЦИНЕ И РЕЛИГИЈЕ! :)
User avatar
nikolav
Site Administrator
Posts: 1186
Joined: Sat Sep 10, 2005 12:36 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by nikolav »

Ma Legenda je legenda :lol:!
"It seems to me that if you or I must choose between two courses of thought or action, we should remember our dying and try so to live that our death brings no pleasure on the world." John Steinbeck
User avatar
xechasiar
Forumski specijalista
Posts: 20952
Joined: Wed Mar 13, 2024 9:27 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by xechasiar »

User avatar
xechasiar
Forumski specijalista
Posts: 20952
Joined: Wed Mar 13, 2024 9:27 am

Re: Ćirilica ili латиница???

Post by xechasiar »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
Post Reply